17. apríla 2018

Festival biznisu a inšpirácie je po roku späť! Slovenská verzia amerického eventu magazínu Forbes prináša aj tento rok množstvo rozhovorov, pódiových diskusií s domácimi a zahraničnými hosťami, prezentácií a prípadových štúdií.

A nový rebríček mladých talentov 30pod30, ktoré tu máte možnosť stretnúť.

Foto: Marek Mucha

Diskutovalo sa o tom, ako preraziť v Amerike. Hľadala sa odpoveď na to, koho hľadajú úspešné slovenské firmy. A mnohí využili aj možnosť predstaviť svoj biznis top slovenským a českým investorom či získať mentoring.

Prečítajte si, ako to tu dnes vyzerá.

ONLINE:

17:51: Ďakujeme všetkým, ktorí nás dnes sledovali. Vidíme sa na afterparty?

Reklama

17:49: Najviac likov s hashtagom #30pod30 získala fotka od @lukasszlaur. Gratulujeme.

17:47: Hlasovanie v súťaži Pitch & Grill vyhral Lukáš Časár z Lifebutton.

17:40: Víťazom Car Pitch sa stali Petra Dzurovčinová, Safe Step a Miroslav Patek. Cenu za najlepší biznis nápad dňa mu odovzdali Andrej Kiska ml., partner Credo Ventures a Tigran Aleksanyan z Programu Slovenskej sporiteľne pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky.

17:02: „Je veľmi dôležité, aby sa mladí ľudia aktivizovali a aby sme pre nich vytvorili dobrý ekosystém na Slovensku, aby tu chceli zostať,“ hovorí Baška Klimek.

16:55: „Najdôležitejšou hodnotou ESETU je odvaha. Nebojíme sa vyjadriť náš názor,“ hovorí Peter Ohrajter.

16:54: „Na našej internej sieti vznikla myšlienka zatvoriť počas protestov kníhkupectvá. Rozhodli sme sa o tom spoločne s našimi zamestnancami,“ hovorí Michal Meško.

16:49: „Zrazu je tu tlak verejnosti, aby sa na Slovensku niečo zmenilo,“ reaguje na udalosti posledných dní Peter Ohrajter.

16:44: „Z veľkej časti je to Slovensko, aké už je dnes. Slovensko je z mnohých ohľadov úspešná krajina. Ale zároveň nesmieme zatvárať oči pred vecami, ktoré nefungujú. Posledné týždne a mesiace ukázali nesúlad medzi tým, čo si želajú ľudia a lídrami našej krajiny,“ hovorí o Slovensku ako o krajine, v ktorej by chcel žiť, Michal Meško.

16:41: Začína posledná diskusia s Michalom Meškom, CEO, Martinus, Petrom Šoltésom, CEO, Promiseo, Petrom Ohrajterom, ESET a Baškou Klimek, Butterfly Effect program na tému Slovensko si predstavujem – Slovensko kde chcem žiť, tvoriť, podnikať.

16.04: Na pódiu začali diskutovať zľava Jana Hoosová, Samuel Olejár a Barbara Szalaiová.

15.30: “Od samotného začiatku verím, že by ľudia mali dostávať vo firme, v ktorej pracujú, podiely.” Podľa Andreja Pančíka sa tak buduje motivácia zamestnancov.

15.18: Na pódium prišiel Andrej Pančík, najúspešnejší serial entrepreneur zo Slovenska, ktorý stále pôsobí ako CTO startupu Represent. Ten predal americkej spoločnosti CustomInk za viac ako 100 miliónov amerických dolárov.

14.56: Startupy majú svoje fázy, hovorí Jaroslav Ľupták z Neulogy Ventures.  “Najprv je to rodinná fáza a až neskôr sa z nej buduje pyramída – a to nie je jednoduché, keď príde do firmy zvonka senior, ktorý začne týchto mladých ľudí riadiť ,” dodáva. “Napriek tomu sme výnimoční v tom, že od nás zo startupu nikto neodišiel,” dopĺňa ho CEO eyerimu Martin Zahuranec.

14.53: “Už keď investujeme v rámci prvého kola, premýšľame, kedy budeme potrebovať prizvať ďalšieho investičného partnera,” prezrádza Jaroslav Ľupták z Neulogy Ventures. Presne takto postupovali aj pri investícií do eyerimu. Najprv doň vložili seed investíciu 200-tisíc eur, neskôr kapitál navýšili a prizvali ďalšieho investora – fond 3TS Capital Partners, ktorý do eyerimu dal ďalších 1,575 milióna eur.

