28. novembra 2021

Slovenský „michelin“ Peter Duranský bude bojovať o kuchárskeho Oscara, v prestížnom rebríčku Deloitte Technology Fast 50 CEE 2021 sa tento rok objavilo až päť slovenských firiem a školáci okrem prvého snehu privítali aj správu, že zimné prázdniny budú dlhšie (no prídu o krúžky a mimoškolské aktivity). Chodcov a cyklistov zrejme potešia zmeny v cestnom zákone, ktoré prijal parlament.

A teraz tie horšie správy, ktoré priniesol uplynulý týždeň. Čaká nás (minimálne) dvojtýždňový lockdown, svet desí nová „znepokojivá“ mutácia Covid-19 s názvom omikron a slovenské firmy čaká ďalšia povinnosť – testovanie nezaočkovaných zamestnancov.

Na záver vám prinášame päť tipov na inšpiratívne články, ktoré najviac zaujali v poslednom novembrovom týždni na webe Forbes.sk.

Úspešné ženy

S biznisom začala počas materskej. Čo ju naučilo podnikanie v 26 krajinách sveta?

Slávka s najmladšou dcérou. V začiatkoch podnikania mali vo firme dokonca zriadenú aj škôlku. Foto: Ivan Fleicher.

Cieľom Slávky Kollárovej nikdy nebolo viesť veľkú firmu a zarábať veľa peňazí. No jej projekt, ktorý začal ako malé privyrobenie si počas materskej dovolenky, pred niekoľkými rokmi prerástol česko-slovenský trh a dnes dosahuje tržby na úrovni troch miliónov eur. Nálepky na stenu Inspio putujú z východného Slovenska do 26 krajín sveta z 13 e-shopov. Aké lekcie jej dalo niekoľkoročné podnikanie?

Reklama

Nový kráľ krypta

Bitcoinu veľmi neveril, no vďaka nemu sa stal multimiliardárom

Spoluzakladateľ spoločnosti FTX Sam Bankman-Fried nazhromaždil vďaka šialenstvu, ktoré vypuklo okolo kryptomien, majetok v hodnote 22,5 miliardy dolárov ešte pred svojimi 30. narodeninami. Ale kryptomenám v skutočnosti neverí. Chce, aby jeho majetok prežil dosť dlho na to, aby ho mohol celý rozdať.

Hyperinflačné tornádo

Banán za milión dolárov: Ako hyperinflácia „zožrala“ celú národnú menu

Ak stojí rolka toaletného papiera tisíc dolárov a má 72 útržkov, je výhodnejšie na toalete použiť 72 dolárových bankoviek. Podstatne tým ušetríte. Nie, toto nebol vtip, ale krutá realita. Peniaze v Zimbabwe skutočne končili tam, kam obvykle mieri toaletný papier. Išlo o tamojšie doláre a došlo k tomu počas desivého a zároveň fascinujúceho hyperinflačného tornáda.

Literárna inšpirácia

Strach zabíja myslenie. Prečo je litánia z Duny dobrá psychologická pomôcka?

film duna recenzie
Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka – Duna. Foto: Warner Bros

Fanúšikov sci-fi eposu Duna, ktorá je predlohou pre rovnomenný kinohit, uchvacuje slávna litánia proti strachu. „Ovplyvnila môj pohľad na svet,“ priznal napríklad americký moderátor Stephen Colbert. V čom je táto mantra výnimočná a ako nám môže pomôcť v našom živote?

Neuveriteľné osudy

Skutočný Forrest Gump. Nastúpil do nesprávneho autobusu a zmenil tým dejiny

Predstavte si, že jedného dňa zle nastúpite a vďaka vašej prítomnosti v nesprávnom autobuse sa vydá správnym – či aspoň normálnejším – smerom geopolitický a ekonomický poriadok celého sveta. Spoznajte príbeh Glenna Cowana, muža, ktorému ušiel autobus…

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?