9. júla 2019

Pracovať pre človeka, ktorý riadi svoj tím spôsobom mikromanažmentu, môže byť skutočne deprimujúce. Je totiž ozaj ťažké byť sebavedomý a motivovaný, keď je váš šéf posadnutý kontrolou natoľko, že doslova striehne na každý váš pohyb. Obyčajne však správanie mikromanažéra nemá nič spoločné s vaším výkonom, ale s jeho vlastnou úzkosťou. 

Len aby bolo jasné, keď hovorím o manažérovi, ktorý detailne kontroluje podriadených, tak tým nemyslím šéfa s vysokými nárokmi, ktorý na vás vyvíja tlak, aby ste v práci nechali aj dušu (napríklad Jeff Bezos alebo Steve Jobs ku koncu svojej kariéry). Taký líder je pragmatik a ako šéf je náročný a nie práve ideálny pre citlivé povahy. No možnosť učiť sa pod jeho vedením je fantastická.

Každý líder potrebuje zdravú štipku narcizmu.
Takto však odhalíte, že už prekročil únosnú hranicu

Na rozdiel od pragmatika, ktorý je zanietený, súťaživý a sústreďuje sa na ciele, je mikromanažér spravidla ovládaný úzkosťou. A práve úzkosť poháňa jeho potrebu mať všetko pod kontrolou. Pozrite sa jej teda na koreň. Vďaka tomu ju budete môcť výrazne ovplyvniť a zmierniť jej prejavy.

Najprv si predstavte, že ste individuálnym prispievateľom pre nejaké médium, ktorého nekontroluje žiadny manažér. Vďaka tomu dokážete vyriešiť mnoho problémov bez nejakej pomoci. Ak ste napríklad programátorom, tak prichádzate každý deň do práce, sadnete si pred počítač a poviete: „Mám nad týmto počítačom úplnú nadvládu. Píšem riadky kódu, a ak sa niečo pokazí, opravím to.“

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Teraz si však predstavte, že ste manažérom a niečo sa pokazí. Nemôžete predsa priskočiť k počítaču a opraviť to. Vy totiž dohliadate na množstvo ďalších programátorov a vašou úlohou je presvedčiť ich, aby tento problém vyriešili. A ak šéfujete ešte aj iným šéfom, tak musíte presvedčiť manažérov, ktorí následne presvedčia jednotlivých prispievateľov, aby opravili čokoľvek, čo nie je dobré.

Iróniou je, že čím vyššie sa v hierarchii spoločnosti nachádzate, tým menej priamej kontroly máte. Táto strata kontroly je pre šéfa často šokom, čo v ňom vyvoláva úzkosť. Bohužiaľ, nemôžete vpadnúť do jeho kancelárie a povedať: „Počúvajte, viem, že ste ochromený úzkosťou, no nebojte sa. Všetko mám pod kontrolou.“

Tu je ale 8 otázok, ktoré by ste sa mali opýtať zakaždým, keď vám šéf dá novú úlohu. Sú totiž navrhnuté tak, aby zmiernili jeho úzkosť. Vy získate všetky potrebné informácie a jemu dáte najavo, že skutočne máte všetko pod kontrolou.

  1. „Je niečo, čo by som mal vedieť o tom, ako sa tento projekt využije?“ Tým uistíte šéfa, že chápete širšie súvislosti o tom, ako konkrétna úloha zapadá do celkovej stratégie firmy.
  2. „Aký máte deadline?“ Táto otázka je celkom zrejmá, no vždy je dobré si informácie potvrdiť.
  3. „Aký formát vám najviac vyhovuje?“ Spolu so šéfom si môžete ušetriť zbytočné bolesti hlavy, ak sa uistíte, že práca bude hotová správnym spôsobom.
  4. „Aké zdroje by som mal s touto vecou osloviť?“ Dajte šéfovi vedieť, že dokážete zvládnuť hranice, citlivé politické záležitosti a zároveň myslíte strategicky.
  5. „Existujú predchádzajúce precedensy/modely/prototypy tejto úlohy, na ktorých by som mal stavať?“ Možno váš šéf už na podobnom projekte pracoval, a ak sa rozhodnete na ňom stavať, tak na predchádzajúcu prácu aspoň odkážte. To jeho úzkosť ihneď zmierni.
  6. „Koľko času to podľa vás zaberie?“ Niekedy vám šéf povie, že deadline je v piatok, no sám si pomyslí, že on by to zvládol do utorka. Táto otázka vám pomôže odhaliť túto medzeru a dá vám šancu splniť alebo prekonať jeho očakávania.
  7. „Vzhľadom na moje ostatné úlohy, kam by som mal zaradiť túto?“ Táto otázka vám prezradí, aká dôležitá je vaša úloha. Zároveň tým dáte šéfovi najavo, že rozumiete, kam ju máte zaradiť.
  8. „Čo by som v tomto projekte mal mať a čomu by som sa mal vyhnúť?“ Takto šéfa uistíte, že nestúpite na žiadnu mínu konkrétnej témy a ani nevynecháte niečo dôležité.

Pamätajte si, že mikromanažment často pramení z úzkosti, ktorá poháňa potrebu všetko kontrolovať. Šéf sa môže cítiť znepokojený, že nemá veci pod palcom tak, ako pôvodne chcel. A to môže ovplyvniť ďalších ľudí.

Ak mu však položíte týchto 8 otázok, tak jeho obavy utíšite. Dáte mu vedieť, že rozumiete jeho problémom a obavám. A ešte jedna záverečná poznámka. Ak ste šéf a máte tendenciu podliehať mikromanažmentu, tak využite tieto otázky na rozptýlenie vlastnej úzkosti. Naučte svojich zamestnancov, aby ich sami používali, a vďaka tomu vás práca tímu bude znepokojovať menej.

Hlavné foto: photos.icons8.com/Alexey Sokolov

Prispievateľ Mark Murphy píše pre Forbes.com o leadershipe. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk