16. apríla 2018

Natália Kisková je šéfkou coworkingových priestorov HubHub patriacich pod developerskú firmu HB Reavis. Pod palcom má najmä jeho medzinárodnú expanziu. Do konca roka plánuje rozbehnúť viacero lokalít a aj preto začína takmer každý pracovný deň v lietadle. Okrem práce pre HubHub však Natália stíha aj mentoring a angažuje sa vo vzdelávacích projektoch Aj ty v IT či Butterfly Effect. Hovorí, že vždy túžila robiť niečo pre Slovensko a to bol dôvod,  prečo sa po rokoch vrátila zo zahraničia. Natália Kisková je tiež členkou tohtoročného rebríčka Forbes 30pod30.

30pod30: Najsledovanejší youtuber zo Slovenska. Dávid Dobrík zarába milióny

Natália má len 27 rokov, no už stihla pracovať v troch svetových metropolách. Jej zahraničné pôsobenie sa začalo na vysokej škole v Bostone. „V USA som bola na rok počas strednej školy, no chýbala mi európska mentalita, a preto som tam už ani veľmi netúžila ísť študovať,“ začína rozprávanie. Rozhodnutia o prijatí z amerických škôl však chodia mesiace pred európskymi a keďže ju vzali na jednu z tých najlepších v oblasti biznisu, rozhodla sa nešpekulovať.

Na americkom školstve sa Natálii najviac páčil systém mimoškolských aktivít či stáží, ktoré sú často nevyhnutné na dosiahnutie titulu. „Na našej škole sme napríklad museli povinne absolvovať dve šesťmesačné stáže v odbore aj preto sa tam bakalár študuje päť rokov,“ vysvetľuje. A aby si tento čas skrátila, chodila každý rok do letnej školy, vďaka ktorej bola na univerzite o rok kratšie.

Reklama
Natália sa zúčastňuje ako spíkerka na konferenciách doma aj v zahraničí. Zdroj: archív NK

Svoju prvú stáž absolvovala Natália v New Yorku, kde pracovala pre IT konzultingovú firmu Bluewolf. Dostať sa k tejto práci však vôbec nebolo ľahké. „Na škole nám dali obrovskú knihu s ponukami po celej Amerike a Európe a podľa priemeru známok a životopisu nám kariérny poradca povedal, kde sa môžeme hlásiť,“ hovorí a dodáva, že potom nastal kolotoč pohovorov vo firmách. Len v investičnej banke Morgan Stanley musela prejsť cez päť kôl, nakoniec sa však rozhodli pre niekoho iného.

30pod30: Ivan Trančík a jeho Cellense pomáhajú svetovým herným firmám

Do IT firmy ju však prijali, aj napriek nepríjemnej skúsenosti na poslednom pohovore. „Mala som strašne starý počítač, ktorý nešiel bez nabíjačky, no keď som ju zapojila, niečo v nej buchlo a v celej budove vybilo poistky. Celá 50-slidová prezentácia bola v keli,“ hovorí. Začala teda improvizovať a rozprávala to, čo si zo svojho projektu pamätala. Vo firme Bluewolf nakoniec počas vysokej školy absolvovala aj druhú povinnú stáž, tentoraz v Londýne. A tam ostala pracovať aj po škole.

Venovala sa riešeniu požiadaviek firiem, ktoré si od nich kupovali softvér a ten im podľa potrieb prispôsobovali. A aj keď pred nástupom do firmy ani len netušila, čo je to Cloud, v práci nabrala mnohé technické znalosti, naučila sa dokonca aj kódiť. „Brat mi pred prvým pohovorom hovoril, že tú robotu nebudem chcieť, že ani on, ktorý pôsobí v IT sa v tom našom softvéri veľmi nevyzná, ale nejak sa mi podarilo do toho dostať,“ hovorí. Po rokoch v USA a Londýne sa však začala pohrávať s myšlienkou vrátiť sa na Slovensko. No ešte predtým chcela vycestovať na dobrovoľnícke práce do Afriky.

