29. júna 2021

Federálny okresný súd vo Washingtone v pondelok (28. 6.) rozhodol v prospech Facebooku vo dvoch súdnych sporoch podaných Federálnou obchodnou komisiou (FTC) a štátnymi zástupcami. Podľa obžaloby z decembra 2020 mal Facebook porušiť protimonopolné zákony skupovaním konkurentov ako Instagram a WhatsApp.

Americký okresný sudca James E. Boasberg rozhodol, že tvrdenia vládnej agentúry o monopole Facebooku sú „právne nedostatočné, a preto musia byť zamietnuté,“ uviedol. „FTC sa nepodarilo predložiť dostatok faktov na to, aby dôveryhodne stanovila,… že Facebook má monopolnú silu na trhu s osobnými sociálnymi sieťami,“ píše sa v rozhodnutí.

Newyorská generálna prokurátorka Letitia Jamesová viedla 48 štátov , ktoré v decembri osobitne žalovali Facebook za údajné porušenie protimonopolných zákonov. Aj túto žalobu však sudca odmietol s tým, že čakali na jej podanie príliš dlho. Facebook totiž kúpil Instagram už v roku 2012, WhatsApp o dva roky neskôr.

Hoci americké médiá verdikt rozhodnutie súdu označili za tvrdú ranu pre FTC, ktorá požaduje rozbitie údajného monopolu spoločnosti Marka Zuckerberga, ten zatiaľ nevyhral vojnu. Úrad totiž môže prípad znova otvoriť v upravenej žalobe.

Súdny spor FTC bol zamietnutý „bez predsudkov“, čo znamená, že ho možno znova podať so zmenami, ktoré reagujú na obavy súdu. Štátna sťažnosť bola zamietnutá v celom rozsahu.

Reklama

Na verdikt reagoval aj trh

Priaznivé rozhodnutie viedlo k tomu, že akcie Facebooku v pondelok vzrástli o viac ako 4 % a spoločnosť prvýkrát dosiahla trhový strop vo výške 1 bilión dolárov. Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že je „potešená“, že súd „odhalil nedostatky vládnych sťažností podaných proti spoločnosti Facebook. “

Súdne spory sú súčasťou rastúceho vládneho úsilia proti technologickým gigantom – Google či Amazon. Veľkou témou je v USA aj aktualizáciu protimonopolných zákonov a rozbitie veľkých technologických spoločností.

Facebook tvrdí, že nekoná v rozpore s protimonopolným správaním. Aj keď e-maily ukazujú, že generálny riaditeľ Mark Zuckerberg uviedol, že považuje Instagram za hrozbu, ktorá „nás môže zmysluplne zraniť“ predtým, ako spoločnosť Facebook kúpila – a integrovala technológie, ktoré stoja za jej platformami Instagram a WhatsApp.

Medzi tými, ktorí požadujú rozdelenie Facebooku, je prekvapivo aj spoluzakladateľ spoločnosti Chris Hughes, ktorý v roku 2019 o Zuckerbergovi napísal, že „vláda musí niesť zodpovednosť za Marka. Markova sila je bezprecedentná a neamerická. Je čas rozbiť Facebook.“

Článok vyšiel na Forbes.com, autorkou je redaktorka Alison Durkee.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?