3. októbra 2021

Vo veku 78 rokov dnes zomrel Bernard Tapie, významný francúzsky podnikateľ a bývalý minister ľavicového kabinetu prezidenta Françoisa Mitterranda zo začiatku 90. rokov. Podľa francúzskych médií bojoval s rakovinou a nedávno podstúpil operáciu, ktorou sa mu lekári snažili odstrániť nádor na mozgu.

Denník Ouest France opísal Tapieho ako vzor Francúza, ktorý sa vypracoval od nuly. Narodil sa v chudobnej robotníckej rodine a po maturite začal pracovať v predajni televízorov. Vďaka rečníckemu talentu sa mu darilo a neskôr si otvoril vlastný obchod, ktorý následne predal. Tento model si osvojil ako spôsob podnikania: kupoval firmy v ťažkostiach, „zoštíhlil“ ich a následne so ziskom predal. Na začiatku 90. rokov minulého storočia napríklad niekoľko rokov vlastnil aj firmu Adidas.

Mitterrandov minister

Na konci 80. rokov sa zoznámil s prezidentom Mitterrandom a krátko na to kandidoval v parlamentných voľbách za Socialistickú stranu v tradične pravicovom regióne okolo mesta Marseille. Podarilo sa mu zvíťaziť, stal sa poslancom a následne aj ministrom pre mestá v socialistickej vláde Françoisa Mitterranda.

Po vstupe do politiky Tapie čelil tlaku, aby sa zbavil podielov vo svojich firmách. Akcie firmy Adidas predal banke Crédit Lyonnais, s ktorou sa následne dostal do dlhotrvajúceho súdneho sporu. V roku 2008 prijala vtedajšia francúzska ministerka financií Christine Lagardeová kontroverzné rozhodnutie, aby sa spor vyriešil arbitrážou, čo sa považovalo za veľmi neobvyklý krok. Súdy napokon rozhodli, že arbitrážou došlo k podvodu a nariadili podnikateľovi vrátiť 404 miliónov eur, ktoré vďaka nej získal.

Športový mecenáš

Do povedomia širšej verejnosti sa Tapie dostal vďaka účinkovaniu v televíznych programoch. Vlastnil tiež cyklistický tím La Vie Claire, ktorý pod jeho vedením dvakrát vyhral Tour de France. V rokoch 1986 až 1994 bol prezidentom futbalového klubu Olympique Marseille, ktorý v tej dobe získal päťkrát za sebou titul vo francúzskej prvej lige aj prvenstvo v Lige majstrov. Tapieho éra skončila v roku 1995 pre korupčný škandál, za ktorý si odsedel niekoľko mesiacov za mrežami.

Reklama

Ľútosť nad Tapieho úmrtím vyslovili okrem iných aj francúzsky premiér Jean Castex či bývalý minister vnútra Christophe Castaner. „V srdciach obyvateľov Marseille po ňom ostane veľká medzera,“ napísal na Twitteri tím Olympique Marseille s vyjadrením sústrasti jeho rodine a blízkym.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?