6. februára 2020

„Podnikanie by malo byť ako manželstvo – ideálne na celý život. V dobrom aj v zlom,“ hovorí Miriam Poništová, spolumajiteľka a konateľka medzinárodnej kamiónovej dopravy DeutschMann Internationale Spedition. Na čo by ste mali myslieť a čo vedieť pred tým, ako podpíšete sobášny list? Opýtali sme sa slovenských podnikateľov a startupistov.

Toto by ste mali vedieť pred tým, ako rozbehnete vlastný biznis:

Jaroslav Chrapko

CEO Dedoles

Zakladateľ spoločnosti Dedoles a člen rebríčka Forbes 30pod30 Jaroslav Chrapko. Foto: Jakub Steinecker

Žijeme v dynamickom a rýchlo sa meniacom svete. Hodnoty, ktoré držali spoločnosť pokope, erodujú. Preto si myslím, že každá organizácia, ktorá má byť v budúcnosti skutočne úspešná, musí byť postavená na správnych princípoch, mať silné hodnotové ukotvenie.

Každý líder by mal mať záväzok voči sebe, aby sa každý deň zlepšoval, bojoval sám so sebou a budoval v sebe cnosti, ktorými bude inšpirovať ľudí, s ktorými spolupracuje. Každý bezduchý biznis bude v ére veľkých globálnych hegemónov a super smart ľudí zbytočný a neprežije.

Zuzana Vojteková

CEO Papaya POS

Zuzana Vojteková sa umiestnila na šiestom mieste v rebríčku Forbes Top startupistiek 2019. Foto: Marek Mucha

Na mieste je nepochybne základná miera racionality – v zmysle vyhodnotenia príležitosti, potrebných nákladov a plánu, ako v praxi na to. Zároveň však podľa mňa hrá veľkú rolu osobnostné nastavenie, najmä ak do podnikania prichádzate zo zamestnaneckej pozície, ktorá sa mi spätne vidí až neuveriteľne ukotvená.

Podnikanie v oveľa väčšej miere vyžaduje schopnosť improvizovať, meniť zaužívané postupy i pôvodné plány, pracovať s neistotou. Menším či väčším neúspechom sa úplne nevyhnete. Ak ste pripravení ich ustáť a ideálne sa z nich i poučiť, je to dobrý základ.

Tomáš Brngál

CEO Virtual Medicine/Virtual Everything

Ako rozbehnúť biznis a čo vedieť pred tým, než sa do toho pustíte? Odpovedá Tomáš Brngál, člen rebríčka 30 pod 30 z roku 2018.
Tomáš Brngál je členom rebríčka 30pod30 z roku 2018. Foto: Miro Nôta

Myslím si, že v prvom rade treba detailne poznať problém, ktorý idete svojím podnikaním riešiť. Následne je dôležité vedieť, akých ľudí budete potrebovať, koľko peňazí bude stáť nielen vyriešenie problému (R&D), ale aj jeho implementácia na trh (marketing, obchod…).

Od koho je najpravdepodobnejšie, že tie financie získate (ideálne smart money investor, ktorý pôsobí v danom odvetví)? Kto vám s tým pomôže po administratívnej stránke (právny, účtovný či daňový servis a podobne)?

Najčastejšie chyby, ktoré robia podnikatelia online:
predávajú ako v nákupnom centre

Taktiež si myslím, že je rovnako dôležité poznať samého seba a svoje možnosti a vedieť, že aj keď to často nebude ľahké, máte dostatok vôle, sily a motivácie spraviť všetko pre to, aby ste to dotiahli do úspešného konca. Následne treba už len začať a ísť podľa plánu pekne krok po kroku vpred!

Andrea Zahurancová

spoluzakladateľka a kreatívna riaditeľka, eyerim

Andrea Zahurancová je kreatívnou riaditeľkou eyerim a členkou rebríčka top startupistiek 2019. Foto: Miro Nôta

Nemyslím si, že človek musí bezpodmienečne vedieť konkrétne veci či mať osvojené určité znalosti na to, aby mohol rozbehnúť biznis. Keď sme zakladali eyerim, mala som 21 rokov a nevedela som toho veľa. Z praktickej stránky e-commerce podnikania v podstate nič.

Podnikatelia bojujú s úzkosťami či depresiami v oveľa väčšej miere,
ako si myslíme. Téma je stále tabu

Aj preto si myslím, že dôležitejšie ako znalosti sú povahové črty – byť neoblomný, zdravo dravý a odvážny, nebáť sa neúspechu. Tieto hodnoty sú mnohokrát viac, ako načítané teoretické postupy alebo instantné návody na úspech.

Jozef Bardík

spoluzakladateľ, Regal Burger

Je dôležité si uvedomiť, že podnikanie je o skúšaní a zmenách. No je najmä o ľuďoch. Mám niekoľko startupov, ktoré postupne úplne zmenili produkt a smerovanie, ale tím ostáva a ide správnym smerom. Platí to aj pri gastre  – v našej firme sa našťastie už dala dokopy super skupina ľudí, o ktorých viem, že je jedno, čo budú robiť, ale urobia to.

A s nimi nech budeme robiť čokoľvek, bude to fungovať. Vlastniť niečo znamená, že keď niečo treba dokončiť, tak si to musíte veľakrát dokončiť sami. Alebo dáte dokopy partiu ľudí, ktorí majú „drive“ a vedia veci dotiahnuť.

Viktor Sučka

CEO, Swida Innovative

swida
Konatelia spoločnosti Swida Innovative, ktorá patrí medzi najrýchlejšie rastúce spoločnosti na Slovensku. Zľava: Helena Sučková, Viktor Sučka a Lenka Sučková. Foto: Marek Mucha

Nemusíte toho vedieť nejako extra veľa. Ak si spravíte základnú matiku (koľko máš času, koľko máš peňazí na začiatok, čo od toho plus-mínus očakávaš) a vyjde ti, že to zmysel má a že ti to za to stojí, pusti sa do toho a rozbehni svoj biznis. Nečakaj na to, kým vychytáš všetky muchy, nečakaj na perfektný moment. Na veľa vecí prídeš práve za pochodu. Good luck.

Miriam Poništová

spolumajiteľka a konateľka, DeutschMann Internationale Spedition

Miriam Poništová, zakladateľka a výkonná riaditeľka, DeutschMann Internationale Spedition

Najdôležitejšie je zamyslieť sa nad tým, či bude môj nastávajúci biznis mojím celoživotným poslaním, lebo je to úväzok na 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Ak má byť podnikanie úspešné, neexistuje niečo také, že „dnes sa mi nechce.“ Potom sa treba zamyslieť nad tým, komu moje podnikanie pomôže, aký problém a pre koho idem riešiť. Lebo ak to nepomáha, nebude to fungovať.

V neposlednom rade treba vziať do úvahy, či to, v čom idem podnikať, milujem natoľko, že som tomu ochotný podriadiť energiu a čas. Či som schopný sa dennodenne vzdelávať a učiť sa nové veci, vymýšľať a prinášať inovácie do môjho segmentu biznisu. Lebo podnikanie by malo byť ako manželstvo – ideálne na celý život. V dobrom aj v zlom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk