20. októbra 2020

Je to pohodlné a efektívne. Namiesto toho, aby ste si dohadovali schôdzky s uchádzačmi o miesto v zasadačke, len si zapnete počítač a počas niekoľkých desiatok minút je vám jasné, či adept postupuje do ďalšieho kola alebo nie. Šetríte tak svoj a jeho čas, a dokonca aj planétu – nikto nikam nedochádza.

Pracovné pohovory vo virtuálnom prostredí prebiehali, samozrejme, ešte pred vypuknutím pandémie. Teraz sa však stali samozrejmosťou aj pre firmy, ktoré nesídlia na opačnej strane zemegule, ale pokojne aj v susednej štvrti.

Pohovory online majú svoje pravidlá.
Ako sa majú na ne uchádzači pripraviť, aby nič nepokazili?

Namietate, že osobný kontakt predsa nič nenahradí? To je fakt, preto potrebujete špeciálnu stratégiu, vďaka ktorej odhadnete, či sa kandidát hodí do vašej firmy, alebo musíte pátrať ďalej.

Video je povinnosť

Počas niektorých mítingov si ich účastníci nevyžadujú zapnutú kameru, ale pri vstupnom pohovore je to skutočne nutné. Pokiaľ ju uchádzač z nejakého dôvodu odmieta, malo by ho to automaticky vyradiť z hry.

Reklama

Ako docieliť, aby vás pozvali na pohovor:
zaujmite životopisom, vyzdvihnite v ňom mäkké zručnosti

V takzvanom „remote režime“ dokáže pracovať množstvo z nás, ale pri neznámom človeku je potrebné urobiť si prvý dojem, na základe ktorého potom (ne)budete budovať váš vzťah ďalej.

Aj cez obrazovku môžete sledovať neverbálne prejavy, ako sú mimika a gestikulácia.

Z nevýhody príležitosť

Poznáte poučku, ktorá tvrdí, že situáciu, ktorá nehrá vo váš prospech, jednoducho musíte zvrátiť? Dá sa skvelo aplikovať na pracovné pohovory v online prostredí. Práve na nich si totiž otestujete, či je kandidát flexibilný a dokáže sa prispôsobiť nečakanej situácii, či dobre reaguje na výzvy (predsa len, virtuálne pohovory môžu byť stresujúce) a či je ochotný učiť sa nové veci.

Dôraz na spoluprácu

V karanténe sme si otestovali, ako fungujú pracovné tímy. Či sú v nich dobre nastavené organizačné procesy i vysoká úroveň kooperácie. Tie musí preukázať aj človek, ktorého najímate online.

Sledujte, nakoľko je počas virtuálneho pohovoru proaktívny. Práve to je vlastnosť, ktorú kolektív pracujúci na diaľku veľmi potrebuje.

Naozaj živý rozhovor

Napokon, aj na internete platí, že vydarené pracovné interview nie je iba séria monológov, ale “živý” rozhovor. Ak teda položíte základnú otázku: „Prečo máme prijať práve vás?“, sledujte, či ju respondent dokáže, podobne ako by to malo byť na “živom” pohovore, využiť na protiotázku.

Teda, či prejaví záujem a spýta sa, ako by sa vďaka tomu, čo ponúka, mohla pracovná pozícia posunúť a rozvinúť, prípadne či jeho alebo jej kvalifikácia zodpovedá presne tomu, čo hľadáte.

Myslite stále na to, že pohovor nie je len o jednej strane, ale aj o človeku, ktorý je tam s vami.

A to aj v prípade, že tam s vami fyzicky nie je.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?