8. júla 2017

Často som bola jediná žena agentka FBI v mojom tíme. Naučila som sa, ako byť úspešná v rôznych situáciách a okolnostiach. Najdôležitejšie je, že som sa naučila, čo robiť, keď chcem súťažiť v prostredí ovládanom mužmi.

Naučila som sa, že môj úspech sa neúprosne spája s voľbami, ktoré som urobila, či už v istých postojoch alebo pri následných krokoch. Najčastejšie to bolo rozhodnutie nakopnúť sa do vyššej rýchlosti a nespoliehať sa, že ma nakopne niekto iný.

Hoci každá žena má vlastnú definíciu úspechu, tu je 9 vecí, ktoré úspešné ženy nikdy nerobia:

1. Úspešné ženy nikdy neignorujú svoje obavy

Ak chcete ísť hore a dopredu, musíte čeliť svojim obavám. Nikdy nemrhajte cennou energiou tak, že sa im snažíte vyhnúť, namiesto toho využite mentálnu húževnatosť, aby ste uriadili svoje myšlienky, emócie a správanie takým spôsobom, ktorý vám umožní dosiahnuť úspech v podnikaní a živote.

Potlačenie negatívneho pocitu mu iba dáva väčšiu moc, podnecuje naše obavy a spomaľuje nás. V skutočnosti, ak sa snažíme kontrolovať to, čoho sa obávame, vzrastie pravdepodobnosť, že sa to stane.

Reklama

2. Úspešné ženy nikdy neutečú od konfliktu

Ako agentka FBI som sa spálila pri konflikte, po kritike či nespravodlivosti – rovnako ako ktokoľvek iný. Rozdiel je v tom, že som sa nestiahla a nezačala som sa starať hlavne o ostatných, aby som sa týmto negatívnym pocitom do budúcna vyhla.

Ľudia, ktorí sa vyhýbajú konfliktom, predpokladajú, že konflikt vždy vyzerá agresívne, vyčerpávajúco a neúctivo. To nie je pravda, konflikt sa môže maskovať v mnohých formách. Musíme si dať pozor na akékoľvek správanie iných, ktorí sa pokúšajú manipulovať s našimi emóciami alebo myšlienkami. Akonáhle rozpoznáme konflikt v akejkoľvek podobe, môžeme si zvoliť, ako naň odpovieme, a nemusíme hneď reagovať na základe strachu alebo ignorancie.

3. Úspešné ženy nikdy nepočúvajú svoj vnútorný kritický hlas

Potrebovala som vymiesť tohto vnútorného kritika a odstrániť vnútorné hlasy pochybností a úzkosti. Urobila som to tak, že som sa rozhodla sústrediť svoju pozornosť na pozitívnu spätnú väzbu a na konštruktívnu kritiku – hoci toho niekedy skutočne nebolo veľa.

Duševná húževnatosť znamená, že vy dokážete kontrolovať vašu myseľ a nenecháte vašu myseľ, aby kontrolovala vás. Kľúčom je, ako manažovať vlastné emócie – napríklad sa rozprávate samé so sebou – a tiež používať pozitívne slová, keď kontrolujete vlastné myšlienky.

4. Úspešné ženy nikdy neočakávajú perfektné okolnosti

Zabudnite, že nájdete perfektnú prácu alebo že prídu perfektné podmienky skôr, ako sa rozhodnete skočiť. Naučte sa rozlišovať medzi bolesťou z rastu a bolesťou z utrpenia.

Je ľahké povedať, že podmienky sú o ničom, nič sa vám nepodarí a že vám do ruky rozdali slabé karty. Všetko sú to len výhovorky na ceste, ktorá smeruje k vzdaniu sa.

Použite to, čo máte k dispozícii, aby ste mohli pokračovať v živote – vezmite si príklad od MacGyvera a naučiť sa čo najlepšie využiť vašu situáciu. Duševná húževnatosť znamená, že sa k vašej situácii postavíte zo správneho uhla a neočakávate, že sa len tak zmení.

