29. decembra 2020

Na prvý pohľad vyzerá 57-ročný Henrik Fisker ako z hollywoodskeho filmu, v ktorom by mohol hrať slávneho európskeho dizajnéra áut. Tento vysoký, plavovlasý a pohľadný Dán urobil dieru do sveta automobilov už v roku 1999, kedy vytvoril model strieborného kabrioletu BMW Z8 pre Jamesa Bonda, ktorého vtedy vo filme Jeden svet nestačí stvárnil Pierce Brosnan.

Začiatkom 21. storočia sa dostal do vedenia slávnych dizajnérskych štúdií automobilky Aston Martin a hneď potom nastúpil ako dizajnérsky konzultant v Tesle Elona Muska.

V roku 2007 založil vlastnú spoločnosť Fisker Automotive, ktorá vyrobila jedno z prvých plug-in vozidiel na svete. A už o šesť rokov neskôr ju čakala tvrdá porážka. Firma skrachovala a kúpili ju Číňania.

Miliardárske duo

Teraz je však Fisker späť vo firme a buduje ju silnejšiu, než kedykoľvek predtým. Tri veci sú však úplne iné. Po boku má v podnikaní nového a dôležitého biznis partnera – manželku Geetu Gupta-Fisker, ktorá je zároveň spoluzakladateľkou a finančnou riaditeľkou ich spoločnosti Fisker Inc.

Po druhé, jeho nová firma so sídlom v Los Angeles je po novom verejne obchodovanou spoločnosťou na burze. V októbri získala počas IPO viac ako miliardu dolárov.

Reklama

A nakoniec: cena akcií spoločnosti Fisker, ktorá od vstupu na burzu ešte vzrástla o 56 percent, urobila z Henrika a Geety nových miliardárov. Individuálny majetok každého z nich sa v súčasnosti odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

„Náš štýl práce sa veľmi líši. Skoro by som to prirovnala k rozdielom vo fungovaní ľavej a pravej hemisféry mozgu,“ hovorí 46-ročná Geeta. „Pravú časť mozgu, tú kreatívu, zastupuje v našom prípade Henrik. Ľavá strana, ktorá funguje ako analytický nástroj, založený na dátach, to som ja,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fisker (@fiskerinc)

Manželský superpár, ktorý žije v Hollywoode, si vďaka tomu dokáže skvele zadeliť prácu. Je to vidieť aj na príklade jedného z ich najnovších pripravovaných automobilov značky Fisker Ocean – elektrického SUV, ktoré by sa malo začať predávať v roku 2022 za 38-tisíc dolárov.

„Geetinou úlohou je znížiť náklady. Mojou zasa to, aby bol náš produkt špičkový,“ hovorí Henrik. V novozaloženom podniku chcú manželia hlavne zaistiť, aby sa história už nezopakovala. Preto držia osud svojej firmy pevne vo vlastných rukách.

Dostupný e-luxus

Prvý pokus sa nepodaril aj preto, že väčšinový podiel Fisker Automotive vlastnili investori, medzi ktorými boli aj viacerí významní rizikoví kapitalisti zo Silicon Valley, ale napríklad aj investičný fond z Kataru. No to, ako to celé skončilo, bolo pre Henrika Fiskera tvrdou lekciou.

V bývalej firme zastával hneď niekoľko funkcií: bol šéfom dizajnu, generálnym riaditeľom aj členom predstavenstva, ale nikdy nebol vlastníkom. „Nevlastnil ani jedinú akciu,“ poznamenáva jeho žena.

„Pritom vlastníctvo je jediný spôsob, ako ovplyvniť to, aby sa robili správne rozhodnutia. Preto bolo pre nás pri vytváraní novej zmluvy veľmi dôležité, aby sme mali hlasovacie práca. Naozaj nechceme, aby sa stalo to isté, čo naposledy. Že príde niekto iný, kto bude rozhodovať za nás,“ dodáva.

Nové elektrické SUV Ocean od Fiskerovcov. Foto: Fisker Inc.

Fiskerovci hovoria o svojom biznise ako o digitálnej automobilke, ktorá sa však namiesto budovania vlastných tovární sústreďuje na outsourcovanie výroby, predovšetkým kvôli nižším nákladom. Väčšinu hlavných komponentov, vrátane batérií a elektromotorov, spoločnosť nakupuje u externých dodávateľov.

V októbri uzatvorili manželia partnerstvo so spoločnosťou Magna, ktorá je dôležitým producentom autodielov aj pre značky BMW, Daimler, Jaguar Land Rover alebo Toyota . V rámci dohody získala táto firma šesťpercentný podiel v spoločnosti Fisker.

Nové SUV-čko s názvom Ocean bude stavať vo svojom výrobnom závode v rakúskom Grazi. Tento typ auta predstavili vlani na veľtrhu CES v Las Vegas. Potenciálnych záujemcov sa pokúsi osloviť vzhľadom a konštrukciou z recyklovaných materiálov.

Jeho kľúčovým predajným faktorom však bude cenová dostupnosť. Päťmiestne vozidlo môže byť v základnej výbave vaše už od 37 499 amerických dolárov. Navyše, to je cena pred americkými federálnymi aj štátnymi dotáciami, ktoré sa v USA dajú na elektromobil získať, a ktoré by mohli jeho cenu znížiť ešte o ďalších 10-tisíc dolárov.

