1. augusta 2018

Ďalším našim letným cestovateľským tipom sú Antverpy. Hovorí sa im Rubensovo mesto,  diamantové mesto alebo Jeruzalem západu. A vďaka tamojšej Kráľovskej akadémii výtvarných umení sú známe aj ako mesto módy a dizajnu.

Juraj Straka je úspešný slovenský návrhár, mimochodom aj niekdajší člen nášho rebríčka 30 pod 30, ktorého módne kúsky sa nezriedka objavujú na najznámejších celebritách súčasnosti. Po úspešnej anabáze v Paríži sa pred dva a pol rokom presunul do belgického prístavného mesta Antverpy, kde ďalej rozvíja svoju úspešnú kariéru.

7 tipov na cesty. Takto by ste sa mali pripraviť na Barcelonu

A práve Juraj nám prezradil, čo sa v najväčšom belgickom meste a druhom najväčšom európskom prístave oplatí vidieť.

1. Podniky a jedlá

V severnej časti Antverp, zvanej Eilandje, ktorá je bývalou industriálnou prístavnou časťou mesta a ktorá sa za posledné roky premenila na modernú štvrť, sa nachádza množstvo útulných a originálnych kaviarní a reštaurácií s terasami s výhľadom na vodné plochy.

Juraj Straka, návrhár, ktorý v súčasnosti žije v Antverpách.
Juraj si Antverpy pochvaľuje, hovorí, že ponúkajú množstvo zaujímavých turistických atrakcií. Foto: archív Juraj Straka

Moja najobľúbenejšia je určite Lazy Jack a ich nedeľný brunch. Ak chcete ochutnať niečo naozaj lokálne, treba vyskúšať „Stoofvlees met frieten“, národné jedlo, ktoré sa podobná na náš veľmi hustý guláš a, samozrejme, je podávané s belgickými hranolkami. K tomu sa výborne hodí jedno zo stoviek druhov lokálnych pív. „Vynikajúce sú všetky, budete mať problém si vybrať, ktoré ochutnáte ako prvé,“ hovorí Juraj.

A čo sa týka jedla, ešte jeden tip. Kultúra sprepitného existuje, no nemá žiadne špecificky striktné pravidlá.

2. Pamiatky a tradície

V už spomínanej štvrti Eilandje sa nachádza mestské múzeum MAS – Museum aan de Stroom. To sa oplatí navštíviť z dvoch dôvodov, a prekvapivo to samotné výstavy v múzeu nie sú.

7 tipov na cesty. Vďaka nim zažijete v Ríme všetko potrebné

Holandský architekt Willem Jan Neutelings vytvoril jedinečnú budovu, ktorá je sama o sebe umeleckým dielom a v ktorej sa dá prechádzať celú večnosť bez toho, aby ste museli platiť vstupné do múzea. Rovnako zadarmo možno ísť na strešnú vyhliadku, ktorá vám poskytne nádherný rozhľad na celé mesto.

Najlepšie je navštíviť toto múzeum v podvečerných hodinách, keď slnko nádherne presvetľuje jeho sklenenú fasádu, a potom ísť na večeru do jednej z okolitých reštaurácií.

Zaujímavá fasáda múzea „Museum aan de Stroom”, ktoré bolo otvorené v roku 2011. Foto: architectural-review.com

3. Miestni ľudia

Obyvatelia sú veľmi milí a sú ochotní komunikovať. „Väčšina ľudí hovorí plynule anglicky, takže na komunikačné bariéry narazíte iba zriedkavo. A po pár pivách sa s vami dá do reči takmer každý,“ smeje sa Juraj.

4. Ubytovanie

Antverpy sú relatívne malé mesto, takže všetko je ľahko dostupné. Ako hovorí Juraj, ak máte ale tú možnosť, určite skúste hľadať ubytovanie v centre alebo v južnej časti mesta nazývanej „Zuid“.

5. Počasie

Počasie v Antverpách je ovplyvnené blízkosťou severného mora, takže častý dážď a hmla sú tam na dennom poriadku. Ak sa vám však pošťastí pekné počasie, Antverpy sa v tom momente premenia na letnú destináciu, prekypujúcu životom v uliciach.
Prístav v Antverpách.
Antverpy sú druhým najväčším prístavom v Európe. Foto: Juraj Straka

6. Suveníry

Belgicko je známe svojou čokoládou a v meste nájdete špecializované predajne čokolády na každom rohu. Ak však nechcete strácať čas nakupovaním, väčšina týchto značiek má predajne aj na letisku v Bruseli. Ak ste teda nestihli alebo zabudli nakúpiť darčeky, situáciu môžete ľahko zachrániť po ceste domov.

V prípade, že by ste si chceli domov doniesť niečo originálnejšie, ulica Kloosterstraat je plná obchodov so starožitnosťami, obchodov s interiérovým dizajnom a tzv. „concept stores“, teda špecializovaných predajní.

7. Doprava

Ak navštívite Antverpy cez víkend, najlepšie je chodiť všade pešo. Ak ale máte viac času, oplatí sa požičať bicykle a zájsť do prístavnej časti mesta alebo k jednému z jazier, ktoré sa nachádzajú kúsok od centra. Je odtiaľ krásny výhľad na panorámu mesta.
Hlavná foto: Historické centrum mesta sa točí okolo gotickej katedrály, ktorá patrí medzi dominanty mesta. Foto: Unsplash  Thomas Konings

Tento článok je súčasťou letnej cestovateľskej série Forbes.sk.