5. Úspešné ženy nikdy nevidia svoju minulosť ako chybu

Ako nová agentka som spravila veľa chýb. Niekedy to bolo trápne, ale sľúbila som si, že sa poučím z každej z nich.

Niektoré chyby z našej minulosti môžu byť bolestivé alebo zlé, ale namiesto toho, aby ste sa vracali do utrpenia, pozrite sa na ne ako na príležitosť naučiť sa niečo, čo ste nevedeli, kým sa to nestalo. Sledujte aj priateľov a kolegov, ktorí sa dopustili chýb – môžete sa z nich tiež niečo naučiť.

Minulosť nás nedefinuje, jednoducho nás pripravuje na našu cestu k úspechu a múdrosti.

6. Úspešné ženy nikdy nezmeškajú príležitosť zažiariť

Vedela som, že najlepší spôsob, ako byť úspešná, bolo často spraviť to, čo ostatní spraviť nechceli.

Identifikujte tie veci, nad ktorými ostatní váhajú. Môže to byť niečo malé a jednoduché – nezáleží na tom. Nech je to čokoľvek, urobte to dobre a okamžite sa odlíšite od ostatných.

Potom pokračujte, pretože nikdy neviete, kam vás to zavedie. Často nevieme, ako príležitosť vyzerá, kým sa k nej nepriblížime.

7. Úspešné ženy si vždy udržia chladnú hlavu

Bez ohľadu na moju situáciu, vždy som vedela, že mám vlastný život úplne pod kontrolou.

Jeden z mojich najobľúbenejších citátov je od sv. Ignáca z Loyoly: „Modlite sa, akoby sa Boh postaral o všetko; konajte, ako keby všetko záviselo od vás.“

Mnohí ľudia sa ospravedlňujú tým, že šťastie určuje, či sú úspešní, alebo nie. Mentálne silní lídri majú kontrolu nad vlastným šťastím, pretože vidia úspech alebo neúspech ako niečo, čo majú vo vlastných rukách. Šťastie mohlo zohrať istú úlohu v súčasnej situácii, ale nemrhajú duševnou energiou nad tým, čo sa môže stať.

Ovládajte svoje šťastie tým, že využijete príležitosti na zlepšenie svojho života a svojej situácie. Výsledkom bude buď šťastie alebo ľútosť, že ste sa po tej ceste nevydali.

Reklama

8. Úspešné ženy nikdy nezanedbajú svoj výskum

Keď som vypočúvala podozrivého, vždy som sa uistila, že viem o čom hovorím.

Keď sa stretávate s potenciálnymi investormi, klientmi alebo zákazníkmi, vždy sa dajte pozor, aby ste vedeli, o čom hovoríte – musíte poznať nástrahy ešte predtým, ako otvoríte ústa.

Spravte si domácu úlohu. Buďte vycibrené, odhodlané a pripravené.

9. Úspešné ženy to nikdy nevzdajú

Bez ohľadu na to, aké ťažké bolo vyšetrovanie, alebo aký komplikovaný bol prípad, slovo „končím“ som počas 24 rokov v FBI jednoducho nikdy nepočula.

Keď poviete „končím“ alebo „nemôžem“, obetujete vlastníctvo a kontrolu vášho postoja a správania sa. Ukážete, že ste si stanovili vlastnú hranicu. Keď poviete „končím“, vysielate signál o vašom strachu, o vašom neúspechu, o nedostatku guráže a ochoty otestovať vlastné limity.

Autorka LaRae Quy bola tajnou agentkou FBI a pôsobila v kontrarozviedke 24 rokov. LaRae je autorkou kníh of “Secrets Of A Strong Mind” a “Mental Toughness for Women Leaders: 52 Tips To Recognize and Utilize Your Greatest Strengths.”