Cena je dokonca o 12-tisíc dolárov nižšia ako v prípade modelu Y od Tesly, a to aj napriek tomu, že Ocean od Fiskerovcov je omnoho priestrannejší. Novinka by mala mať na jedno nabitie dojazd zhruba 400 kilometrov, a zatiaľ si ju za 250 dolárov rezervovalo už viac ako 10-tisíc ľudí.

Pôsobivá kariéra

Henrik je síce celebritou automobilového priemyslu, ale ani profesná minulosť jeho manželky nie je o nič menej pôsobivá. Rodáčka z Indie má hneď niekoľko vedeckých titulov, vrátane PhD. z biotechnológie, ktorú vyštudovala na Cambridgskej univerzite.

Reklama

Po štúdiách sa rozhodla budovať si kariéru v oblasti medzinárodných investícií pre Lloyds Banking Group a potom niekoľko rokov riadila investície pre nemenovaného veľmi bohatého klienta. S budúcim manželom sa zoznámila v roku 2011 počas jeho návštevy Londýna, tesne predtým, ako sa začal stav Fisker Automotive zhoršovať. V roku 2012 sa zobrali.

Geeta s Henrikom priznávajú, že niekoľko uplynulých rokov vložili všetko úsilie do toho, aby svoju novú spoločnosť dostali späť na výslnie. Počas pandémie však pracovali v oddelených kanceláriách v západnom Hollywoode, kde bývajú. Dôvod? Aby sa uchránili od vzťahovej ponorky.

Pripravované elektrické SUV má ohúriť najmä cenou. Je lacnejšie ako dostupnejší model Tesly. Foto: Fisker Inc.

Pre väčšiu efektívnosť si zodpovednosť za spoločnosť rozdelili. Henrik spolupracuje s inžiniermi, dohliada na dizajn, funkcie a výkon nového automobilu a tiež sa sústreďuje aj na plánovanie budúcich modelov. Geeta sa venuje financiám a daniam a komunikuje s investormi a dodávateľmi, aby si bola istá, že sa im podarí nové vozidlo uviesť na trh za cenu, ktorú v základnej výbave sľubujú.

„Keď som opustil Fisker Automotive, mal som len svoje auto. Dnes som v úplne inej pozícii, a to najmä vďaka Geete, pretože ona uzatvára obchody,“ priznáva Henrik.

Dodávku zničil hurikán

Pôvodná firma Fisker Automotive mala veľmi sľubnú budúcnosť a za sebou zaujímavý príbeh. A to nielen preto, že sa od začiatku stava do pozície konkurenta Tesly Elona Muska, ktorá si pôvodne najala Henrika ako konzultanta pre auto, z ktorého sa neskôr stal slávny model S, a potom ho neúspešne žalovala za porušenie zmluvy.

Pôvodne sídlila v Orange County a hneď na začiatku získala podporu od vplyvných investorov, vrátane VC fondu Kleiner Perkins. Pozornosť médií si vyslúžila najmä vďaka vzhľadu svojho hybridného automobilu Karma. V roku 2009 sa firme dokonca podarilo získať americkú federálnu pôžičku 529 miliónov dolárov na výrobu ďalších elektromobilov.

No úspech sa nedostavil. Auto za 100-tisíc dolárov malo niekoľko chýb, vrátane poruchových batérií a ďalších technických závad. Celú jednu dodávku hybridov dokonca zničil hurikán. Spoločnosť v roku 2013 skrachovala a jej aktíva kúpila čínska skupina Waxiang. Tá zmenila názov na Karma Automotive a naďalej predáva pôvodný elegantný plug-in hybrid pod názvom Revero.

Čínska Karma aj naďalej ponúka elegantný Henrikov model Revero. Foto: Karma Automotive

Do rozbehu nového podnikania investovali manželia väčšinu životných úspor, čo pre nich vzhľadom na predchádzajúcu negatívnu skúsenosť značilo obrovské riziko. No a napriek tomu, že tentokrát majú našliapnuté na väčší úspech, nevedie k nemu jednoduchá cesta.

V júli sa Geeta dozvedela, že má rakovinu prsníka v ranej fáze. „Počas stretnutia s investormi jej volal lekár. Napriek tomu, že podstúpila dva chirurgické zákroky a chemoterapiu, pokračovala v nasledujúcich týždňoch v komunikácii s bankami a investormi. Jej liečba sa skončila v novembri,“ hovorí Henrik.

„V súčasnosti nemám rakovinu,“ hovorí Geeta a dodáva: „Niekoľko mesiacov som bola indisponovaná, ale zotavujem sa a je mi lepšie.“ Henrik odvahu svojej manželky obdivuje a tvrdí, že za celú dobu, čo je chorá, vynechala v práci iba jeden jediný deň. „Pracuje neúnavne,“ hovorí.

Geeta si je však vedomá rizík, ktoré firme hrozia. „Pokiaľ sa to nepodarí, tak s Henrikom už nikdy nedostaneme žiadnu prácu. Nerobíme to preto, aby sme zbohatli,” ubezpečuje.

„Chceme vytvoriť skvelú spoločnosť, ktorá bude vyrábať skvelé autá. Naším poslaním je vyrábať ekologické a cenovo dostupné vozidlá,“ dodáva na záver.

Autorom článku je redaktor Alan Ohnsman, ktorý píše pre Forbes.com o doprave.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?