14.48: “Pokiaľ to nemá gule a nemáte to robiť vo veľkom, tak sa to ani neoplatí,” hovorí Martin Zahuranec, CEO a spoluzakladateľ eyerimu – najrýchlejšie rastúceho e-shopu s dizajnérskou optikou v strednej a východnej Európe.

14.18: Data Shiftu (softvérový virtuálny dozorca nad dátami) sa porotcovia pýtali na klientov. Zatiaľ majú potenciálnych zákazníkov na Slovensku a v Čile. Mindworx (konzultačná firma, ktorá pracuje s behaviorálnou ekonómiou) odpovedal na otázky o kryptomenách.

Reklama

14.05: Peter Gál z Betherea (platformy, na ktorej by mali hráči stávkovať proti sebe navzájom) odpovedal na otázky, ako sa chcú vyrovnať s volatilitou, keďže chcú používať vlastné tokeny.

Lukáš Čásar priniesol výpovede šéfa Červeného kríža, ako ich produkt – systém upozorňujúci na náhly zdravotný problém vodiča – pomôže zabraňovať úmrtiam na cestách. Predávať ho chcú začať už o 6 mesiacov. Porota sa ho pýtala na biznis model či dopyt.

13.46: A tu sú spomínané projekty:

Bethereum – Peter Gál
Lifebutton – Lukáš Čásar
Mindworx – Matej Šucha
Data Shift – Juraj Kapasný

13.35: Začína sa veľká grilovačka! Odborná porota bude grilovať 4 projekty.

Členovia poroty:

Sukhi Wahiwala, strategic business mentor & advisor, investor – United Kingdom
Jaroslav ĽuptákNeulogy Ventures
Rastislav Blažej, Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, Slovenská sporiteľňa
Dominik Brichta, Brichta & Partners

13.26: Základom pre influencera je pravidelnosť.

“Ja vydávam vlog každý druhý-tretí deň. Robím to vždy o 8 večer,” vysvetľuje Sajfa. “Ja sa snažím dvakrát týždenne, neskôr to bude trikrát týždenne. Zodpovedne si spravím kalendár,” dodal GoGo.

13.10: Prišli Sajfa a GoGo.

“Chcel som to vyskúšať s cieľom dosiahnuť aspoň 1000 odberateľov. Najprv to boli hry, teraz sa im nevenujem skoro vôbec. Po rokoch sa to preklopilo na džob, ktorým sa dokážem celkom slušne živiť,” povedal o začiatkoch svojho vlogovania Daniel Štrauch alias GoGo.

11.55: „Na to, aby sme dorástli na takú veľkosť, ako chceme, budeme potrebovať investície okolo 80 – 100 miliónov eur,” hovorí Peter Irikovský.

11.53: „Pri raste nezabránime tomu, aby sa kultúra vo vnútri firmy nemenila. Dôležité je zachovať si správne hodnoty, správať sa morálne. Vracia sa nám to a máme takmer nulovú dobrovoľnú fluktuáciu,“ hovorí Martin Adámek.

11.47: „Chyby musia byť, sú super. Hovorí sa: Sometimes you earn, sometimes you learn,“ povedal Peter Irikovský.

11:45: “Z nuly sme vyrástli na 700 miliónov eur v priebehu štyroch rokov. Moja úloha bola, aby to nebolo príliš drahé a aby sme to zvládli,” hovorí o raste Juraj Strieženec.

11:40: “Názov značky sme zmenili na www.kiwi.com, pretože sme sa chceli rýchlejšie škálovať. Rozširujeme produkty o spoluprácu s vlakovou a autobusovou dopravou. Potrebovali sme väčšie, globálne meno,” vysvetľuje Juraj Strieženec z Kiwi.com.

11:37: „Americkí obchodníci vedia prirodzenejšie vyzdvihnúť pozitívne veci a komunikovať ich,“ hovorí Martin Adámek z Inloop.

11:35: „Do veľkej miery sme v B2C segmente. Svetový marketing sa u nás v Európe veľmi nerobí, ani ho až tak robiť nevieme. Na to sú špičkoví v USA,“ hovorí o rozdieloch pri vstupe na svetový trh Juraj Strieženec z Kiwi.com.

11.20: Na pódiu sú lídri najsľubnejších firiem nášho regiónu Martin Adámek, CEO Inloop, Juraj Strieženec, CFO Kiwi.com, Peter Irikovský, CEO, Exponea.

