Miliardárski šéfovia Berkshire Hathaway Warren Buffett a Charlie Munger sú dôkazom, že aj v ťažkých časoch sa dajú zarobiť veľké peniaze, ak si akcie vyberiete dobre.
Ekonomika USA čelí veľkým výzvam: regionálne banky, ktoré zle investovali, stagnácia s infláciou a možnosť, že Spojené štáty vyhlásia platobnú neschopnosť na svoje dlhové záväzky. To všetko sú síce problémy, ale môžete pri nich mať aj oprávnený pocit déjà vu.
So všetkým sme sa už totiž stretli. Ako povedal nájomný vrah Jules Winfield vo filme Pulp Fiction, keď ho prepadol ozbrojený lupič: „Nerád útočím na tvoje ego, ale nie je to prvýkrát, čo na mňa mieria zbraňou.“
Optimizmus nie je neopodstatnený. Inflácia sa už uberá správnym smerom a ak si Fed odpustí ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb alebo ich dokonca zníži, pomôže to sploštiť výnosovú krivku a dvihnúť ceny akcií.
Čo sa týka politických škriepok o dlhový strop v USA, vzájomné vydieranie sa zvykne vždy skončiť dohodou na poslednú chvíľu (stalo sa to napokon aj tentoraz). Americké ministerstvo financií tak v skutočnosti nikdy nemusí svoje šeky roztrhať na kúsky. Ani jedna politická strana nechce stratiť možnosť míňať štátne peniaze.
Dvakrát 75 rokov v biznise…
V každom prípade stojí za to vypočuť si dvoch miliardárov, ktorí vždy patrili medzi investičných optimistov a obratne sa pohybovali na desiatkach rastúcich aj klesajúcich trhov – a to od čias, keď v Bielom dome vládol Franklin Roosevelt.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Warren Buffett a podpredseda Charlie Munger na májovom výročnom stretnutí s akcionármi odpovedali na ich otázky (a na otázky moderátorky z CNBC) viac ako päť hodín.
Optimizmus stvoril z Buffetta a Mungera miliardárov. Obaja deväťdesiatnici (Munger sa narodil 1. januára 1924, Buffett 30. augusta 1930) ukázali svoj neochabujúci intelekt, skúsenosti a vedomosti o súčasnom svete obchodu a investícií. Debatovali o umelej inteligencii, budúcnosti hodnotového investovania a živote v bohatstve bez výčitiek.
…a 60 rokov spolupráce
Buffett a Munger vyrastali v Omahe, ale nezoznámili sa až do jednej večere v roku 1959. Buffett už v tom čase spravoval peniaze a čerstvo vyštudoval Kolumbijskú univerzitu, kde sa učil od priekopníka investovania do hodnoty Benjamina Grahama – a neskôr preňho aj pracoval.
Munger je právnik s titulom z Harvardu, v roku 1943 ho však americké vojenské letectvo poslalo na Caltech študovať meteorológiu.
Obaja muži si osvojili rovnaký investičný svetonázor – staviť na jednoduché dlhodobé investovanie do hodnotových akcií. Koncom 70. rokov sa dali dokopy vo firme Berkshire Hathaway, ktorú Buffett kúpil v roku 1965. Ich stretnutia s akcionármi sa stali akýmsi festivalom pre investorov, ktorí chcú vidieť žijúce legendy vedľa seba na pódiu.
Buffett začal prehľadom za posledný štvrťrok a rok a informoval o mnohých akciách, ktoré Berkshire vlastní.
Warren Buffett: V prvom štvrťroku sme vykázali prevádzkové zisky v hodnote viac ako 8 miliárd dolárov, a keď hovoríme o prevádzkových ziskoch, v podstate máme na mysli zisky Berkshire Hathaway bez kapitálových ziskov, realizovaných aj nerealizovaných.
Očakávame, že časom dosiahneme kapitálové zisky. Prečo by sme inak vlastnili akcie? Nie vždy to vyjde, ale celkovo to dlhodobo funguje celkom dobre. V ktorýkoľvek deň, v ktoromkoľvek štvrťroku, v ktoromkoľvek roku, dokonca aj počas päťročného obdobia ceny akcií vrtošivo kolíšu.
