26. novembra 2021

Od pondelka (29. 11.) prechádzajú základné umelecké školy, centrá voľného času a jazykové školy na dištančnú výučbu. Len na diaľku bude možné pokračovať aj v krúžkovej činnosti žiakov. Vianočné prázdniny sa začnú už 20. decembra.

Nové pandemické opatrenia v školstve oznámil v piatok minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Cieľom je obmedziť šírenie pandémie koronavírusu v krajine. 

Školy ostávajú otvorené

Minister školstva súčasne potvrdil, že školy ostávajú naďalej plošne otvorené, hoci konzílium odborníkov požadovali ich zatvorenie. „Pandémiu nám nevyriešia zatvorené školy, ale to, že sa pôjdeme zaočkovať,“ zdôraznil minister s tým, že v nemocniciach najčastejšie končia starší ľudia a ľudia, ktorí sú nezaočkovaní.

„Minulý rok Slovensko zatvorilo školy a mali sme jeden z najhorších priebehov pandémie a tie krajiny, kde sa školy nezatvorili tak nemali taký náročný priebeh,“ dodal s tým, že rezort aktuálne eviduje 1,6 percenta žiakov pozitívnych na Covid-19 a 83 percent žiakov, ktorí navštevujú prezenčnú formu výučby.

Na zhoršujúcu sa situáciu pritom vo štvrtok poukazovalo ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého je v súčasnosti najvyšší výskyt pozitívnych medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych.

Reklama

Rezort bude ako doposiaľ presadzovať princíp lokálneho zatvárania tých tried, prípadne škôl, kde je potvrdený výskyt infekcie.

Gröhling tiež školy požiadal, aby uplatňovali prísny zákaz miešania žiakov z rôznych tried na telesnej výchove či iných predmetoch a aktivitách. Oddelené by malo byť naďalej aj stravovanie v školských jedálňach po jednotlivých triedach tak, aby sa školáci medzi sebou nepremiešavali.

Skoršie prázdniny?

Najbližšie školské prázdniny – vianočné – sa začnú už v pondelok 20. decembra, poslednýkrát v tomto roku pôjdu deti do školy v piatok 17. decembra. Trvať by mali do 7. januára 2022.

Už od štvrtka platí na školách opäť aj povinnosť nosenia rúšok pre žiakov. Výnimku majú deti v materských školách, deti a žiaci s poruchami autistického spektra, žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím a pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní týchto žiakov. Na sprevádzanie dieťaťa a žiaka do školy a školského zariadenia platí výnimka zo zákazu vychádzania.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?