11. apríla 2019

Nemajú viac ako 30 rokov, ale ich príbehy sa oplatí sledovať. Členovia tohtoročného rebríčka 30pod30 odpovedali na otázku: „Akú najlepšiu radu ste v živote dostali?“ Toto je výber z ich odpovedí.

Martin Lipták (30)

ČLEN TÍMU PREZIDENTA ANDREJA KISKU, SPOLUZAKLADATEĽ OZ ČIERNE DIERY

Vo všeobecnosti sa neriadim citátmi iných ľudí, jedine ak podvedome. Ale v živote postupujem podľa až takmer reklamného sloganu – just do it. Netreba nad vecami príliš dlho premýšľať, treba začať robiť a v procese sa mnohé otázky vyriešia, či už vďaka šťastiu alebo šikovnosti. Totiž niekedy, keď človek príliš dlho premýšľa, tak nič nezrealizuje.

Róbert Schochmann (30)

CEO STARTUPU TRAINSHOT

Musíš sa dobre obliekať, lebo krachneš, Robko. A nezabudni si dať šál! (smiech) To sú rady od mojej drahej mamy.

Silvia Schmidtová (28) 

DOKTORANDKA ÚSTAVU EXPERIMENTÁLNEJ ONKOLÓGIE BIOMEDICÍNSKEHO CENTRA SAV

Mysli ako protón. Vždy pozitívne (z angl. Think like a proton. Always positive.). Väčšinou, ak je človek pozitívny, dejú sa mu pozitívne veci. Ja sa preto snažím byť pozitívna čo najviac a zatiaľ to aj funguje.

Stanislav Hrivňak (29)

BIOFYZIK, DÁTOVÝ VÝSKUMNÍK SPOLOČNOSTI GLOBALLOGIC

Ťažko posúdiť, ktorá rada bola najlepšia, ale jedna, čo mi utkvela v pamäti, bola od môjho školiteľa na doktorandskom štúdiu a súvisela s mojou častou zmenou oblasti výskumu. Povedal mi: „Chromá kobyla, ktorá ide stále jedným smerom, dôjde nakoniec ďalej ako statný žrebec, ktorý zbesilo pobehuje sem a tam.“

Vášeň sa nehľadá v školských laviciach.
Mladá vedkyňa radí, ako nájsť, čo vás baví a presadiť sa

Bohumil Pokštefl (28)

CEO STARTUPU KONTENTINO

„Myšlienka nestojí za nič, na čom záleží, je jej predvedenie.“ Každý z nás má milión nápadov, ale ak ich nezačneme aj realizovať, nie sú hodné ničoho. Pokiaľ majú dvaja rovnaký nápad, tak vyhráva ten, kto ho lepšie zrealizuje.

Lukáš Platinský (29)

SPOLUZAKLADATEĽ A CTO STARTUPU BLUE VISION LABS

Niekedy, keď si myslíme, že máme veľký problém a na jeho riešenie je potrebné urobiť množstvo vecí, dostaneme sa do akejsi paralýzy. Najmä keď sa začneme zamýšľať nad tým, čo ak sa stane toto a čo ak hento… Preto je lepšie rozdeliť si veľký problém na malé úlohy, ktoré nás privedú až ku konečnému riešeniu a spraviť ten prvý krok.

Peter Kóša (27)

SPOLUZAKLADATEĽ A SPOLUMAJITEĽ PORTÁLU TRAVELKING

Rada od Tomáša Čmelíka, spoločníka vo firme, ktorú mi dal ešte na začiatku podnikania, keď to vyzeralo všelijako: „Nemysli na to, aké to je, ale na to, aké to môže byť.“ Spolu sme snívali, že máme zamestnancov, že to všetko vyšlo, že biznis funguje. Na to si spomenieme vždy, keď máme problém.

Peter Altof (22)

YOUTUBER

Keď nejde o život, tak nejde o nič. Niekoľko rokov mi to ešte ako dieťaťu prízvukoval tréner pred každým zápasom, lebo som bol vždy taký vystresovaný, že sa mi triasli kolená. Dlho mi trvalo, kým som sa naučil užívať si takéto vypäté situácie.

Viktor Gažík (17)

ŠACHISTA

Rady alebo príslovia počúvam celý život. Medzi moje obľúbené šachové patria: „Keď dávajú, tak ber, keď berú, tak utekaj.“ a „Aj zajtra je deň.“

Richard Labaš (28)

SPOLUMAJITEĽ FIRMY LABAŠ

Lož nie je nikdy lepšia ako pravda. Nikdy, v žiadnej situácii. Z krátkodobého hľadiska sa môže zdať výhodné prikrášliť realitu, ale časom sa človek dostane do problémov a ani si neuvedomí, že príčinou bola „skratka“ v minulosti, jednoduchá lož.

Dominika Žiaková (27)

HEAD OF INVESTOR RELATIONS IPM GROUP

Nedávno som sa vrátila po troch týždňoch z retreatu v Thajsku, kde mi jeden mních na každú moju vetu odpovedal: „It’s a gift“. Napríklad stres v práci – aj to je dar.

Zdroj foto: archív Forbes (Ondřej Pýcha/ Miro Nôta)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk