17. apríla 2018

Andrej Kiska mladší má nos na podnikateľské talenty. Od roku 2015 je partnerom známeho stredoeurópskeho kapitálového fondu Credo Ventures, v ktorom vyhľadáva a posudzuje investičné príležitosti. Na festivale Forbes 30pod30 absolvoval deväť jázd, počas ktorých sa mu začínajúce startupy snažili predať svoj biznis nápad. „Len dva z nich splnili to, čo sa od dobrého car pitchu očakáva,“ povedal Kiska. Biznis jazdy s Andrejom sme sa zúčastnili aj my, aby sme zistili, kde robia začínajúci podnikatelia najväčšie chyby.

ONLINE 30pod30: Na pódium prišiel Andrej Pančík, ktorý predal firmu za 100 miliónov

1. Nezameriavajte sa iba na produkt

Jedna z najväčších chýb, ktoré robia podľa Kisku začínajúce firmy je, že sa na začiatku prezentácie zameriavajú najmä na svoj produkt a to, aké má vlastnosti. Investora však zaujímajú aj schopnosti človeka a jeho tím. Jeden z absolventov car pitchu, ktorý vyvinul aplikáciu na diagnostiku problémov chrbtice, napríklad začal tým, že je chiropraktik a fyzioterapeut a povedal o svojich úspechoch a o tom, čo zatiaľ dokázala jeho spoločnosť. „To bol dobrý začiatok, ako to predať. Hneď sa postavil do role autority v tomto odvetví,“ hodnotí Kiska. Produkt a jeho predanie je síce najdôležitejšie, ale nesmiete sa fixovať len na to. „Investor sa v prvotných fázach pozerá na tím a pýta sa: má dostatok povedomia o odvetví, v ktorom sa pohybuje? Má schopnosť vybudovať produkt a predať ho?“ pýta sa Kiska.

2.Povedzte, aký problém riešite

Na stretnutí s investorom je podstatné povedať, aký problém vás produkt rieši a aký veľký tento problém je. V car pitchi, ktorý sme absolvovali bolo zaujímavé napríklad podčiarknutie informácie, že až 80 percent ľudí sa stretlo s bolesťou chrbta. Kiska na to hneď zareagoval, keďže to pozná aj on. A od počtu potencionálnych zákazníkov sa potom odvíja veľkosť trhovej príležitosti. „Ak investor do startupu naleje milióny, musí si byť istý, že po produkte bude dopyt,“ vraví Kiska.

3.Zamerajte sa na to podstatné

Firmy niekedy nemajú ujasnené priority a snažia sa zamerať na príliš veľa vecí. Výsledkom je to, že poslucháčom ujde základné posolstvo ich krátkej prezentácie a produktu. „Napríklad firma, s ktorou sme sa viezli, odbočila z toho podstatného problému, čo to dá zákazníkovi,“ hovorí Kiska a dodáva, že práve táto oblasť ho ako investora zaujímala. Základom je podľa neho odprezentovať unikátnosť produktu, svoj tím a veľkosť investičnej príležitosti.

Reklama

Neplatí, že konkurencia nikdy nespí. Andrej Kiska ml. a 7 rád ako byť lepší

4.Nezabudnite, že pitch je o dialógu

Stretnutie s investorom nie je len o tom, povedať mu o svojom nápade. Podľa Kisku by ste si mali nechať aj priestor na to, aby sa vás stihol pýtať či odnavigoval k tomu, čo je pre neho dôležité. „Veľakrát sa mi dnes stalo, že som nestihol nadviazať žiaden dialóg,“ vraví. Začínajúce firmy by si však podľa neho mali uvedomiť, že cieľom dobrého pitchu je nadviazanie dialógu s investorom, nielen odprezentovanie biznis nápadu.

Hlavná foto: Marek Mucha