Nezisková organizácia Aj ty v IT, v ktorej sa Natália angažuje, získala len nedávno 200-tisícový grant od Google. Zdroj: archív NK

„Firma sa to dozvedela a vtedy mi ponúkli rozbehnutie prvej pobočky Bluewolf v strednej Európe, povedali že tento zámer majú už dlhšie a že ho chcú realizovať,“ vraví Natália a dodáva, že pre 25-ročného človeka to bola ponuka, ktorá sa neodmieta. Na pár mesiacov sa teda presťahovala na Slovensko k svojej mame a začala robiť prieskum trhu kvôli presnej lokalite. A ten nakoniec ukázal, že jej ďalším pôsobiskom bude Praha. Tam sa začala popri svojej práci venovať aj vlastnému startupu, ktorý však v ranom štádiu nevyšiel.

„Malo ísť o online tréningy v rámci neverbálnej komunikácie a boli sme na to tri baby, po čase sme sa však pracovne nepohodli a rozpustili to ešte predtým, ako sme museli investovať,“ vysvetľuje. Založenie startupu je jej snom doteraz, no ako hovorí, čiastočne si ho splnila pri rozbiehaní HubHubu. Po necelých dvoch rokoch práce v pražskom Bluewolfe totiž chcela zmenu a najmä vrátiť sa domov.

Ponuka od HB Reavisu, ktorý stojí za sieťou coworkingových priestorov HubHub, ju oslovila hneď. „Po prvom stretnutí som síce ešte nebola presvedčená, ale lákalo ma to. Bol to štart niečoho nového, všetko bolo treba vybudovať. Doslova na zelenej lúke,“ vysvetľuje. Na druhom stretnutí si už Natália bola istá, že ide do toho. Páči sa jej najmä to, že HubHub firmám neposkytuje len priestory, snažia sa tiež prepájať korporácie, startupy, neziskovky či univerzity a organizujú vzdelávacie školenia či podujatia. Zatiaľ firma zisk netvorí a aj keď začne, peniaze chce investovať do ďalších projektov či komunity.

HubHub patrí do portfólia developerskej skupiny HB Reavis miliardára Ivana Chrenka. Zdroj: Šimon Šiplák

V rámci týchto aktivít je jej srdcovkou napríklad projekt Butterfly Effect, ktorého cieľom je prepojenie praxe, trhu a biznisových či technických zručností. „Poskladáme tím ôsmich ľudí, vyberú si projekt, na ktorom potom pracujú, pričom im radia odborníci z firiem ako Pixel Federation, Sygic, HB Reavis, Leaf a iní, ide o akýsi simulovaný startup, “ vysvetľuje. Okrem toho je Natália súčasťou správnej rady občianskeho združenia Aj ty v IT, ktorá chce prilákať do sveta informačných technológií viac žien.

„Všimla som si ich projekt, a tak som im ešte počas môjho pôsobenia v Londýne napísala na Facebooku, či nepotrebujú pomôcť, stretli sme sa, a tak začala naša spolupráca,“ hovorí. A aj keď v minulosti chodila v rámci tohto projektu aj prednášať na stredné školy, odkedy šéfuje HubHubu nezostáva jej na to veľa času. V súčasnosti coworkingová firma funguje v Bratislave a Varšave. V lete otvárajú prvé zastúpenie v Českej republike a ďalšie by mali postupne pribudnúť.

Aj keď Natália pôsobí v Bratislave, tri či štyri dni do týždňa väčšinou strávi na zahraničných pobočkách. „Môj deň väčšinou začína o šiestej ráno alebo skôr cestou na letisko a každý týždeň sa snažím urobiť kolo medzi všetkými štátmi, kde pôsobíme, alebo HubHub ešte len rozbiehame,“ hovorí.

A aj napriek pracovnému vyťaženiu má v hlave ďalšie projekty do budúcnosti. Jedným z jej snov je rozbehnúť sociálny podnik, ktorý by ľuďom pomáhal, no bol by aj ziskový.

Hlavná foto: Šimon Šiplák