Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
5. novembra 2020

Nárast záujmu o elektromobilitu predpokladá vybudovanie parkovacích miest a osadenie nabíjacích staníc. Ak sa developeri pripravia v predstihu, obyvateľom výrazne ušetria výdavky.  

Mnohé nové rezidenčné a kancelárske budovy zohľadňujú budúce nároky majiteľov a užívateľov už teraz. Nabíjacie stanice v garážach či na parkovacích miestach developerských projektov automaticky dvíhajú atraktivitu bytov či nebytových priestorov. Ak developer zapracuje nabíjačky do projektu hneď na začiatku pri projektovej dokumentácii, vzhľadom na svoje benefity nevyžadujú výraznú investíciu,“ vysvetľuje Radoslav Markuš, Head of e-mobility skupiny ZSE

Zdroj foto: Marek Mucha

SKY PARK miesta s nabíjačkami rýchlo vypredal 

ZSE Drive zastrešovala dodanie nabíjacích staníc pre obyvateľov v projekte SKY PARK by Zaha Hadid od spoločnosti Penta Real Estate aj pre verejnú časť podzemného parkoviska, kde bolo požadované zabezpečiť aj spoplatnenie nabíjania pre verejnosť. Využili ZSE Drive wallboxy vďaka ich smart funkcii, ktorá využíva online pripojenie k systému manažmentu. „Ide napríklad o proaktívny monitoring zariadení, integráciu staníc vo verejnej časti so vstupným systémom, ale aj pripravenosť rezidentských wallboxov pre smart tarify,“ vysvetľuje R. Markuš. 

Obyvatelia SKY PARKu mali pri kúpe možnosť výberu z parkovacích miest s wallboxami. ZSE Drive pripravili navyše ďalších 300 parkovacích miest na osadenie nabíjačiek v budúcnosti. Obyvatelia tak získali inteligentné nabíjanie elektromobilov a majú k dispozícii informácie o stave nabíjacej stanice, prebiehajúcom nabíjaní a o histórii nabíjania. „ZSE Drive dáva ku každému wallboxu majiteľovi RFID kartu, vďaka ktorej vie kontrolovať používanie svojej stanice“, dopĺňa R. Markuš.   

Zdroj foto: Marek Mucha

Prezieravý developer ušetrí šoférovi 1 000 ročne

Jazda na elektrinu je lacnejšia ako jazda spaľovacími autami, a to najmä ak zákazník môže nabíjať auto zo svojho wallboxu. Vďaka šikovnosti developera môže majiteľ elektromobilu pri bežnom nájazde 15 až 20 tisíc kilometrov ročne ušetriť na pohonných hmotách vyše 1 000 € za rok. „Pokiaľ na svojom odbernom mieste požiadate o špeciálny produkt Elektrina pre elektromobil, v čase nízkej tarify viete auto nabíjať už za 0,09 €/kWh, čo je približne 1,50 €na 100 km,“ vysvetľuje R. Markuš. 

Radoslav Markuš odporúča developerom osloviť klientov ohľadom dopytu po miestach s nabíjaním už pri stavebnom pláne. Najvhodnejšie je parkovacie miesta budúcich majiteľov elektromobilov združiť v rámci jednej časti garážových priestorov, čo umožní optimalizovať náklady na kabeláž. „Samozrejme, treba počítať aj s tým, že požiadavky na pripojenie prídu aj od ostatných majiteľov, a preto je potrebné zabezpečiť aspoň dostupnosť budúceho položenia káblov,“ odporúča R. Markuš. Toto od roku 2021 požaduje aj legislatíva. 

Zdroj foto: Marek Mucha