Podpredseda spoločnosti Berkshire Hathaway bol neoddeliteľným partnerom ďalšieho významného finančníka Warrena Buffetta.
Všetci poznajú „veštca z Omahy“, Warrena Buffetta, slávneho investora, ktorého akcionári každoročne nábožne počúvajú, keď sa vyjadruje k situácii na finančných trhoch.
A potom tu bol Charlie Munger, jeho partner, alter ego a investičný komplic. Táto druhá legenda svetových búrz zomrela v utorok v kalifornskej nemocnici vo veku 99 rokov.
Vzájomný rešpekt
Charlie Munger bol šťastný, že mohol svojmu partnerovi prenechať hlavné slovo. Nadaný investor, ktorého osobný majetok sa odhaduje na 2,5 miliardy dolárov, však do posledného dychu pracoval po boku generálneho riaditeľa Berkshire Hathaway ako podpredseda tejto holdingovej spoločnosti.
„Berkshire Hathaway by nemohla dosiahnuť svoje súčasné postavenie bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a angažovanosti,“ povedal Buffett. Veštec z Omahy vždy pripisoval Mungerovi zásluhy za to, že ho posunul za hranice jeho prvých stratégií hodnotového investovania k nákupu veľkých spoločností.
Desať myšlienok Charlieho Mungera
- Problémom nie je zbohatnúť, ale zostať pri zmysloch.
- Snažíme sa neviazať sa na svoje predošlé myšlienky. Naopak, vždy sa ich snažíme zničiť.
- Porozmýšľajte nad tým, aké sú argumenty druhej strany. Je zlé mať názor, na ktorý ste hrdí, ak nedokážete uviesť argumenty druhej strany lepšie ako vaši oponenti. Je to veľká mentálna disciplína.
- Ľudská myseľ je veľmi podobná ľudskému vajíčku a ľudské vajíčko má akýsi „vypínač“. Keď sa doň dostane jedna spermia, uzavrie sa, aby sa doň nemohla dostať ďalšia. Ľudská myseľ má veľkú tendenciu správať sa rovnako.
- Je pozoruhodné, akú dlhodobú výhodu získali ľudia ako my, ktorí sa snažia nebyť hlúpi namiesto toho, aby sa snažili byť veľmi inteligentní.
- Veľké spoločnosti sú, samozrejme, dobré. Celý trik však spočíva v tom, že ich treba získať pri niekoľkých vzácnych príležitostiach, keď sú naozaj lacné.
- Priznať si, čo neviete, je úsvitom múdrosti.
- Nie, neshortujem. Za celý svoj život som uskutočnil tri short predaje. A všetky pred viac ako 30 rokmi. Prestal som.
- To najlepšie, čo môže človek urobiť, je pomôcť inému človeku, aby sa niečo naučil.
- Príležitosti vám dávajú iní ľudia, keď robia hlúposti. A povedal by som, že odkedy prevádzkujeme Berkshire, sa počet ľudí, ktorí robia hlúposti, veľmi zvýšil.
„Charlie ma naučil veľa o oceňovaní a ľudskej povahe,“ povedal Buffett v roku 2008. Munger, známy svojím ostrým vtipom a nadhľadom, vždy dopĺňal Buffettov optimizmus bystrými postrehmi o investovaní a správaní jednotlivcov.
Munger, ktorý pracoval pre Buffettovho starého otca počas Veľkej hospodárskej krízy a stal sa Buffettovým neoddeliteľným partnerom v Berkshire Hathaway na viac ako štyri desaťročia, je stelesnením výnimočného obchodného spojenectva. Napriek rozdielom v štýle a politickej príslušnosti ich partnerstvo prekvitalo a z Berkshire sa stala multimiliardová spoločnosť.
Nechať si akcie
Munger a Buffett začali kupovať akcie spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 1962 za sedem a osem dolárov za akciu a v roku 1965 prevzali kontrolu nad textilkou v Novom Anglicku.
Postupom času obaja muži premenili spoločnosť Berkshire na dnešný konglomerát tým, že použili získané prostriedky na kúpu ďalších spoločností, ako napríklad Geico Insurance a BNSF Railroad, a zároveň si udržali popredné portfólio akcií s významnými investíciami do spoločností Apple a Coca-Cola.
Munger Buffetta povzbudil, aby sa zameral na nákup výnimočných spoločností za rozumné ceny, čím rozšíril Buffettove obzory nad rámec Grahamovho učenia. Akcie spoločnosti triedy A dosiahli v utorok hodnotu 546 869 dolárov a valuácia firmy sa šplhala takmer na 785 miliárd dolárov.
Pod ich vedením dosiahla Berkshire v rokoch 1965 až 2021 priemerný ročný rast na úrovni 20,1 percenta, čo predstavuje takmer dvojnásobok tempa známeho amerického indexu S&P 500.
Obaja investori často hovorili o dôležitosti dlhodobého investovania, nie špekulovania na krátkodobé výkyvy cien. Aj vďaka tomu mnohí investori zbohatli tým, že si svoje akcie ponechali.
Ďalší veštec
Munger, ktorého jeho obdivovatelia prezývali „veštec z Pasadeny“, sa o svoje múdrosti delil na výročných stretnutiach spoločnosti Berkshire a vo svojich investičných projektoch. Zanechal po sebe dedičstvo nielen v oblasti financií, ale aj filantropie, skromnosti a hlbokej skepsy voči efemérnym trendom, ako sú sociálne médiá, kryptomeny a umelá inteligencia.
Mungerova smrť zároveň investorom pripomína, že Buffett má 93 rokov.