Kariéra môže pripomínať aj nekonečnú hru. Psychológ Róbert Čierňava ponúka niekoľko pravidiel, ktoré by vám pri nej mohli pomôcť.
Článok je súčasťou februárového seriálu na tému
Ako byť úspešní. Inšpirujte sa s Forbesom!
1. Snažte sa nestratiť.
Nie je neobvyklé, že sa uprostred všetkých termínov, zadaní, stretnutí a zarábania peňazí stratíte. Nájdite si pravidelne čas na zastavenie a obzrite sa, či vám vyhovuje, kde ste a kam kráčate. Dlhodobo si neudržíte motiváciu k práci, ak nebude v súlade s vašou vášňou, postojmi či silnými stránkami.
2. Dávajte pozor, čo robíte pravidelne.
Ak niečo robíte dostatočne dlho, vaše návyky môžu zmeniť vašu osobnosť. Ak nie ste spokojní s tým, ako vyzerajú vaše dni a týždne, skúste napríklad knihu Atómové návyky od Jamesa Cleara.
3. Budujte svoj sociálny kapitál.
Starajte sa o svoju dobrú povesť. Nemyslím tým váš imidž na sociálnych sieťach. Robte svoju prácu čo najlepšie. Buďte verní svojim priateľom. Dodržiavajte dohody. Urobte niečo navyše pre vašich klientov. Bez priateľov a ľudí, ktorí vám dôverujú, to naozaj dlhodobo nejde.
4. Vyberajte si projekty rozvážne.
Dávajte si pozor na svoju tendenciu nadšene sa vrhnúť do nových vecí. Opúšťajte projekty, ktoré vám prestali dávať zmysel. Sú ľudia, ktorí dokážu riadiť päť firiem, vychovávať šesť detí a ešte byť popritom najbohatší človek na svete. Naozaj nie je dobrý nápad súťažiť v počte rozrobených vecí s Elonom Muskom. Ráta sa to, čo ste dokončili.
5. Dôverujte ľuďom.
Občas sa pri tom, samozrejme, popálite, ale v dlhodobom horizonte urobíte väčšiu chybu, ak budete iným nedôverovať. Väčšina manažérov a majiteľov firiem sa po úspešnom začiatku ocitne v pasci. Zistia, že robia najlepšie z celej firmy príliš veľa kritických činností. To, že sa nevedia spoľahnúť na iných, je zrazu prekážkou v raste ich tímu alebo firmy. Jedinou cestou, ako rozvíjať iných, je dôverovať im.
6. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú šikovnejší než vy.
Alebo ich zamestnajte vo svojom tíme a firme. Ak máte tendenciu vždy sa spoliehať na seba, skúste ju prekonať. Geniálni úspešní individualisti sú skôr mýtus. Učte sa od iných.
7. Čítajte. Knihy aj časopisy.
Knihy sú nenahraditeľný zdroj inšpirácie a zaujímavých myšlienok. Bez čítania riskujete, že sa zavriete vo vašej mentálnej bubline a začnete stagnovať. Čítanie dlhších textov vám navyše trénuje pozornosť, schopnosť sústrediť sa. Surfovanie po internete sa do čítania neráta a je škodlivé pre mozog.
8. Vážte si nepohodlie.
Keď sa budete rozhodovať, nevyberajte si vždy cestu, ktorá vyzerá pohodlne, ale aj takú, pri ktorej narastiete. Prekonávanie sa, nepohodlie a stres sú v rozumnej miere nevyhnutné pre zdravie a budujú vašu odolnosť.
9. Neberte sa príliš vážne.
Napriek tomu, čo si o sebe namýšľate, aj vy určite robíte hlúpe rozhodnutia. Schopnosť smiať sa sám na sebe a prijať to, že máte plno nedostatkov vám pomáha budovať vzťahy a ísť vpred. Vážte si ľudí, ktorí vám dávajú feedback. Ak ste veľmi dlho nepočuli, že niečo robíte zle, sú len dve možnosti: buď ste úžasní, alebo vám ostatní radšej nič nehovoria.
10. Skúste zostať skromní.
Ak ste v kariére došli ďaleko, dávajte si pozor, aby ste tam neostali sami. Bohatstvo a úspech spôsobujú, že mávame tendenciu preceňovať rolu svojich schopností a úsilia. Ani neviete ako a začnete sa cítiť nadradene oproti ostatným, ktorí to nedotiahli tam, kam vy. Ak o tom chcete vedieť viac, vygooglite si „Rich Asshole Syndrome“.
Článok vyšiel vo februárovom (2022) vydaní magazínu Forbes. Najnovšie vydanie alebo predplatné si môžete kúpiť tu. Poštovné je na nás!