4. novembra 2020

Podnikateľ Matej Held a genetička Simona Veselá stoja za vzdelávacím programom, ktorý je zameraný na rozvoj podnikateľských zručností a prepájanie komunity v oblasti biotechnológií. Cieľom Lifbee Academy je podľa zakladateľov podporiť inovačný potenciál Slovenska, zabrániť odlivu mozgov a pomôcť lepšie zvládať krízy, akou je aj súčasná pandémia. 

Ju to vždy ťahalo k novým nápadom a aplikáciám v oblasti biológie, on sníval o tom, že by aj Slovensko malo svoju výskumnú inštitúciu, ktorá sa venuje prepájaniu vedy a nových ideí, podobne ako to robí MIT Media Lab v Bostone. Aj keď Matej Held a Simona Veselá dlho zdieľali podobnú víziu, pri rovnakých projektoch sa roky obchádzali.

„Keď sme sa konečne stretli, bolo to ako keby sme sa už dlho poznali. V tom čase som práve predával firmu v oblasti vzdelávania a premýšľal som, kde svoje skúsenosti uplatním ďalej,“ vysvetľuje pre Forbes.sk Matej. Napokon sa spoločne so Simonou rozhodol pustiť do budovania biotechnologickej komunity na Slovensku.

Biochemik Pavol Čekan: Testovanie s nami zostane roky,
rýchlotesty budú súčasťou cestovania

Práve v tejto oblasti vidia budúcnosť. „Prichádza nová doba, keď sa ťažisko inovácie presúva z IT do biológie alebo ich prekrývania. Biotechnológie sú novým nástrojom, ktorý umožňuje pozrieť sa na akýkoľvek problém v akomkoľvek odvetví a ponúknuť jeho riešenia,“ hovorí Matej a dodáva, že záber biotechnológií je naozaj široký. Od včasnej diagnostiky pri rôznych druhoch ochorení až po možnosť tvorby nových druhov inteligentných symbiotických materiálov a systémov, ktoré dokážu v niektorých prípadoch dokonca riešiť ekologické problémy.

Reklama

Aj biológ musí rozumieť, čo je SEO

Možnosti, ktoré biotechnológie ponúkajú, pritom podľa dvojice stále len objavujeme. „Je to jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov a svetová špička si to uvedomuje,“ vravia. Na jar 2020 preto založili Lifbee Academy, 6-mesačný vzdelávací program zameraný na rozvoj podnikateľských zručností a prepájanie komunity v tejto oblasti. Víziou je pomôcť Slovensku stať sa budúcim centrom pre inovácie.

Vedci chcú predpovedať ohniská,
kde vypukne nákaza Covid-19. Pomôže im Google

Medzi študentov sa radia mladí vedci, ale aj marketéri, informatici či dizajnéri, ktorým sa aj ich prepájaním snažia poskytnúť kreatívne prostredie. V interdisciplinárnych tímoch sa potom učia nielen od odborníkov a lektorov, ale aj navzájom. „Aby takéto tímy mohli vzniknúť a následne dokázali spolupracovať, museli jednotlivci pochopiť ‚jazyk‘ každej z týchto oblastí,“ vysvetľuje Matej.

Základnými kritériami pri výbere študentov do akadémie boli „hard skills“, komunikačné schopnosti, osobná motivácia a vízia, diverzita a etika. Foto: Lifbee Academy

Projektovej časti preto predchádzala intenzívna trojmesačná príprava, kde si študenti prešli viac ako 35 odbornými prednáškami, workshopmi a diskusiami s odborníkmi z priemyslu. Vďaka nim dnes biológ, ktorý je súčasťou akadémie, rozumie marketérovi pri slovách ako je SEO, PR stratégia či cashflow, a naopak informatik alebo dizajnér rozumejú tomu, čo sú to orgány na čipe.

Po získaní vedomostného základu potrebného na pochopenie vývoja produktu sa minulý týždeň pustili do tvorby projektov.

Biotechnologická komunita

Študenti pracujú na biotechnologickom a biznisovom riešení na zadaný problém, ktorý sa v rámci aktuálneho prvého ročníka akadémie týka riešenia tepelných ostrovov v mestách. Obrovské asfaltové plochy a nedostatok zelene totiž spôsobujú prehrievanie, čo má dopad nielen na naše pohodlie, ale aj na zdravie a peňaženky.

Výsledné projekty študentov by mali byť škálovateľné, mať dobrý dizajn a zároveň by ich riešenia nemali po ukončení svojho životného cyklu vytvárať odpad, ktorý sa nedá ďalej spracovávať. Každý tím má prideleného mentora, ktorý mu pomáha konzultovať nadobudnuté dáta a výsledky.

Online diskusia s biochemikom Pavlom Čekanom. Foto: Lifbee Academy

Jedným z mentorov je aj biochemik a zakladateľ slovensko-americkej firmy MultiplexDX Pavol Čekan, ktorý stál pri vývoji slovenských testov na nový koronavírus, ktoré sa dnes používajú nielen u nás, ale aj v zahraničí. „Verím, že každá krajina má zhruba rovnaké percento talentovaných ľudí, ktorí dokážu prinášať revolučné myšlienky. Títo ľudia môžu aktivovať svoj potenciál len tým, že sa obklopia najlepšími ľuďmi od ktorých sa môžu učiť,“ povedal k vzniku akadémie. Jej partnermi sú aj firmy Envi-pak, Pixel Federation a Crowdberry.

Kto je medzi študentmi? V programe prvého ročníka programu sú podľa zakladateľa profesionáli, ktorí majú za sebou rôzne projekty, majú „hard skills“ z konkrétnych oblastí a niektorí z nich aj  pracujú na vlastnom výskume. Jeden študent napríklad inovuje metódu CT vyšetrenia pomocou umelej inteligencie používaním röntgenového žiarenia v menšom rozsahu s rovnako kvalitným výsledkom, iná študentka sa zase venuje vývoju metód simulujúcich orgány vo výskume liečiv s potenciálom nahradiť zvieratá vo výskume.

„Vďaka biotechnológiám nás všetkých čaká zaujímavá budúcnosť. Veríme, že k nej čo najvýraznejšie prispeje aj Slovensko a že sa o to výraznou mierou pričiní aj nadšená a ambiciózna komunita, ktorá práve vzniká okolo nášho vzdelávacieho projektu,“ dodáva na záver Matej.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?