23. marca 2020

Prečo majú deti len slabé alebo takmer žiadne príznaky ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus? Môžu ochorenie aj tak prenášať? A aj inak ako kvapôčkovou infekciou? Od začiatku vypuknutia epidémie patria tieto otázky k tým najdôležitejším.

Minulý týždeň vyšla v časopise Nature Medicine štúdia o malej skupine čínskych detí, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19, mali však len slabé príznaky a zotavili sa.

Štúdia posilňuje staršie zistenia vedcov, že ochorenie je u detí extrémne zriedkavé a mala by pomôcť rozptýliť obavy rodičov, či ich deti môžu počas súčasnej epidémie ochorieť.

Štúdia skúmala (len) desať detí s ochorením zo širšej skupiny 745 detí, ktoré boli v tesnom kontakte s diagnostikovanými pacientmi. Vek detí kolísal od 2 mesiacov do 15 rokov.

Stredoslovenský Gevorkyan by mohol vyrábať respirátory s vymeniteľným filtrom

Sedem detí malo horúčku, ale nižšiu ako 39 stupňov. Iné kašľali, mali bolesti hrdla a upchatý nos. Bolesti hlavy či svalov žiadne dieťa nespomínalo, RTG pľúc neukázalo známky zápalu pľúc.

„Zásadné obmedzenie je, že ide o malú štúdiu, niekoľko zistení však poskytuje,“ hovorí John Williams, šéf divízie pediatrických infekčných chorôb v Nemocnici UPMC v Pittsburghu. „Niektoré z detí mali napríklad veľké množstvo vírusu, ale neboli veľmi choré.“

Deti sú známe ako prenášači chrípky a je možné, že prenášajú aj nový koronavírus. Skoršia čínska štúdia, z konca februára, skúmala, či sa môže vírus šíriť aj prostredníctvom stolice infikovaných detí. Skutočnosť, že stopy niektorých vírusov, ktoré sa šíria (najmä) kvapôčkovou nákazou, sa dajú nájsť aj v stolici, totiž nemusí znamenať, že tieto vírusy sú aj infekčné.

„Otázkou zostáva, či sa vírus z výkalov môže šíriť aj na ďalších ľudí,“ hovorí Williams. „Každý môže byť v nižšej miere vystavený fekáliám, ak si nedostatočne umýva ruky, ale jediný moment, keď ste vystavení veľkému množstvu fekálneho materiálu, je, keď vymieňate deťom plienky.“

Nájsť odpoveď na otázku, do akej miery sa nový koronavírus šíri okrem kvapôčkovej infekcie aj prostredníctvom zle umytých rúk, presnejšie takzvanou “fekálno-orálnou cestou”, je mimoriadne dôležité. Pesimistické zistenia priniesla ďalšia minulotýždňová štúdia čínskych vedcov Sun Yat-sen University v meste Zhuhai, ktorej predbežné zistenia publikoval časopis Gastroenterology.

Skúmanie vzoriek 73 pacientov infikovaných novým koronavírusom naznačuje, že črevný trakt je pre tento vírus (relatívne) priaznivé prostredie. Možnosť, ako aj pravdepodobné obdobie v priebehu infekcie, počas ktorého by sa vírus mohol šíriť aj fekálno-orálnou cestou, je preto potrebné ďalej skúmať, uzatvárajú vedci.

Jedlo si objednávajte domov obozretne, radí epidemiológ

Veľmi zjednodušene povedané – ide tu o potvrdenie možnosti, že koronavírus sa šíri (či už súčasne alebo v rôznych štádiách infekcie) nielen takým spôsobom ako chrípka, ale aj takým, ako žltačka, prípadne norovírus (spôsobuje akútne žalúdočné virózy).

Ak sa potvrdia poznatky o šírení koronavírusu touto cestou, môže to mať vážne dôsledky pre prevenciu. Predovšetkým by takéto zistenie ešte viac zdôraznilo dôležitosť precízneho a veľmi častého umývania rúk, záchodov, ale aj jedla (úplne nezávisle na tom, či nosíte ochranu tváre).

Ďalšími praktickými dôsledkami by mohla byť aj vhodnosť či nutnosť obmedzovať konzumáciu surových potravín, zodpovedná dezinfekcia pitnej vody, či, pokiaľ je to možné, snaha variť čo najviac doma. Pred (ďalšími) vážnymi výzvami by zrejme stáli aj materské školy a reštaurácie a jedálne.

„Zistenia (vedcov zo Zhuhaia) sú potenciálne dôležité a relevantné, hoci presný rozsah gastrointestinálneho prenosu zostáva zatiaľ nejasný,“ cituje portál MedPageToday Petra Hoteza z oddelenia pre tropickú medicínu na Baylor College of Medicine v Houstone.

Victoria Forster je výskumníčka v oblasti nádorových ochorení. Časť o štúdii zo Zhuhaia spracovaná Forbes.sk