4. januára 2022

Zamestnávatelia vlani na portáli Profesia uverejnili rekordný počet pracovných ponúk, takmer 293-tisíc, čo je najviac za 24-ročnú históriu najväčšieho pracovného portálu na Slovensku. Bolo to zároveň o 100-tisíc ponúk viac ako v roku 2020.

Tento nárast tiež spôsobil, že konkurencia medzi uchádzačmi o prácu klesá nielen vo vybraných, ale aj v najobľúbenejších sektoroch, akým je napríklad administratíva.

Ako uvádza portál v tlačovej správe, najviac pracovných ponúk bolo v obchode, výrobe, IT, doprave s logistikou a v administratíve. Prvá päťka sektorov s najvyšším počtom pracovných inzerátov sa pritom oproti roku 2020 nezmenila.

Vývoj počtu pracovných ponúk od roku 2015 po rok 2021. Graf: Profesia

V priemere 15 reakcií na ponuku

Podľa analýzy pracovného portálu vlani na jednu ponuku zareagovalo v priemere 15 uchádzačov, pričom rok predtým to bolo 26 uchádzačov.

Priemerný počet reakcií na pracovnú ponuku v rokoch 2015 až 2021. Graf: Profesia

Z analýzy vyplýva, že zníženie priemerného počtu reakcií na ponuku spôsobil najmä rekordný počet ponúk.„Celkový počet reakcií však výrazne presiahol číslo 3 milióny 200 tisíc, čo je dokonca viac ako počet reakcií z predpandemických rokov 2018 či 2017,“ píše sa v správe.

Reklama

Práca v administratíve ľudí láka najviac

Najviac ľudí v priemere reagovalo na ponuky z oblasti administratíva. Ide pritom o ponuky na pozície ako recepčná, sekretár či sekretárka, office manažér, alebo asistent či archivár.

Profesia vlani zaznamenala 29-tisíc ponúk z tejto oblasti, pričom na každú z nich reagovalo v priemere 33 uchádzačov. V roku 2020 to však bolo až 53 reakcií na ponuku. Získať prácu v tomto odvetví tak bolo v porovnaní s rokom 2020 relatívne ľahšie a platilo to vo všetkých regiónoch Slovenska.

Atraktívne pre ľudí boli aj ponuky v oblastiach ako žurnalistika a médiá, ľudské zdroje, top manažment či marketing, reklama a PR.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?