Naše akcie však považujeme za firmy. Vlastníme veľa firiem a ich hodnota sa až tak nemení.
V apríli sme dali do štátnych pokladničných poukážok okolo 7 miliárd dolárov. Kúpili sme aj akcie v hodnote asi 400 miliónov dolárov, ale aj sme nejaké predali a zarobili možno 4 miliardy dolárov. Povedal by som, že ekonomika celkovo a možno aj väčšina našich podnikov bude tento rok skutočne vykazovať nižšie zárobky ako minulý rok.
Podniky vyšli z neuveriteľného obdobia, ktoré bolo asi najvýnimočnejšie, aké som v biznise videl od druhej svetovej vojny. Vláda rozdala ľuďom, ktorí si nemohli kúpiť, čo potrebovali, veľa peňazí. V druhej svetovej vojne to bolo extrémnejšie, ale tentoraz to bolo tiež extrémne.
Očakávame, že časom dosiahneme kapitálové zisky. Prečo by sme inak vlastnili akcie?
Warren buffett
Išlo len o to, aby tovar doručili, ľudia nakúpili – a nečakali na výpredaje. Ale toto obdobie sa skončilo. Ani v najmenšom sa pritom neskončilo pádom zamestnanosti, celkovo je tu však už iná klíma ako pred šiestimi mesiacmi.
Naši manažéri z toho zostali prekvapení. Niektorí mali objednaných príliš veľa zásob, potom ich dostali na sklady, ale ľudia už neboli v takom rozpoložení ako predtým. Teraz začneme vidieť výpredaje tam, kde sme ich predtým nepotrebovali.
Hoci si myslím, že tento rok bude vo všeobecnosti slabší ako minulý, sme v takej pozícii, v ktorej očakávam investičné výnosy oveľa vyššie ako v minulom roku. Vo veľmi krátkodobých investíciách máme približne 125 miliárd dolárov.
Verte tomu alebo nie, ani nie tak dávno sme na nich zarábali 0,04 percenta, čo je takmer nič. Bolo to asi 50 miliónov dolárov ročne, ale tiež nedávno sme kvôli jednému smiešnemu zvratu na trhu spôsobenému pochybnosťami o dlhovom strope nakúpili zmenky za 3 miliardy dolárov s výnosom 5,92 percenta.
Takže sme v pozícii, keď sa výnosy z investícií určite značne zvýšia.
Buffett je veľkým fanúšikom poisťovníctva z niekoľkých dôvodov, vrátane toho, že je to necyklické odvetvie, a čo je ešte dôležitejšie, že generuje obrovské množstvo hotovosti vo forme „floatu“. (Rozdiel medzi vybraným poistným a výdavkami na krytie poistných udalostí.)
Warren Buffett: Float sú peniaze, ktoré zostávajú v našich rukách (investor ich drží, hoci nevlastní, pozn. red.), ale veľmi dôležité je, že sú iné ako bankový vklad. Z bankového vkladu musíte platiť úroky a aktuálne za ne musíte platiť viac. Musíte tiež mať banku a starať sa o mnoho súvisiacich vecí.
Predstavte si súvahu. Tu máte pasíva a tu aktíva a strana pasív financuje stranu aktív. Je to veľmi jednoduché. Financuje to vlastný kapitál, financujú to dlhodobé úvery a podobne. Ale vlastný kapitál je v praxi veľmi drahý. Dlhodobé úvery boli istý čas lacné, ale môžu sa predražiť a keď budú splatné, nemusia byť k dispozícii.
Float je pasívum, ale nič nás nestálo a nemôže sa rýchlo vypariť. Financuje stranu aktív rovnako ako vlastný kapitál. Nikto o tom veľmi nepremýšľa, ale my sme o tom vždy tak uvažovali a časom sa to naakumulovalo.
Predpisovanie poistného nesúvisí s podnikateľskou činnosťou. Závisí od záležitostí, ako hurikány, zemetrasenia a podobné. Na základe pravdepodobnosti budeme mať tento rok asi lepší v predpise poistenia ako minulý.
