26. mája 2021

V tričku, krátkych nohaviciach a bosý máva piaty najbohatší človek planéty, multiliardár Mark Zuckerberg, svetelným mečom a s chuťou rozsekáva do rytmu jednu lietajúcu digitálnu kocku za druhou. A milióny sa pozerajú.

Zakladateľ Facebooku sa v príspevku na svojej vlastnej sociálnej sieti mečom oháňa, aby podporil projekt troch chalanov žijúcich v Prahe. Hrá totiž Beat Saber, najúspešnejšiu hru pre virtuálnu realitu, za ktorou stoja slovenskí programátori Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár a český skladateľ Jaroslav Beck.

Pred rokom a pol svoju firmu Beat Games predali americkým Oculus Studios, ktoré patria do impéria Facebooku. Takže Zuckerberg nemáva mečom len tak nadarmo, aj keď rytmické sekanie do letiacich škatúľ pri tónoch pesničky High Hopes si viditeľne užíva. Takto sa robí marketing.

„(Moja dcéra) Max mi neverí, že toto je fakt moja práca,“ komentuje Zuckerberg na svojom profile hernú exhibíciu, ktorú si môže pozrieť 116 miliónov jeho „priateľov“ na Facebooku.

Reklama

„No, a vo štvrtok tiež bude na Beat Saber nový balík hudby,“ nezabudol Zuckerberg „nenápadne“ pripomenúť hneď v prvom komentári pod videom. Jeho herná show s Beat Saber v hlavnej úlohe nazbierala za pár hodín viac ako 100-tisíc lajkov a vyše 30-tisíc komentárov.

Štúdiu sa počas pandémie darilo

Vlaňajší rok bol pre Beat Games rekordný. Krivka predaja v marci nabrala smer ešte prudšie nahor a na konci roka 2020 sa mohli Beat Games pochváliť celkom 4 miliónmi predaných titulov a 40 miliónmi prikúpených bonusových songov.

Titulka Forbesu z februára 2020. Zľava Jaroslav Beck, Ján Ilavský, Vladimír Hrinčár. Foto: Ondřej Pýcha.

Pri cene dvadsať až tridsať dolárov za každý predaný Beat Saber a okolo dvoch dolárov za skladbu je to približne 180 miliónov dolárov tržieb.

Od tých je síce potrebné odpočítať rôzne zľavy a akcie plus provízie predajcom, no aj potom to ale pre Beat Games vychádza na výnimočne dobrý výsledok pandemického roka.

Autorka článku Adéla Kozáková je redaktorkou Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?