Napriek tomu, že podmienky – vysoká inflácia, nedostatok pracovnej sily, väčšia transparentnosť odmeňovania – prajú zvyšovaniu platov, vyjednávanie môže byť ťažké. Tieto kľúčové kroky vám poradia, ako požiadať o zvýšenie platu, prípadne čo robiť, ak dostanete negatívnu odpoveď.
Rast spotrebiteľských cien dosahuje rekordné 40-ročné maximá. Nedostatok pracovnej sily sa zvyšuje. Zákony o transparentnosti odmeňovania uľahčujú povedomie o výške platu na rôznych pracovných pozíciách.
Ak existuje vhodný čas na požiadanie o zvýšenie platu, tak je to rozhodne teraz. „Ľudia si neuvedomujú, akú moc a výhodu momentálne majú,“ hovorí Ben Cook, CEO startupu Riva, ktorý sa venuje vyjednávaniu platov. Založili ho odborníci z Harvard Business School.
Napriek tejto bezprecedentnej vlne výhodných podmienok môže byť stále ťažké požiadať šéfa o vyšší plat. Pre mnohých je nepríjemné chváliť vlastné úspechy, nehovoriac o úprimnom rozhovore o peniazoch.
Navyše, ak ste žena, viete, že sa musíte pretĺkať zložitými rodovými normami asertívnych ľudí a ich očakávaniami toho, aké by ste mali byť.
Napriek tomu existujú spôsoby, ako ísť do takejto konverzácie sebavedomo a vyjsť z nej s vyšším platom alebo aspoň s nejakou inou výhodou, ktorú ste chceli.
Tu sú kroky, ktoré by ste si mali pred vyjednávaním platu zapamätať, a rovnako rady, čo robiť, ak dostanete zápornú odpoveď:
1. Počkajte si na vhodný čas.
Načasovanie je pri žiadaní o vyšší plat veľmi dôležité. Nechoďte za vedením, pokiaľ je zaneprázdnené alebo im niečo práve nevyšlo. Vyberte si moment krátko po tom, ako sa vám niečo podarilo. „Načasovanie môže vo výsledku spôsobiť veľký rozdiel,“ hovorí Kathleen Downs, senior manažérka náboru pre Roberta Halfa.
Nečakajte tiež príliš dlho, keď už sú mzdové rozpočty nastavené a je rozhodnuté o povýšeniach. Diskusia o zvýšení platu je procesom, ktorý si vyžaduje čas.
„Konverzáciu o zvýšení platu netvorí len jeden deň, jeden polhodinový rozhovor. Zvyčajne ju treba naplánovať na nasledujúci fiškálny rok. Začnite šesť mesiacov dopredu, chvíľu to potrvá,“ hovorí Katie Donovan, konzultantka pri vyjednávaní platov so sídlom v Bostone.
2. Urobte si prieskum.
Na začiatok sa zahrajte na uchádzača o zamestnanie. Zistite, koľko platí vaša spoločnosť, ale tiež iné spoločnosti novým zamestnancom na podobných pracovných pozíciách. Spoločnosti teraz majú povinnosť zverejniť ponúkanú výšku platu. Pomôže vám to nastaviť vaše požiadavky.
Vedúci pracovníci tvrdia, že fenomén zvaný kompresia miezd – keď noví zamestnanci s menšími skúsenosťami sú platení podobne ako tí skúsenejší a zručnejší – sa v súčasnosti vyskytuje častejšie. V nedávnom prieskume Roberta Halfa 56 percent vedúcich pracovníkov uviedlo, že za posledný rok zaznamenalo nezrovnalosti v odmeňovaní medzi novými a už existujúcimi zamestnancami.
Ak nájdete pracovnú ponuku vo vašej spoločnosti, kde ponúkajú vyšší plat, môže vám to pomôcť. „Pokojne a profesionálne choďte za nadriadeným a povedzte mu: ‚Vysvetlite mi, čomu nerozumiem. Tento človek príde a bude robiť tú istú prácu ako ja. Prečo nedostanem aj ja rovnaký plat?‘“ navrhuje Donovan.
3. Opýtajte sa ostatných, koľko si myslia, že by ste mali zarábať.
Skôr než sa pustíte do vyjednávania vyššieho platu, pozrite si stránky ako Profesia. Urobte si prieskum platov, nájdite databázy vo vašom odbore. Opýtajte sa ľudí, ktorí pracujú vo vašom odvetví.
Ak máte známeho, ktorý pracuje v inej spoločnosti ako vy, neopýtajte sa ho priamo, koľko zarába. Povedzte mu, koľko zarábate vy a opýtajte sa na porovnanie s jeho spoločnosťou. Existujú spôsoby, ako zistiť, koľko zarábajú ľudia inde bez toho, aby sme sa to pýtali na rovinu.
4. Ak ste ženou, vytvorte spoločný návrh a mierte vyššie.
Na slovách skutočne záleží. Spoločnosť vníma ženy ako tie, ktoré sú viac „zamerané na druhých“, takže ak požiadajú o niečo pre seba, vzniká konflikt, hovorí Kathryn Valentine, zakladateľka vyjednávacej a poradenskej firmy Worthmore Strategies pre ženy vo výkonných pozíciách.
Preto je pre ženy dôležité, aby bola konverzácia spoločná a holistická, hovorí Valentine a dáva príklad, ako by mohol vyzerať návrh pre vedúcich alebo spoločnosť: „Minulý rok sa aj vďaka mne podarilo dosiahnuť tržby vo výške 500-tisíc eur. Myslím si, že sme na dobrej ceste, aby sme tento rok dosiahli o 20 percent viac. Na dosiahnutie tohto cieľa by som rada zosúladila môj plat s trhovou hodnotou, ktorá je X. Čo si o tom myslíte?“
Je to jednoduchý vzorec, v ktorom je zdôraznená výkonnosť v minulosti, skombinovaná s budúcim potenciálom a následnou priamou požiadavkou. Potom prestaňte rozprávať. „Ženy často pokračujú v rozprávaní, aby sa ostatní necítili nepohodlne. Zraňujú tým však svoju vyjednávaciu pozíciu,“ hovorí Valentine.
Podľa Donovan by mali ženy žiadať aspoň 75 % trhovej hodnoty práce. Výskum ukázal, že u žien je vyššia pravdepodobnosť dostávať platy v úzkom rozmedzí okolo mediánu a v dôsledku toho je menej pravdepodobné, že budú odmeňované v hornej hranici rozsahu.
5. Použite konkrétnu sumu – a navrhnite ju prví.
Mnohé rady naznačujú, že by sme mali počkať, kým druhá strana predloží ponuku. Pokiaľ však máte predstavu o rozsahu platov, oplatí sa dať ponuku ako prví, čo potvrdzuje aj výskum. Ak tak urobíte, „ukotvíte“ v konverzácii vašu sumu.
Donovan tiež navrhuje, aby ste v tomto prípade začali konkrétnym číslom, nie rozsahom. Podľa jej skúseností – „keď zadáte rozsah, druhá strana počuje tú najnižšiu sumu z rozsahu“.
Jennifer Trzepacz, riaditeľka v SymphonyAI, súhlasí. Bez konkrétneho čísla je pre manažérov alebo odborníkov na ľudské zdroje ťažké vedieť, na koľko sa oceňujete. „Keď povedia, že chcú vyšší plat a nepovedia konkrétne, koľko, tak sa stáva, že keď dostanú navýšenie, tak nie sú spokojní, lebo nedostali to, čo chceli,“ hovorí.
6. Poznajte kultúru spoločnosti.
Buďte opatrní, ak používate na vyjednávanie platu ponuky od iných spoločností. „Rôzne spoločnosti majú v tomto smere rôzne kultúry,“ hovorí Babcock. „V niektorých spoločnostiach, ak prídete s ponukou zvonku, tak vás pošlú sa pobaliť. V iných spoločnostiach vášmu nadriadenému takáto ponuka pomôže vo vyjednávaní platu pomôže. Musíte však poznať kultúru vašej spoločnosti.“
Ak si nie ste istí, opýtajte sa kolegov, ktorým môžete dôverovať, aké majú skúsenosti s prezentovaním takýchto ponúk.
Odborníci na vyjednávanie navrhujú použiť platovú ponuku, ktorú ste dostali, ako informáciu o vašej trhovej sadzbe alebo ju predložiť ako prekvapenie, ktoré sa dostalo k zamestnancovi, ktorý je oddaný spoločnosti. „Môžete povedať: Nehľadal som ponuky, ale dostal som sa k tomuto a bol som skutočne prekvapený, že ponúkajú o dvadsať percent viac. Môžete mi pomôcť vykompenzovať ten rozdiel?“ navrhuje Valentine.
7. Zmeňte „nie“ na zdvorilú otázku.
Ak stále nedostávate požadované zvýšenie platu, odborníci radia, aby ste sa opýtali, čo musíte urobiť pre jeho získanie. A nedovoľte, aby konverzácia skončila bez konkrétnych záverov. „Opýtajte sa, čo musíte zmeniť pre to, aby ste získali to, o čo žiadate,“ hovorí Donovan.
Ak sú to zmeny, ktoré dokážete urobiť, tak ich urobte a potom príďte opäť. Ak však stále posúvajú cieľovú čiaru, tak viete, že nikdy neuspejete. Nájdite si inú prácu.“
Alebo popremýšľajte o tom, čo by ste ešte mohli chcieť. Ak váš šéf tvrdí, že vám nemôže zvýšiť základnú mzdu, zvážte vyjednávanie o dodatočných dňoch voľna a zbavte sa povinností, ktoré vám neprinesú v budúcnosti zvýšenie platu.
„Našich klientov povzbudzujeme, aby boli čo najflexibilnejší vo vyjednávaní podmienok,“ podotýka Cook.
8. Pýtajte sa.
Donovan hovorí, že jednou z najlepších stratégií je pýtať sa. „Vy ako zamestnanec nemusíte mať odpovede. Neučíte ich nič, čo by nevedeli,“ hovorí Donovan. „Čím viac otázok máte pre každé nie, ktoré dostanete, tým pravdepodobnejšie je, že dostanete, čo žiadate. Víťazom každého vyjednávania je ten, kto dokáže udržať konverzáciu. Keď protistranu umlčíte, vyhrali ste.“
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Jena McGregor.