Akurát to nie je ovplyvnené hospodárskym cyklom. Očakával by som, aj keď to nemôžem sľúbiť, že naše prevádzkové zisky budú vyššie ako minulý rok. Jedno masívne zemetrasenie alebo jeden hurikán na nesprávnom mieste môžu túto predpoveď ovplyvniť.
Buffett je známy tým, že z akcií Berkshire Hathaway nevypláca dividendy, no investori oceňujú, že peniaze nechali v jeho rukách namiesto toho, aby ich nechali sami. Hoci Berkshire nie je platiteľom dividend, odmeňuje akcionárov spätným odkupom akcií.
Warren Buffett: Nevyplácame dividendy: ak dividendy vyplácate a znížite, skúste na druhý deň predávať poistenie. Ide o sektor, v ktorom sa ľudia spoliehajú na to, že platíte. Pozrite sa ale na objem vydaných akcií Berkshire, a všimnete si, že každý rok klesá.
Ak teda vlastníme viac podnikov a zarábajú viac, váš podiel ako akcionárov Berkshire sa každý rok zvyšuje – bez toho, aby ste míňali peniaze. Alternatívou je, že by ste dostávali dividendy, ale dôvod, prečo sme sa dostali tam, kde sme, je ten, že sme si peniaze nechali.
Vyplatili sme raz skorú dividendu vo výške 0,10 dolárov na akciu. Bola to veľká chyba. Reinvestovali sme a to vynieslo vyše 500 miliárd dolárov kapitálu pre akcionárov a vyše 30 miliárd prevádzkového zisku. Túto politiku budeme aj naďalej dodržiavať, má veľký zmysel.
Zdá sa, že ste našli najlepšiu rovnováhu medzi investičnou konzervatívnosťou a agresívnosťou. Robíte niekedy kvôli emóciám zlé investičné rozhodnutia? A čo robíte preto, aby sa to nestalo?
Warren Buffett: Veľakrát robíme zlé investičné rozhodnutia. Robím ich viac ako Charlie, rád si hovorím, že je to preto, že robím viac rozhodnutí. Ale nepamätám si, že by sme v histórii Berkshire urobili emocionálne rozhodnutie. To hovoríme o biznise. Nechcete byť bez emócií celý život, ale určite chcete byť bez emócií, keď robíte investičné alebo obchodné rozhodnutie.
Keďže AI a robotika stále napredujú, aký bude podľa vás vplyv tejto technológie na akciové trhy a spoločnosť ako celok?
Charlie Munger: Uvidíme oveľa viac robotiky, ale osobne som skeptický voči časti hypu, ktorý sa dostal do umelej inteligencie. Myslím, že staromódna inteligencia funguje celkom dobre.
WB: Vie to robiť úžasné veci. Bill Gates mi priniesol najnovšiu, možno nie najnovšiu verziu, ale takú, o ktorej si myslel, že ju zvládnem. Robila pozoruhodné veci, ale nedokázala rozprávať vtipy. Keď niečo nové dokáže všelijaké veci, mám trochu obavy, pretože viem, že to asi nedokážeme prestať používať.
Vynašli sme, a s veľmi dobrým dôvodom, v druhej svetovej vojne atómovú bombu. Je však pre ďalších 200 rokov celého sveta dobré, že bola aj odpálená? Einstein po atómovej bombe povedal, že zmenila všetko na svete okrem myslenia ľudí.
To isté by som povedal o AI. Môže zmeniť všetko na svete okrem myslenia a správania ľudí. A to je ten veľký krok, ktorý treba urobiť.
Vzhľadom na vzostup prevratných technológií, ktoré môžu výrazne zlepšiť produktivitu, a AI je jednou z nich, ako si predstavujete budúcnosť hodnotového investovania v novej ére? Aké zmeny alebo nové princípy by podľa vás mali investori urobiť a zaviesť, aké sú odporúčania pre investorov? Ako zostať úspešný v tomto rýchlo sa meniacom prostredí?
CM: Myslím si, že hodnotoví investori to budú mať teraz ťažšie, keď ich súťaží tak veľa a príležitostí je menší počet. Moja rada pre hodnotových investorov je, aby si zvykli zarábať menej.
