17. apríla 2020

Ktoré obchody, zariadenia či typy škôl budú otvárať v Českej republike ako prvé? Ktoré zostanú zatvorené ešte niekoľko týždňov? Pozrite si prehľad od kolegov z českého Forbesu.

Do júna by sa mali v Česku otvoriť všetky obchody a zariadenia. Vláda chce podniky opäť uviesť do prevádzky postupne v piatich vlnách. Deliť by ich od seba malo najprv sedem, potom až 14 dní, rozhodla česká vláda na zasadnutí 14. marca.

Všetko sa však bude odvíjať od šírenia koronavírusu v nasledujúcich týždňoch.

Už počas minulého týždňa sa k potravinám, lekárňam či drogériám, ktoré boli v obmedzenom režime otvorené po celé trvanie vládnych opatrení v Česku, pridali aj hobbymarkety alebo predajne bicyklov. Ďalšie prevádzky by sa mali v Česku znovu prebudiť k životu v pondelok.

Otváranie slovenskej ekonomiky sa zatiaľ odkladá

Päť etáp otvárania českej ekonomiky

1. etapa – 20. apríla (pondelok)

– remeslá s prevádzkami

– farmárske trhy

– autobazáre a autosalóny

– vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov s vylúčením verejnosti v menších skupinách za presne definovaných podmienok

– svadby do 10 ľudí za špecifických podmienok

2. etapa – 27. apríla (pondelok)

– prevádzky do 200 štvorcových metrov, ak nie sú v nákupných centrách nad 5 000 štvorcových metrov (okrem prevádzok, ktoré budú otvárané až v ďalších etapách)

3. etapa – 11. mája (pondelok)

– prevádzky do 1 000 metrov štvorcových, ak nie sú v nákupných centrách nad 5 000 štvorcových metrov (okrem prevádzok, ktoré budú otvárané v ďalších etapách)

– autoškoly

– posilňovne a fitnescentrá bez využitia zázemia (sprchy, šatne)

4. etapa – 25. mája (pondelok)

– reštaurácie, krčmy, bufety, kaviarne, vinotéky, pivotéky s predajom cez výdajné okienko a v rámci vonkajších (letných) záhradiek

– holičstvo a kaderníctvo, pedikúry, manikúry, soláriá, kozmetické, masérske, regeneračné alebo rekondičné služby

– múzeá, galérie, výstavné siene

– zoologické záhrady (iba vonkajšie výbehy)

5. etapa – 8. júna (pondelok)

– všetky prevádzky v nákupných centrách

– prevádzky nad 1 000 štvorcových metrov, ktoré nie sú v nákupných centrách

– reštaurácie, krčmy, bufety, kaviarne, vinotéky, pivotéky – vnútorné priestory

– hotely a ďalšie ubytovacie zariadenia

– taxislužby (ešte nepovolené)

– živnosti, pri ktorých je porušovaná integrita kože (tetovanie, piercing)

– divadlá, zámky, hrady a ostatné kultúrne aktivity za presne definovaných podmienok

– hromadné akcie s odstupňovaným počtom účastníkov

– kultúrne, spoločenské a športové podujatia (do 50 osôb)

– zotavovacie podujatia pre deti

– svadby za špecifických podmienok

– zoologické záhrady (vrátane vnútorných priestorov)

Potrebujeme reštart ekonomiky, ale hlavne v hlavách

Český plán pre otváranie škôl

Postupne chce Česko otvárať aj vzdelávacie inštitúcie. V plnom rozsahu sa však do júla výučba do škôl nevráti.

1. etapa – 20. apríla (pondelok)

– vysoké školy – individuálne aktivity pre študentov v poslednom ročníku štúdia do maximálneho počtu piatich osôb (napríklad konzultácie, skúšky, návšteva knižníc či študovní za účelom príjmu či odovzdania literatúry)

2. etapa – 11. mája (pondelok)

– stredné školy, konzervatóriá a vyššie odborné školy – výhradne pre účely prípravy študentov záverečných ročníkov na maturitné a záverečné skúšky a absolutóriá

– individuálna výučba na základných umeleckých školách a jazykových školách s právom štátnej jazykovej skúšky

– prezenčná výučba v školách pri detských domovoch so školou, výchovných a diagnostických ústavoch

3. etapa – 25. mája (pondelok)

– možnosť osobnej prítomnosti žiakov 1. stupňa základných škôl a ich organizované a záujmové aktivity nepovinného charakteru formou školských skupín – odporučených 15 detí v skupine (jedno dieťa v lavici), bez možnosti meniť zloženie skupín, rúška odporučené (o ne-nosení rozhodne vyučujúci), povinne rúška v spoločných priestoroch školy

