17. apríla 2020

Nový Apple iPhone SE 2020 predstavili uprostred pandémie. Je rovnako veľký a vyzerá ako iPhone 8, je však lacnejší. Tu je deväť informácií, ktoré vám možno v týchto hektických časoch uniklo.

Prečo deväť? Nuž, mnoho ľudí si myslí, že iPhone 9 je skutočné meno telefónu.

Kamera nie je tá istá ako na iPhone 11 Pro. To však nie je problém

Niektoré správy hovorili, že iPhone SE má rovnaký 12MP senzor ako iPhone 11 alebo 11 Pro. Nemá. Odlišuje sa aj od senzoru v iPhone XR. Podobá sa skôr na iPhone 8. Je to zlá správa? Nie.

Typové označenie súčiastok nie je to, čo rozhoduje o celkovej kvalite telefónu. Odkedy je tu iPhone 8, možnosti, ako softvér a procesor zlepšia to, čo vidí senzor, sa výrazne zlepšili. Najmä v prípade, že kameru prepojíte s veľmi rýchlym procesorom ako je A13 Bionic a jeho neurálny engine.

Spomienka: Keď mal Jobsov revolučný a čarovný prístroj 10 rokov

Portrétny režim je obmedzený na ľudí, takže efekty nemôžete použiť na vášho psa, ale to je to isté ako v prípade iPhone XR. Nie je tu funkcia Deep Fusion, pokročilá fotoschopnosť pre slabé osvetlenie. Zrejme Deep Fusion nie je len vecou procesora.

Je to však najpokročilejší fotoaparát od Apple. A to je dosť.

FOTO: SITA, AP

Dizajn má dve zmeny

Logo Apple presunuli do stredu zadnej strany. Tak ako na iPhone 11. Vyzerá to omnoho lepšie. A tak ako na jedenástkach, slovo iPhone odstránili a telefón takmer nemá nápis. Vyzerá to dobre.

Druhá zmena je rám okolo displeja. Doteraz ho mal každý biely iPhone s Touch ID, od iPhone 3G po biely iPhone 8. Tu má biely iPhone SE čierny rám. Mne sa biely páčil, ale výhodou nového je, že naspodu a navrchu telefónu nie je taký dominantný, najmä keď je displej vypnutý.

Váš telefón je špinavší, ako si myslíte.
Ako ho vyčistiť bez toho, aby ste ho pritom zničili?

Predná kamera má stabilizáciu videa

To je prvý raz, čo ju má iPhone so 4,7-palcovým displejom (iPhone 6, 6s, 7 a 8 to nemali).

Apple Pay Express Transit aj Power Reserve

Express Transit Power Reserve je pre ľudí, ktorí používajú Apple Pay počas cestovania (až raz opäť bude reálne) a iPhone má slabú batériu. Apple Pay by sa mala dať používať až päť hodín po tom, čo vás telefón upozorní, že potrebuje nabiť.

Oproti iPhone 8 aj pôvodnému iPhone SE je to veľký pokrok: dodnes bola Power Reserve iba na iPhone XS a neskorších modeloch.

Apple tvrdí, že je to jeho mobil s top cenou. A asi aj s hodnotou

Ako iPhone 8, ktorý nahrádza, aj toto je telefón so 64 GB úložiskom v základnej verzii. V základe je však o 50 dolárov lacnejší, 399 dolárov namiesto 449 u iPhonu 8 (v Európe má byť cena 64 GB verzie 479 eur).

V USA ponúka iPhone SE o 50 dolárov lepšiu hodnotu ako iPhone 8 – bez zohľadnenia vecí, ktoré sa zmenili.

Veľa sa zmenilo

Cena je rovnaká, ako bola cena iPhone SE pred štyrmi rokmi, ale toto je oveľa pokročilejší telefón. Bude aj s úložiskom 128 GB – za 449 dolárov, tiež o 50 dolárov lacnejší ako iPhone 8 a jeho 128 GB konfigurácia (u nás 529 eur).

A príde aj verzia s 256 GB za 549 dolárov, stále o 50 menej ako iPhone XR, ktorý má len 64 GB (u nás 649 eur). iPhone SE má silnejší procesor ako iPhone XR, hoci nemá celý predok s displejom ani Face ID.

Rok Apple TV+

Ak vás to zaujíma, v USA vám to ušetrí ďalších 60 dolárov.

iPhone SE Plus neexistuje

Už teda nie je vo výrobe iPhone s 5,5-palcovým displejom. Rýchlo si kúpte 8 Plus, ak je to vaša obľúbená veľkosť. Už nie je ani na webstránke.

Apple verí, že táto veľkosť padne do najväčšieho počtu rúk, a tak sa zameral práve na ňu. Je pravda, že iPhone 8 Plus je rovnaký ako iPhone 11 Pro Max, takže zameranie na menší rozmer má zmysel.

Čo je to SE

Nič. Naposledy sa hovorilo, že to je „Special Edition“, ale teraz to neznamená nič.

Vnútri nie je čip U1 Ultra Wideband

Apple svoj cool nový U1 čip dáva iba do iPhone 11, lebo je príliš drahý. Toto má byť cenovo dostupný model. Ako taký nie je U1 až taký dôležitý, ako je kamera, procesor a podobne.

David Phelan píše na Forbes.com o lifestyle a technike.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?