12. augusta 2021

Ako požiadať o zvýšenie platu? Kedy je tá správna chvíľa? Skôr ako sa posadíte pred nadriadených s požiadavkou vyššieho platu, odpovedzte si na pár otázok (ktoré nájdete spísané nižšie), aby ste si boli istí, že máte šancu. Pomôže vám to nielen vystihnúť ten správny čas, ale môcť aj lepšie argumentovať.  

Tibor Černák, ktorý vedie oddelenie Human Capital v spoločnosti PwC Slovensko, spísal pre Forbes niekoľko oblastí, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť ešte pred tým, ako požiadate nadriadeného o stretnutie ohľadom vyššieho platu. Ak sú všetky vaše odpovede pozitívne, hor sa do toho!

Tibor Černák, Head of Human Capital v PwC Slovensko
Tibor Černák, Head of Human Capital v PwC Slovensko. Foto: archív respondenta

No nezabudnite dať nadriadeným vopred vedieť, že sa chcete baviť práve o tejto téme, aby zbytočne neprišlo k nepríjemným prekvapeniam na jednej ani na druhej strane.

1. Je na zvýšenie platu aktuálne vhodný čas?

Firma dlhodobo prosperuje a darí sa jej rásť. V takomto období je pre vedenie firmy jednoduchšie investovať do rozvoja nielen firmy, ale aj svojich zamestnancov. Za rastom firmy môžu byť práve správne motivovaní pracovníci. Plat môže byť tiež dobrou, aj keď len dočasnou motiváciou.

Ak však firma prechádza náročným transformačným obdobím (akým bol napr. covid) a potrebuje sa postaviť na nohy a zachraňuje pracovné miesta, na diskusiu o plate nemusí byť najvhodnejší okamih.

Reklama

2. Nerieši môj nadriadený aktuálne závažné celofiremné témy?

Viem, aké firemné problémy rieši môj nadriadený? Vysoká fluktuácia, výkon samotného tímu voči nadriadenému, potreba zredukovať tím, zmena firemného nastavenie… Každý človek vo firme má svoje priority, bude pre môjho nadriadeného môj plat teraz témou dňa? Bude ma vedieť 100 percentne vnímať a počúvať?

3. Darí sa mi dlhodobo napĺňať osobné ciele?

Vidím svoju pridanú hodnotu pre firmu, na základe ktorej by som mal byť lepšie ohodnotený? Viem objektívne povedať, že mám v práci dlhodobo úspechy, ktoré firme pomáhajú?

4. Dosiahol som výrazný úspech, ktorý ma odlišuje od mojich kolegov?

Jedna vec je spraviť to, čo je na mojej pozície potrebné, a druhou je pridaná hodnota, ktorou prispievam k zlepšovaniu hospodárskych výsledkov, zjednodušovaniu procesov a tak ďalej.

Plat, ktorý dostávate, je za prácu, ktorú máte v zmluve/na základe stanovených cieľov a ktorá má určitú hodnotu. Vyšší plat by mal znamenať, že svoju prácu robíte inak, lepšie ako ostatní. Je to naozaj tak a vidí to aj váš nadriadený?

5. Som pre firmu/tím pridanou hodnotou a zaslúžim si vyšší plat? Alebo si len subjektívne myslím, že by som mal dostať vyšší plat?

Každý z nás má nejakú svoju predstavu o svojich schopnostiach a vedomostiach. Je to úplne v poriadku. V prípade, že si chcete vypýtať vyšší plat, mali by ste sa pokúsiť byť na svoju prácu dostatočne kritický.

Máte pocit, že ste pridanou hodnotou alebo „iba“ vzorným zamestnancom? Ako by ste odpovedali na túto otázku, keby vám ju položil váš šéf?

6. Mám jasnú predstavu o situácii na trhu a výške navýšenia platu?

Existuje viacero možností, ako sa dostať k orientačnej výške platov vo vašom odvetví. Internet, známi… Ak ste si robili osobný prieskum, je váš plat výrazne iný oproti trhu? Porovnávate rovnaké veci a pracovnú náplň?

7. Mám dostatok argumentov na zvýšenie platu (objektívne, bez emócií)?

Na základe predošlých bodov by ste mali mať jasnejšiu predstavu o tom, s čím konkrétnym idete do diskusie o zvyšovaní platu. Reálne zhodnotenie seba ako zamestnanca je určite dôležitejšie ako osobné ambície mimo práce.

Váš nadriadený vám asi nezvýši plat, keď vaším jediným argumentom bude vaša túžba po väčšom byte, novšom aute či lepšej dovolenke. Ak by ste boli v jeho pozícii, zvýšili by ste plat podriadenému, ktorý vám bude rozprávať o svojich túžbach alebo tomu, na ktorého sa môžete spoľahnúť?

8. Viem argumentovať dátami, číslami a úspechmi alebo iba názormi?

Je lepšie začínať vetu „Viem, že na základe…“ ako tým, že poviete „Myslím si/Mám dojem…“. Mať v ruke dáta o sebe je nielen dobré pre diskusiu o plate, ale aj pre vás ako zamestnanca. Aspoň vidíte svoje silné a slabé stránky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?