Aktuálne vydanie magazínu Forbes

Dolné hony – Seattle – Singapur. Popri materskej dovolenke v časoch krízy dokázala Mária Sztarovics vybudovať B2B marketingovú agentúru Wings4U dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.

New York je môj sen a idem si ho teraz splniť. Martina Drahošová stihla spraviť tento rozhovor ešte pred odchodom do New Yorku. Ako Head of Business Development slovenského startupu ixworx tam chce získať väčších klientov. Rozhodla sa sama, pretože videla, že európsky trh je pre virtuálnu a zmiešanú realitu.

Nemám rada diskusie bez záveru. Spoločnosti Orange je Zuzana Nemečková verná už 16 rokov. V rozhovore členka predstavenstva a obchodná riaditeľka hovorí, že ju práca stále napĺňa, pretože v telekome sa stále niečo mení a prichádzajú rôzne inovácie.

Koho sa oplatí sledovať? Top žena v HR biznise si založila vlastnú firmu

Zdieľať článok

Zakladateľka slovenskej firmy People Ecosystems Miroslava Rusnoková je jednou z trojice žien, ktoré sa oplatí sledovať podľa Michaely Krškovej, spoluzakladateľky Startup Awards a bývalej investičnej manažérky Neulogy Ventures. Príbeh jej kariéry nájdete v októbrovom vydaní magazínu Forbes, ale to, kto jej na jej ceste pomohol už v nasledujúcich riadkoch.

Čo vás na vašej práci baví?

Najviac to, keď niečo existuje najprv len ako myšlienka a potom sa to zhmotní, začne to prinášať hodnotu a nakoniec sa to berie ako samozrejmosť. Tak sa rodili viaceré projekty v mojej minulosti. Mimoriadne ma napĺňa tiež spolupráca so šikovnými a ambicióznymi ľuďmi v mojom okolí.

Akú radu by ste dali ďalším ženám, ktoré premýšľajú o založení vlastnej firmy?

Poradila by som im, aby sa spojili s ľuďmi, ktorí sú féroví, schopní a je od nich čo sa učiť. Ja som sa vždy snažila takto si vybrať organizáciu aj tím. Nemyslím si, že podnikanie alebo startupy sú o tom, aby niečo človek robil sám, práve naopak. Sú o spolupráci a prinášaní benefitu pre všetkých zúčastnených. Zároveň je dôležité predovšetkým riešiť problém, ktorý vás naozaj trápi a bytostne sa vás dotýka. Inak sa môže stať, že riešite len niečo módne, populárne a motiváciu tak stratíte spolu s tým, ako trend upadá.

9 vecí, ktoré úspešné ženy nikdy nerobia

Slovenka rozbieha novú sociálnu sieť pre nezadaných

Bolo vám ako žene ťažšie presadiť sa?

Stretla som sa aj so zvláštnymi názormi na to, čo a ako mám robiť, keďže som žena. Napríklad radšej sa starať o deti, vrátiť sa k prírode (usmieva sa) alebo robiť asistentku. Všetko sú to fajn veci, len mne v tom čase nesedeli. Väčšinou stačilo ísť si svojou cestou ďalej a ukázať, že sa to dá aj inak. Na druhej strane mnohí nerobili žiadne rozdiely, prípadne dokonca mňa a ďalšie ženy podporovali.

Kto je váš vzor?

I keď si myslím, že každý má svoju jedinečnú cestu, verím, že je dobré učiť sa od múdrych, láskavých a úspešných ľudí. Preto občas sledujem príbehy ľudí ako napríklad Julia Hartz, ktorá vybudovala firmu Eventbrite, Eileen Burbidge, ktorá podporuje startupy v Londýne či Johna Assarafa, ktorý využíva najnovšiu neurovedu pre programy na osobnostný rozvoj. Aj v mojom bezprostrednom okolí mám šťastie na skvelých ľudí, ktorí mi v niečom vedia byť vzorom, najmä na podnikateľov a zakladateľov firiem.

Kto vás inšpiruje?

Mojou inšpiráciou a podporou je moja rodina a partner Miško.

 

People Ecosystems

Firmu People Ecosystems založila Miroslava Rusnoková z túžby pomáhať IT firmám budovať na Slovensku ekosystémy, ktoré priťahujú a udržiavajú talenty. Cieľom je pomôcť startupom a rastúcim IT firmám riešiť ich problémy spojené so zložitou situáciou na trhu práce, kde sa často hovorí o tom, že chýbajú ľudia.

Čítajte tiež

Inzercia forbes.sk a print

Želmíra Kredátus Stojkov
+421 915 391 736
zelmira.kredatus@forbes.sk
Nadežda Barňáková
+421 944 720 432
nadezda.barnakova@forbes.sk
Lenka Kottmanová
+421 918 639 003
lenka.kottmanova@forbes.sk

Konferencie a podujatia

Lívia Trubenová
+421 905 711 511
livia.trubenova@forbes.sk
Dominika Verníčková
+421 905 711 011
dominika.vernickova@forbes.sk

Predplatné

predplatne@forbes.sk
+421 915 775 267

Redakcia

Mlynské Nivy 48, 821 09 Bratislava
+421 220 866 333
redakcia@forbes.sk