Vianoce sú považované za sviatky štedrosti. Často však ide o hojnosť na dlh a v novom roku potom ľudia čelia krutej finančnej realite.
Január tak môže byť správnym časom zamyslieť sa nad svojimi dlhmi. Výsledkom by mohlo byť rozhodnutie, ako so starými dlhmi naložiť, aby tvorili čo najmenšiu záťaž rodinného rozpočtu.
„Prieskumy v posledných rokoch naznačovali, že počet ľudí ochotných zadlžovať sa kvôli Vianociam klesal a dostal sa pod desať percent. Obávam sa však, že realita nemusí byť taká ružová, zvlášť pre vysokú infláciu a nápor na úspory z posledných mesiacov,“ hovorí Marián Búlik, finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.
Splátkový predaj a iné predražené úvery
Množstvo ľudí tak má pravdepodobne po vianočných sviatkoch na krku drahé úvery či nebankové pôžičky. Ide zväčša o drahšie formy financovania. Úroky úveru z kreditnej karty či povoleného prečerpania môžu predstavovať aj dvadsať percent ročne. Podobné je to aj so splátkovým predajom. Riešením môže byť konsolidácia úverov. Ide o spojenie menších drahších pôžičiek do jedného väčšieho a lacnejšieho úveru.
„Podmienky úverov sa menia a to, čo bolo pre vás výhodné pri uzatváraní úverovej zmluvy, sa časom môže zmeniť na nevýhodné. Dôvodom refinancovania zvyčajne býva vysoká úroková sadzba, vysoká mesačná splátka či príliš dlhá doba splácania úveru,“ vypočítava Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
Najlacnejší úver na trhu
Najlepšie je refinancovať všetky úvery jedným spotrebným úverom s čo najnižšou možnou sadzbou alebo ideálne hypotékou. Aj napriek rastu úrokov úverov na bývanie v tomto roku je totiž hypotéka stále najlacnejší úver na trhu. Zároveň umožňuje dlhú splatnosť, čo ešte viac znižuje mesačnú splátku dlhu.
Priemerná sadzba hypotéky predstavuje necelé tri percentá. Pri spotrebných úveroch je to 8,4 percenta. Pri kreditných kartách je to však podľa porovnávača finančných produktov FinancnyKompas.sk aj 24,90 percenta. Do dvadsať percent sa pohybujú aj úroky nebankových pôžičiek.
„Kto má na krku nevýhodné úvery, mal by ich rozhodne konsolidovať do jedného úveru s najnižšou sadzbou,“ nabáda Búlik.
Na čo si dať pozor?
Nahradenie starých úverov novým je možné ich predčasným splatením. Je preto potrebné overiť si, kedy a za akých podmienok je možné požiadať banku či nebankovú inštitúciu o predčasné splatenie.
Treba si však dávať pozor na poplatky, ktoré by proces mohli predražiť. Zákon poskytuje lehotu 14 dní od poskytnutia úveru, počas ktorých je možné bezplatne odstúpiť od zmluvy o spotrebiteľskom úvere, čo môže prísť pri predvianočných pôžičkách celkom vhod.