WB: Tvrdím, že bude veľa príležitostí. Svet sa mení, ale nové veci neberú príležitosti. To, čo vám dáva príležitosti, sú iní ľudia, ktorí robia hlúpe veci a povedal by som, že za 58 rokov, čo vedieme Berkshire, sa výrazne zvýšil počet ľudí, ktorí robia hlúpe veci a robia aj veľké hlúposti.
Dôvod, prečo to robia, je do určitej miery ten, že môžu získať peniaze oveľa jednoduchšie, ako keď sme začínali my.
V roku 1965 sme našťastie nemohli získať peniaze na niektoré hlúposti, ktoré sme chceli urobiť.
WARREN BUFFETT
Za posledných 10 rokov ste mohli založiť 10 alebo 15 hlúpych ch poisťovní a mohli ste zbohatnúť, ak ste boli šikovní, a to bez ohľadu na to, či boli úspešné alebo nie. V roku 1965 sme našťastie nemohli získať peniaze na niektoré hlúposti, ktoré sme chceli urobiť.
CM: Teraz je tak veľa peňazí v rukách toľkých šikovných ľudí, ktorí sa všetci snažia prekabátiť jeden druhého a získať viac peňazí od iných. Je to radikálne odlišný svet od sveta, v ktorom sme začínali. Predpokladám, že bude mať svoje príležitosti, ale prinesie aj niekoľko nepríjemných momentov.
WB: Svet je v drvivej väčšine zameraný na krátkodobý horizont. Chcel by som sa narodiť dnes, ísť do toho s nie príliš veľkým objemom peňazí a dúfať, že ich premením na veľa peňazí. Aj Charlie by to vedel. Našiel by si niečo, čo sa dá robiť. Zaručil by som sa za to, hoci by to nebolo úplne rovnaké investovanie ako kedysi. Ale mal by veľkú, veľkú, veľkú kopu.
CM: Nepáčil by sa mi ten pocit, keď stratím moju veľkú kopu a budem mať malú kôpku. Moja veľká kopa sa mi páči taká, aká je.
WB: V tom sa mimochodom zhodneme.
CM: Áno. Sme tí najextrémnejší milovníci veľkej hromady peňazí.
Čo si myslíte o rozšírenom probléme v dedičstve, ktorým je, že väčšina rodičov pri príprave ďalšej generácie na dedičstvo, ktoré dostanú, zlyhá?
WB: Videl som veľa bohatých rodín a problémy sú veľmi špecifické pre každú rodinu. V mojej rodine nepodpíšem závet, kým si ho neprečítajú moje tri deti, nepochopia ho a nepredložia svoje návrhy. Teraz majú 60 rokov a nedosiahli by sme veľký úspech, ak by som to isté urobil, keď mali 20 rokov. Závisí to od rodiny.
Závisí to od toho, ako deti spolu vychádzajú a vlastne od všetkého možného. Keď mali štyri roky, jedno z detí ťahalo mačku toho druhého dieťaťa za chvost alebo niečo také. Chcem povedať, že máte do činenia s ľudskými bytosťami a to najväčšie, čo v živote chcete, je, aby sa deti mali dobre, a po celý život.
Poznám viacero prípadov, keď ľudia nevedeli, čo je v závete, išlo o obrovské sumy. Tým pádom mal v priebehu asi pätnástich minút každý z nich právnika a odvtedy už spolu nevychádzali.
Myslím si, že ak sú deti veľké a o tom, čo si zosnulý myslel o peniazoch, sa prvý raz dozvedia až vtedy, keď sa im prečíta závet, tak tí rodičia urobili strašnú chybu. Stretol som sa so všelijakými situáciami: niektorí ľudia deťom nič nehovoria, iní sa ich pomocou závetu snažia prinútiť, aby sa podriadili ich vôli.
Poznám viacero prípadov, keď ľudia nevedeli, čo je v závete, išlo o obrovské sumy a v priebehu asi pätnástich minút mal každý z nich právnika a odvtedy už spolu nevychádzali.
WARREN BUFFETT
Robia milión chýb a toto je taká, ktorú nemôžete opraviť. Je dôležité pristupovať k tejto veci rozumne. Ak chcete, aby vaše deti mali určité hodnoty, je dôležité, aby ste tieto hodnoty žili aj vy. Je dôležité, aby ste sa s nimi o tom porozprávali, inak sa od vás od narodenia učia, akí naozaj ste.
