Náklady na dopravu tvoria viac ako päť percent z domácich rozpočtov. S autom a jeho obsluhou však náklady rapídne rastú. Cenovka najpredávanejšieho auta sa začína na 15-tisíc eurách. Po troch rokoch a 30-tisíc najazdených kilometroch „miniete“ len na amortizácii 5-tisíc eur – a to ste netankovali a neplatili poistky. Pomoc je však na ceste.
Článok je súčasťou novoročného seriálu, v ktorom vám Forbes prináša tipy od ekonómov, finančníkov a podnikateľov na bohatší život.
Dajte bicyklu (a chôdzi) šancu
Ak ste sa naposledy skúšali po meste premiestňovať na bicykli pred piatimi či desiatimi rokmi, dajte tomu druhú šancu. Zvýšil sa počet cyklotrás, zmenila sa aj ohľaduplnosť (časti) vodičov. Vyskúšajte si to najskôr na „zdieľanom“ či požičanom bicykli. Ak sa vám to bude pozdávať, nový kúpite za cenu niekoľkých plných nádrží, a ak nebývate od práce ďaleko, skúste do nej zájsť peši. Možno sa z toho stane pravidlo.
Verejná doprava
Pri prechode z auta na iné druhy dopravy je niekedy najťažšie začať rozmýšľať inak. Vypnúť automat, ktorý vás ráno čo ráno vedie za volant. Mestá čoraz viac obmedzujú parkovanie v centrách, čiže voľba verejnej dopravy je niekedy nielen lacnejšou, ale aj rýchlejšou voľbou. Ak si vás verejná doprava získa, zvážte investíciu do celoročného lístka, šetrenie bude ešte výraznejšie.
Podeliť sa o auto
Ak nebývate v prímestskom satelite a nemusíte rozvážať deti do školy a na krúžky, možno je pre vás lacnejšou cestou auto využívať spoločne. Ak máte dobré vzťahy so širšou rodinou a nik z vás nevyužíva auto denne, porozmýšľajte o akomsi rodinnom systéme, kde si za vopred dohodnutých podmienok (a poplatkov) auto navzájom požičiavate. Alebo sa spýtajte zamestnávateľa, či viete príležitostne využívať firemné auto na súkromné účely.
Car pool
Jazdíte často sám, sama? V USA majú pre autá, v ktorých sa nevezie len jeden človek, v niektorých mestách vyhradené špeciálne pruhy s prednostnou jazdou. U nás nič také zatiaľ nie je, no voziť do práce kolegu či na dlhšie cesty niekoho zo služby „zdieľaných jázd“ typu BlaBlaCar vám ušetrí minimálne päťdesiat percent ceny za palivo pre danú cestu. Ak nemáte auto, skúste cestovať práve takýmito spôsobmi.
Home office
Pandémia dostala home office aj do firiem, ktoré si takýto režim fungovania predtým nevedeli ani len predstaviť. Ak vás zamestnávateľ volá späť do práce, obhajujte home office aj argumentom, že prácou z domu šetríte vlastné náklady aj životné prostredie. Ak ste takúto možnosť vo firme už mali, ale z rôznych dôvodov ju nevyužívali, možno je to pre vás nová šanca, ako ušetriť čosi navyše.
Euro k euru
Zamyslite sa, koľko miniete pri prevádzke auta z pohodlnosti. Pneumatiky si necháte uskladniť, lebo sa s nimi nemusíte naťahovať. Zaplatíte parkovné, lebo sa vám nechce hľadať bezplatné miesto a trochu sa prejsť. Energetický nápoj a bagetu na dlhú jazdu si kúpite až drahšie na pumpe. Hoci bývate v rodinnom dome, auto si aj tak radšej necháte umyť niekým iným. Menej pohodlnosti, viac ušetrených eur.