– výučba a vzdelávanie na základných umeleckých školách, jazykových školách s právom štátnej jazykovej skúšky, výučba v strediskách voľného času a domoch detí a mládeže – maximálne 5 detí

4. etapa – najskôr 1. júna

– možnosť realizácie maturitných a záverečných skúšok a absolutórií na konzervatóriách a vyšších odborných školách

– obmedzená možnosť realizovať praktické vyučovanie (odborný výcvik) na stredných a odborných školách – podmienky podobné ako u školských skupín

5. etapa – jún

– možnosť realizácie jednotlivých prijímacích a školských skúšok na stredných školách

– realizácia konzultácií či občasných vzdelávacích aktivít v menších skupinách žiakov na 2. stupňoch základných škôl a školách stredných formou triednických hodín

Uvoľní Česko festivaly, hranice a šport?

Česká vláda nepočíta s tým, že by sa počas leta mali konať veľké kultúrne podujatia, ako sú hudobné festivaly typu Rock for People či Colours of Ostrava. Organizovanie menších koncertov s účasťou do stovky ľudí je v hre, bude záležať na situácii.

Treba tiež spomenúť, že opätovné sprevádzkovanie vyššie uvedených podnikov a akcií je podmienené tým, že dramaticky nestúpne počet nakazených ochorením Covid-19. Aby sa tak nestalo, mali by sa naďalej dodržiavať vládou zavedené opatrenia.

Podľa českej polície totiž počas Veľkej noci pribudlo o až o 100 percent prípadov porušovania opatrení.

Dokedy platí karanténa?

Karanténa ako aj núdzový stav sú v Česku predĺžené do 30. apríla 2020.

Ako je to v Česku s voľným pohybom?

Stále platí zákaz voľného pohybu osôb po celej republike. Obmedzenia sa nevzťahujú na cesty do zamestnania, zdravotníckych zariadení, otvorených obchodov, nevyhnutné cesty za rodinou, na šport alebo pobyty v prírode a parkoch.

Na verejnosti sa ľudia môžu pohybovať najviac po dvoch, ak nebývajú v jednej domácnosti. Od ostatných by mali udržiavať aspoň dvojmetrový odstup. Samozrejmosťou je nosenie rúška, ktoré prekrýva nos a ústa.

Ako je to v Česku so športom?

Od 7. apríla je možné športovať vonku, a to aj na vonkajších športoviskách. Vykonávať možno však výhradne individuálne aktivity, napríklad beh, cyklistiku, jazdu na bicykli či koni, tenis alebo golf.

Aj v tomto prípade zostáva podmienka, že športovať je možné iba po dvoch s výnimkou členov domácnosti a že ľudia musia dodržiavať vzdialenosť najmenej dva metre (medzi jednotlivcami či skupinami po dvoch športujúcich).

Pri niektorých športoch nie je nevyhnutné nosenie rúška, pretože môže počas intenzívnejšieho dýchania spôsobiť komplikácie. Zaobísť sa bez neho možno pri aktivitách, kde sú športovci vzájomne oddelení stenou či plotom.

Takisto nie je povinné vo vonkajšom prostredí, kde ľudia bezprostredne nestretávajú iné osoby a sú od seba vzdialení aspoň dva metre (beh, cyklistika). Pokrývku dýchacích ciest nie je nutné nosiť ani pri vodných športoch.

Ako sa v Česku správať pri nakupovaní?

Každý, kto príde do obchodu, by mal byť ohľaduplný k personálu, ale aj k ostatným zákazníkom. To znamená, že by mal dodržiavať bezpečný odstup, používať rúško a ideálne aj jednorazové rukavice a dezinfekciu, pripravené pri vstupoch do predajní.

Odporúča sa tiež platiť bezhotovostne. Od 8 do 10 hodiny ráno sú české obchody prístupné len pre seniorov nad 65 rokov.

Ako správne dodržiavať hygienu?

Hoci niektoré opatrenia boli zmiernené, naďalej je potrebné dodržiavať tri základné pravidlá, aby ľudia chránili seba i okolie. Okrem nosenia ochrany nosa a úst a udržiavania odstupu je to aj pravidelné umývanie rúk teplou vodou a mydlom.

Dezinfikovať by sa po príchode domov mali aj predmety, ktorých sa ľudia bežne dotýkajú, napríklad mobilný telefón alebo kľúče.

Autor Robert Sattler je redaktor českého Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?