11.05: „52,3 % ľudí chodí do práce, ktorá ich nebaví. Aj keby to bolo len päť percent, tak by to bolo podľa mňa veľa,“ hovorí Vítek Ježek , zakladateľ Rekola, manGoweb a člen minuloročného českého rebríčka Forbes 30 pod 30.

11.06: Prvýkrát v živote som zažila takúto srdečnosť, veľkorysosť a spolupatričnosť,“ hovorí Veronika o  Filipínčanoch. „Ich spoluprácu im môže závidieť nejeden biznis,“ dodáva. Práve tam jej došlo, že jej dovtedajší recept na šťastie a úspech, ktorý mala zo života v Londýne, nie je jediný na svete. A vtedy sa rozhodla živiť tým, že bude toto miesto ukazovať ďalším, formou kolektívnych tímových stretnutí.

10.57: Veronika v predchádzajúcej práci zažila kolaps aj vyhorenie.”Keď som si v tom čase chcela zavolať s mamou, musela som si to dávať do kalendára. S mojimi kamarátmi som bola raz za mesiac,” hovorí. Opustila preto hektický život v Londýne a odišla na Filipíny.

10.55: Zakladateľka BizTreat Veronika Janečková hovorí o svojej životnej ceste. „Chcem vás inšpirovať k tomu, aby ste sa vydali na cestu k splneniu svojho sna.“

10.49: “Budú ešte ľudia chcieť žiť v realite, ak si zvyknú na tú augmentovanú?” Padla otázka z publika. “Podľa mňa sa to budú snažiť vyvažovať a ešte viac si ju budú vážiť,” hovorí Martina Drahošová. “Ale ak bude tak rozšírená, že ju bude používať každý, tak vám bude naozaj chýbať, ak si napríklad zabudnete doma mobil,” kontruje jej Peter Ondrúška.

10.30: Čo je recept na úspech v zahraničí? “Pokiaľ prídete do LA a poviete, že ste ten týpek, ktorý študoval  machine learning na Cambridge, to ešte nič neznamená. Takých je mnoho. Musíte si okolo seba vybudovať networking, ľudí, ktorí sa za vás zaručia,” odpovedá Jakub Jurových, tvár z titulky aprílového Forbesu.

Pritom vytvoriť si dôveru v Európe trvá dlhšie, dopĺňa ho Martina Drahošová. “V Amerike sa vám buď ozvú ľudia hneď, alebo vôbec, je to pre nich transakcia,” hovorí.

10.20: Na pódium nastúpila štvorica Slovákov, ktorí prerazili v Amerike. Sú nimi členovia tohtoročného rebríčka 30pod30: elektronický producent Jimmy  Pé,  Jakub Jurových – CTO startupu Operam, Peter Ondrúška – CEO startupu Blue Vision Labs  a Martina Drahošová, head of business development startupu ixworx a členka minuloročného rebríčka 30pod30.

10.10: Recept, ako robiť ťažké rozhodnutia podľa Kiskovcov?

“Pri víne, odbúra sa stres, pustí sa emócia.” – Natália Kisková

“Nápady mávam ráno v sprche, je to overené aj vedecky. Konečné rozhodnutia prídu samozrejme po diskusiách s ľuďmi, ktorých si vážim.” – prezident

“Intuícia je len podvedomé spracovanie dát. Je dobré nechať si čas, aby si ich mozog spracoval. A potom sa riadiť aj srdcom.” Andrej Kiska ml.

09.57: Prezident dostal z publika otázku: Pôjdete opäť do toho, prosím? Odpoveď znela: “Spravím všetko, čo je v mojich silách, pre to, aby bolo Slovensko krajinou, kde stojí za to žiť.”

09.45: Aký je pohľad z Kalifornie na Slovensko a čo si tam myslia o Slovákoch? “Nič moc si nemyslia. Nevstávajú asi každé ráno s tým, ako sa majú Slováci. Je im jedno odkiaľ sme prišli, akej sme farby pleti, alebo koľko máme peňazí. Cesta niečo sa naučiť je tam otvorená,” hovorí Kiska ml.

Foto: Marek Mucha

09.38: Na pódiu je jedna neobyčajná popradská rodina. Kiskovci – Natália Kisková (head of HubHub), Andrej Kiska ml. (partner Credo Ventures) a prezident Andrej Kiska.

09.25: Začíname. Mladé talenty privítal šéfredaktor slovenského Forbesu Juraj Porubský. “Je to hlavne festival mladých ľudí, ktorí budú tlačiť dopredu túto krajinu. Toto je tá dobrá stránka Slovenska.”

Hlavná foto: Marek Mucha