13. januára 2022

Ak má človek na výber dve pracovné ponuky s podobným finančným ohodnotením, podľa čoho sa rozhodne, ktorú príjme? Pre firmy je stále ťažšie nájsť vhodné talenty na trhu. Ľudia sú opatrnejší, ak ide o zmenu zamestnania, a veľmi zvažujú novú pracovnú príležitosť. Preto je dôležitejšie než kedykoľvek predtým mať kvalitný employer branding.

Čo ten employer branding vlastne znamená? Ide to budovanie značky zamestnávateľa, teda spôsob, akým prezentujete a „ponúkate“ spoločnosť interným zamestnancom a potenciálnym uchádzačom. Čím lepšie hodnotenú značku máte, tým je vyššia pravdepodobnosť, že si vo firme udržíte kľúčové talenty a prilákate nové.

Nájdite svoje silné stránky

Na to, aby ste mohli budovať atraktívnu značku zamestnávateľa, musíte vedieť, čo môžete ponúknuť. Preto je dôležité položiť si otázku, čo sú silné stránky vašej spoločnosti. Aké máte poslanie, víziu, hodnoty a kultúru spoločnosti?

Taktiež by ste mali zistiť, aké meno na trhu máte. Uskutočnite interný prieskum medzi svojimi súčasnými zamestnancami, aby ste zistili, ako vás vnímajú.

Ďalší prieskum zamerajte na to, ako vás vnímajú ľudia na trhu práce. Prostredníctvom neho zistíte, aké sú obľúbené aspekty vašej spoločnosti, na ktoré sa môžete zamerať, či oblasti, v ktorých by ste sa mali zlepšiť.

Reklama

Keď tieto informácie už máte, môžete vytvoriť vašu „hodnotovú ponuku“ – teda súhrn silných stránok a hodnôt, ktoré vaša spoločnosť ponúka. Hodnotová ponuka zamestnávateľa je marketingová správa a záväzok, takže by ste nemali povedať nič, čo nie je pravda alebo s čím by vaši zamestnanci nesúhlasili.

Hovorte o hodnotách, ktoré vyznávate

Keď už poznáte svoju hodnotovú ponuku, je nesmierne dôležité, aby ste ju správne komunikovali vnútri firmy aj navonok. Dôležité je, aký formu a spôsob komunikácie si zvolíte.

Môžete napríklad so svojimi zamestnancami nakrútiť rozhovory, zábavné videá o firemných akciách a zverejniť ich na webových stránkach a sociálnych sieťach. Požiadajte ich, aby ich zdieľali ďalej.

Svoju hodnotovú ponuku zakomponujte aj do inzercie obsadzovaných pozícií. Je to vynikajúci spôsob, ako „predať“ vašu spoločnosť už pri prvom kontakte s potenciálnym kandidátom. Práve týmto spôsobom ho môžete presvedčiť, aby zareagoval na váš inzerát.

Tiež je dobré spomenúť vašu zamestnávateľskú značku na výberových pohovoroch. Pýtajte si kandidátov, ako vás vnímajú. Hovorte veľa o tom, čo robíte pre svojich zamestnancov, čím sa líšite od podobných spoločností na trhu.

Nezabúdajte na spätnú väzbu pre každého kandidáta, ktorý sa uchádza o pozíciu vo vašej spoločnosti. Bez ohľadu na to, či len reagoval na inzerát, alebo už absolvoval aj pohovor. Je to veľmi dôležité pre budovanie vášho mena na trhu.

Nadchnite a vzdelávajte zamestnancov

Vytvorte kvalitný proces adaptácie nových zamestnancov. Je dôležité, aby ste ich už od začiatku zaujali a nadchli pre prácu vo vašej spoločnosti. Eliminujete tým riziko ich odchodu.

Ponúkajte veľa príležitostí na vzdelávanie a rozvoj zamestnancov. Zabezpečíte, že nebudú stagnovať a dlhšie ich udržíte vo svojej spoločnosti. Navyše, keď si vaši zamestnanci rozvíjajú nové zručnosti, stávajú sa pre vašu spoločnosť hodnotnejšími.

A nezabúdajte, že ak využívate na obsadzovanie nových pozícií externé firmy, je veľmi dôležité vybrať si spoľahlivého partnera, ktorý vie, ako pritiahnuť dobré talenty, dá vám veľmi cenný feedback z trhu práce a najmä bude vedieť správne komunikovať vašu hodnotovú značku navonok.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?