14. apríla 2021

Bernie Madoff, architekt najväčšej pyramídovej hry v dejinách, zomrel v americkom väzení vo veku 82 rokov prirodzenou smrťou.

V roku 2009 sa priznal k jedenástim prípadom podvodu. Dostal 150 rokov za „mimoriadne zlé“ zločiny, ako sa vyjadril sudca.

V poslednom čase trpel chorobou obličiek, z väzenia ho však neprepustili.

Madoffove podvody

Rozsah Madoffových podvodov šokoval Američanov akurát počas prebiehajúcej finančnej krízy. V jeho kvázi hedžovom fonde investovali Steven Spielberg, Kevin Bacon či John Malkovich.

Svoju schému založil v 90. rokoch a všetky výnosy boli podvodom. Prokurátori tvrdili, že pochybné boli jeho investície už v 70. rokoch. Na problémy sa však prišlo až počas finančnej krízy. Vo fonde boli aktívni viacerí rodinní príslušníci, no tvrdili, že nevedeli o jeho podvodnej podstate.

Reklama

Synovia Mark a Andrew Madoff otca konfrontovali v decembri 2008, keď chcel predčasne vyplatiť prémie správcom fondu a priznal sa im, že išlo po celý čas o podvod. Synovia ho udali, Mark Madoff sa obesil 11. decembra 2010, dva roky po zatknutí svojho otca.

Andrew Madoff zomrel v roku 2014 na rakovinu, sťažoval sa na stres, ktorý mu spôsobil otec.

O Madoffovom škandále písal Forbes vo svojom vôbec prvom čísle v novembri 2010.

Megapodvodník

38 000. To je počet klientov-obetí, ktorých americké ministerstvo spravodlivosti zahrnulo do odškodňovacieho fondu.

„Žiadny ďalší podvodník sa s ním nedá porovnať v rozsahu, dĺžke trvania a enormnosti či stupňa podvodu klientov,“ povedal sudca Chin pri vynesení rozsudku v roku 2009.

Madoff sa vo väzení údajne skamarátil aj s Carminem Persicom, slávnym bossom newyorskej mafie. Persico zomrel v roku 2019.

Autor článku Nicholas Reimann je redaktor Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?