29. marca 2021

Zvyknete počas dňa „vypnúť“ ruchy okolitého sveta a zasnívate sa? Nemusíte mať preto výčitky svedomia, podľa psychológov nám takéto lietanie v oblakoch pomáha. 

Niektoré staršie štúdie hovoria, že túlavé myšlienky nás robia nešťastnými, pretože nás to zvyčajne dovedie k hlbšiemu zamysleniu sa nad negatívnymi vecami. No teraz skupina výskumníkov hrdinsky bráni snívanie a trvá na tom, že sa všetci musíme naučiť, ako to robiť častejšie a tak, aby to bolo pre nás prospešné.

Hoci väčšina ľudí si to nemyslí, snívanie je vlastne dôležitou aktivitou v mozgu. Nemusíte byť nonstop prítomní v tomto svete. Vpadnutie do inej reality môže byť v skutočnosti veľmi dobré pre vaše zdravie.

Vedomé snívanie „je časť nášho kognitívneho vybavenia, ktorá je málo rozvinutá, a to je škoda,“ píše v tlačovej správe profesorka psychológie Erin Westgate.

V štúdii publikovanej vo vedeckom žurnále Emotion autori píšu: „Ľudia nezvyknú spontánne a sami od seba premýšľať len tak pre potešenie. A keď sú k tomu dovedení, bojujú s nesústredenosťou. Navyše si myslia, že je táto aktivita nudná a sú príjemnejšie činnosti, ktoré môžu robiť osamote.“

Reklama

Zatúlaná myseľ

Autori štúdie špekulujú, že ľudia jednoducho nevedia, na čo majú myslieť, keď chcú premýšľať len pre potešenie, teda snívať. Práve neschopnosť dospelých snívať a užiť si takýto druh myslenia viedla k doterajším odporúčaniam psychológov, aby sme sa sústredili na súčasnosť a vyhli sa tomu, aby naša myseľ blúdila. A to preto, lebo nejaký výskum ukázal, že blúdenie mysle často vedie k hlbokému zamysleniu sa a posadnutosti negatívnymi vecami, čo pre nás rozhodne nie je dobré.

Ale keď necháte vašu myseľ blúdiť, nie je to to isté ako hĺbavé premýšľanie, ktoré vedie k negatívnym myšlienkam. V skutočnosti náš mozog blúdi 50 % času. A podľa nedávneho výskumu to robí, pretože sa nám tak lepšie hľadajú inovatívne riešenia problémov.

Lepšie ako tabletky

Snívanie je úplne iná kognitívna aktivita, ako keď sa myseľ zatúla alebo hĺbavo premýšľame. Profesorka psychológie Erin Westgate a jej spoluautori opisujú snívanie ako „myslenie pre potešenie.“ A je to vraj ťažšie, ako sa zdá.

Westgate hovorí: „Keď chcete snívať, musíte byť herec, režisér, scenárista aj publikum svojho mentálneho predstavenia. Aj keď to vyzerá, že nič nerobíte, je to kognitívne náročné.“ Ale stojí to za to, pretože snívanie má pozitívne účinky na zdravie, napríklad vplýva na našu duševnú pohodu a zlepšuje toleranciu bolesti.

Nájsť správnu tému

Výskumníci najprv začali učiť vzorku ľudí, ako myslieť „zmysluplne“, aby zistili, či dospelí dokážu obnoviť svoju schopnosť snívania, ktorá je v detstve silnejšia.

Westgate si overila, o čom účastníci premýšľali. „Boli to ťažké myšlienky. Nevyzeralo to, že by vedeli využiť čas na to, aby si vlastné myšlienky užili.“

Na druhej strane, keď podnietili účastníkov štúdie, aby mysleli len pre zábavu, myseľ ich doviedla k premýšľaniu o dobrotách ako torta alebo avokádový toast, nie k zasnívaniu sa pre potešenie.

Potom výskumníci objavili trik, ktorý podnietil účastníkov k spomínanému snívaniu pre radosť. Westgate poskytla účastníkom štúdie príklady príjemných a zmysluplných tém, o ktorých by mohli premýšľať. Vtedy účastníci povedali, že si snívanie užili o 50 % viac, ako keď mali myslieť na čokoľvek, čo sa im páči.

Šťastnejší vďaka snívaniu

Podľa profesorky psychológie je snívanie niečo, čo „nás odlišuje a definuje našu ľudskosť. Umožňuje nám to predstaviť si novú realitu.“ Takéto myslenie pre radosť nie je pre každého jednoduché. Ale ako hovorí Westgate, je dobré vedieť, prečo to je pre nás ťažké a ako si to môžeme uľahčiť.

V snívaní sa môžeme zlepšiť všetci, no vyžaduje si to tréning. Tá snaha však stojí za to, pretože snívanie môže zmeniť naše emócie a môžeme byť vďaka nemu šťastnejší. Skúsení „snílkovia“ to môžu dokonca využiť, keď sú v strese.

Ako si užiť príjemné snívanie

Zdá sa, že ľudia nevedia, o čom príjemnom by mohli len tak premýšľať, aby im to prinieslo radosť a lepšiu náladu. No Westgate poukazuje, že to je prospešné pre každého a ak si nájdete správnu tému, dokážete to aj vy.

Tu je pár rád na začiatok:

  1. Verte, že snívanie je zručnosť, ktorú môžete vybudovať tréningom.
  2. Pripomeňte si, že snívanie nie je čas na to, aby ste si pripravili zoznam úloh alebo naplánovali dovolenku.
  3. Vyskúšajte to, keď robíte niečo rutinné a nezáživné, napríklad pri umývaní riadu, skladaní bielizne alebo v sprche.
  4. Keď je náš mozog trochu zaneprázdnený, je pravdepodobnejšie, že sa zasnívame. „Nabudúce, keď sa budete sami prechádzať, namiesto vytiahnutia telefónu sa skúste zasnívať,“ hovorí Westgate.
  5. A čo je najdôležitejšie, verte, že snívanie môže byť úžasný pocit, keď sa zamyslíte nad niečím príjemným.

Pôvodný článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorkou je prispievateľka Alison Escalante.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?