Francúzsky mediálny gigant Videndi v pondelok (24. 4.) oznámil, že uzavrel opčnú zmluvu o predaji vydavateľstva Editis. Kupcom je spoločnosť Czech Media Invest (CMI) českého miliardára Daniela Křetínskeho. Cenu kontraktu ani jedna zo strán nekomentovala, informovala agentúra Reuters.
Okrem Křetínskeho figuruje v Czech Media Invest aj slovenský milionár Patrik Tkáč, ktorý v spoločnosti kontroluje 40 percent. Desať percent vo firme CMI patrí Romanovi Korbačkovi.
9 min
9 min
Ďalší Ozempic na obzore? Peptidy čaká v USA legalizácia, výrobcovia sa tešia na eldorádo
3 min
3 min
Vojna je späť a ropa tiež – na sto dolároch. Ak sa bude voziť okolo Afriky, bude aj za stodvadsať
2 min
2 min
Európske akcie zažili najväčší prepad za dva týždne, ropa je späť na stovke
2 min
2 min
Zbrojovka Lockheed Martin vďaka silnému dopytu po zbraniach zvýšila zisk aj výhľad
2 min
2 min
ECB podľa očakávania nechala úroky bez zmien, depozitná sadzba je na 2,25 percenta
2 min
2 min
Úver na refinancovanie úverov. Strnadovci si požičiavajú 3 miliardy
3 min
3 min
Kryptoburza Bitmex v septembri skončí, užívatelia si majú vybrať peniaze
2 min
2 min
Zisk easyJetu sa za kvartál prepadol o 70 percent, na vine sú drahé palivá
3 min
3 min
Brusel vymeral Googlu pokutu 890 miliónov eur za zvýhodňovanie vlastných služieb
2 min
2 min
Talianskej bankovej skupine UniCredit v druhom kvartáli klesol zisk o 13 percent
3 min
3 min
Rusko musí po ukrajinských útokoch na rafinérie dovážať palivo z Indie, píšu Financial Times
3 min
3 min
Hyundaiu klesol prevádzkový zisk o 21 percent
2 min
2 min
Muskova automobilka Tesla zvýšila tržby o štvrtinu, no zisk jej klesol
3 min
3 min
Technologická spoločnosť Alphabet, matka Googlu, zoštvornásobila zisk, tržby prekonali očakávania
2 min
2 min
Putin tvrdí, že ruská ekonomika je stabilná. Útoky pritom vyvolali palivovú krízu
Dokončenie transakcie, podľa ktorej by dcérska spoločnosť CMI – International Media Invest – prevzala stopercentný podiel v najväčšom francúzskom knižnom vydavateľstve, ešte podlieha súhlasu regulačných orgánov.
Rozširujú pôsobenie vo Francúzsku
„Akvizícia Editis napĺňa rastovú stratégiu CMI vo Francúzsku a potvrdzuje dlhodobé ambície CMI v mediálnom segmente,“ komentovala Czech Media Invest transakciu v tlačovej správe.
Spoločnosť Vivendi, ktorej hlavným akcionárom je miliardár Vincent Bolloré, vykázala za prvý kvartál medziročný nárast tržieb o 3,1 percenta na 2,29 miliardy eur
CMI je poprednou mediálnou skupinou v Českej republike, kde vydáva štyri denníky, množstvo časopisov a má rozsiahle digitálne a rozhlasové zastúpenie. Okrem toho spoluvlastní francúzsky večerník Le Monde a podiely v magazínoch Marianne, Elle, L’Obs či Le Monde Diplomatique.
Křetínský s Tkáčom sa aktuálne snažia ovládnuť aj zadlžený francúzsky reťazec supermarketov Casino. Dosiahnuť to chcú navýšením kapitálu spoločnosti o 1,1 miliardy eur, čím by ich desaťpercentný podiel vo firme narástol na 40 percent.