14. decembra 2020

Milovníci špionážnych trilerov prišli o legendu. John le Carré, vlastným menom David John Moore Cornwell zomrel 12. decembra na zápal pľúc. Medzi jeho najznámejšie diela patria „Jeden musí z kola von“ či „Špión, ktorý prišiel z chladu“. 

John Le Carré sa narodil v roku 1931, študoval na univerzitách v Berne a v Oxforde. Neskôr vyučoval na prestížnej Eton College a počas studenej vojny slúžil v britských tajných službách, písaním sa živil viac ako 50 rokov.

Jeho diela sú pre čitateľov dostupné aj v českom preklade, mnohé z jeho kníh boli aj sfilmované. K najznámejším a najúspešnejším titulom patril napríklad román The Spy Who Came in from the Cold (v češtine vyšiel pod názvom Špion, který přišel z chladu). Známe sú aj jeho diela The Night Manager (Nočný recepčný), A Murder of Quality, Tinker Tailor Soldier Spy či Smiley’s People.

Okrem špionážnych a detektívnych románov sa venoval aj písaniu literatúry faktu (diela ako The Good Soldier, The United States Has Gone Mad, Afterword či Tunnel: Stories of My Life). Napísal aj autobiografické romány ako A Perfect Spy či Single & Single.

Ako uvádza spravodajský portál BBC, zosnulému spisovateľovi vzdali poctu mnohí významní autori z celého sveta. Americký autor Stephen King ho podľa BBC označil za „literárneho giganta a humanistickú dušu“, Robert Harris, britský autor historických detektívok, zas uviedol, že Carré bol „jedným z najväčších povojnových britských románopiscov“.

Kanadská spisovateľka Margaret Atwood na Twitteri uviedla, že Carrého knihy boli „kľúčom k pochopeniu obdobia z polovice 20. storočia“. Tento rok získal spisovateľ Cenu Olofa Palmeho za svoj „pútavý a humanistický prístup k literatúre v otázkach slobody jednotlivca a základných otázok ľudstva“.

Le Carrého špionážne romány majú celosvetové úspech, niektoré boli aj sfilmované.

La Carré a jeho lekcie pre spisovateľov (aj manažérov)

Carrého prístup k písaniu ale môže byť inšpiráciou aj pre manažérov. „Mám také pravidlo, že do príbehu vstupujem v neskoršom čase a rozpoviem ho čo najrýchlejšie,“ radil John Le Carré spisovateľom v rozhovore pre Paris Review v roku 1997. Snažil sa im sprostredkovať spôsob, ako čo najrýchlejšie vtiahnuť čitateľa do deja románu.

Vstúpiť do príbehu v neskoršom čase podľa Carrého znamená, že vynecháte úvod a skočíte rovno do akcie v strede deja. Neskôr môžete súvislosti vysvetliť obšírnejšie s pomocou retrospektívneho rozprávania, radil John Le Carré.

A práve toto je skvelá rada nielen pre spisovateľov, ale aj pre všetkých ľudí pôsobiacich na manažérskych pozíciách. Ako to funguje?

Hovorte priamo, sústreďte sa na prítomnosť

Čoskoro máte pred šéfom veľkú prezentáciu. Pracovali ste na nej niekoľko mesiacov. Odzrkadľuje myslenie a prácu, nad ktorou ste sa vy a váš tím poriadne zapotili. Prezentácia musí odzrkadľovať vaše nápady a tiež úsilie, ktoré ste do jej prípravy vložili. Takže ako začať?

Nezačínajte na začiatku. Radšej začnite s vykreslením výzvy, ktorá stála pred vaším tímom, keď ste problém mali vyriešiť. Nemárnite čas rozprávaním o všetkých nápadoch, ako by sa dalo vyriešiť toto či hento, alebo nebodaj o tom, ako ste si vyberali členov tímu. Hovorte priamo o probléme a riešení, ktoré máte pripravené.

Neskôr počas prezentácie môžete doplniť aj ďalšie detaily. Môžete spomenúť, ako členovia tímu prispeli k riešeniu problému, aj koľko úsilia na jeho riešenie vynaložili. Ale po celý čas sa sústreďte na prítomnosť. Ak bude váš šéf požadovať viac konkrétnych detailov, spýta sa na ne. Keď budete rozprávať hneď od začiatku k veci, vaša prezentácia bude mať to správne tempo aj energiu.

Vždy sa pýtajte prečo

Manažovanie je o riešení problémov. Ako manažér ste v pozícii, kedy ste často zavalený problémami – či už ide o problémy so zdrojmi, časom alebo s ľuďmi. Výzva spočíva v tom, aby si ľudia vyriešili svoje problémy sami. Vy im pri tom pomáhate prekonávať prekážky a dosiahnuť, aby sa časom stali silnejšími profesionálmi na svojich pozíciách.

Nezačínajte s podrobnosťami, ale so základnými faktami. Pozrite sa na to, čo sa deje a ako sa to deje. Keď budete klásť otázky začínajúce slovkom „prečo“, odhalíte aj to, aký spôsob myslenia viedol k vzniku daného problému. Dostanete sa na koreň veci a nezavalí vás zbytočné množstvo nepodstatných informácií.

Buďte pripravení aj na zahmlievanie. Často sa zamestnanci zaseknú na nejakom probléme, pretože nevedia, ako požiadať o pomoc, alebo preto, že ani len netušia, že niečo v danom procese bolo nastavené zle. Výsledkom je, že sa vám budú snažiť podať vysvetlenie, ktoré je často len stratou času. Čiastočne tak bránia sami seba, ale je to aj dôsledok toho, že ich daný problém jednoducho premohol.

Ako manažér im musíte pomôcť dostať sa na koreň problému bez toho, aby ste sa zdržiavali jednotlivými symptómami nefunkčnosti. Musíte problém diagnostikovať a vyzvať zamestnanca, aby našiel riešenie. Ak je to nevyhnutné, aj s vašou pomocou.

Rada na záver

John Le Carré písal skvelé príbehy, väčšinou o nespokojných špiónoch, ktorí riešia konflikt súvisiaci s ich náplňou práce. To je určite dobrý základ pre výborné romány, ale nie pre výborný manažment. Ako napísal  v románe The Mission Song: „Žiadny problém neexistuje sám osebe, musíte ho najskôr rozložiť na jeho základné komponenty a následne sa popasovať s každým jedným z nich.“

Dobrí manažéri vedia, ako sa dostať k jadru veci, či už je to počas prezentácie, alebo v spôsobe, akým manažujú svojich ľudí. Takýto prístup vedie nielen k stručnosti ale aj k jasným inštrukciám, ktoré ľudia potrebujú, aby mohli svoju prácu robiť lepšie.

Autorom časti textu o lekciách pre manažérov je John Baldoni. Pre Forbes US píše o lídroch a líderských stratégiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?