Nemyslím si, že rozumne vypracovaný závet je náhradou za to, že učíte deti hodnotám, o ktorých dúfate, že ich budú dodržiavať. Váš závet by s tým mal byť v súlade. Charlie a ja sme hovorili, že ak chcete zistiť, ako žiť svoj život, napíšte si nekrológ a urobte s ním proces reverzného inžinierstva.
Greg Abel a Ajit Jain sú ďalšou generáciou lídrov Berkshire. Kto je v súčasnosti v poradí za Gregom a Ajitom?
WB: Nie sú to jednoduché otázky. Každý hovorí o topmanažmente a všetkých týchto veciach, to sú ale také reči. Myslím, že naši nemajú toľko ľudí ako majú najväčšie firmy s čistým majetkom GAAP a všetky tie rôzne podniky, ale súčasne nestačí ani model, kde máte len päť ľudí.
Potrebujete veľa dobrých prevádzkových manažérov a potrebujete niekoho na vrchole, kto alokuje kapitál a uistí sa, že máte správneho prevádzkového manažéra.
CM: Máme veľa dobrých ľudí, ktorí vyrástli v pobočkách Berkshire. Na to, prečo sa našim prevádzkam celkovo darí lepšie ako iným veľkým konglomerátom, sú nejaké dôvody. Jedným z nich je, že meníme manažérov oveľa zriedkavejšie ako iní, a to nám pomohlo.
Známy je váš výrok, aby ste neinvestovali proti Amerike. Čo považujete za najdôležitejšie, aby USA zostali silné?
WB: No, sme taká mladá krajina. Je neuveriteľné, akí sme na tejto scéne noví. Tých 234 rokov, odkedy sme začali, to je nič. Charlie a ja sme spolu prežili dve tretiny života krajiny. Prešli sme testom 46 volieb a urobili niekoľko zlých rozhodnutí, mali občiansku vojnu.
Krajina má však v istom zmysle obrovské výhody, pretože v roku 1790 sme začínali s 1,5 percenta svetovej populácie a teraz máme niečo blízko 25 percent svetového HDP. Bolo pekné mať dva oceány na každej strane krajiny, v čase, keď sa ľudia snažili ovládnuť svet tak, že ovládli moria. A mali sme dobrých susedov v Kanade a Mexiku. No je to stále zázrak.
Môj otec bol v 40. rokoch v Kongrese a vtedy tam pomery vyzerali hrozne. Vojna Kongres do určitej miery zjednotila, ale stále bol veľmi stranícky. Teraz si myslím, že je problémom zasa straníckosť. Zdá sa, že smerujeme ku kmeňovému prístupu a kmeňový prístup jednoducho nefunguje.
Teraz si myslím, že je problémom zasa straníckosť. Zdá sa, že smerujeme ku kmeňovému prístupu a kmeňový prístup jednoducho nefunguje.
WARREN BUFFETT
Ak vládne tribalizmus, ani si nevypočujeme tú druhú stranu. A takýto tribalizmus môže viesť k násiliu. Ale ak by som mal na výber akékoľvek miesto na svete, chcel by som sa narodiť v Spojených štátoch a chcel by som sa narodiť dnes. Máme lepší svet, ako sme kedy mali.
Musíme premýšľať o rôznych riešeniach dôležitých problémov. Zatiaľ to všetko nevyzerá veľmi sľubne, ale som si istý, že keď Lincoln videl, čo sa dialo v Občianskej vojne, tiež to nevyzeralo veľmi sľubne. Výzvy sú obrovské, ale myslím si, že USA sú schopné robiť pozoruhodné veci a neprekvapilo by ma, keby sme to dokázali znova
Dať peniaze Buffettovi?
Ak si ceníte hodnotové investovanie Warrena Buffetta a jeho dlhoročné skúsenosti so zarábaním peňazí a prekonávaním výnosov širšieho trhu, je logické vlastniť akcie firmy, ktorú vedie. Berkshire Hathaway je holding, ktorý možno považovať za podielový fond alebo ETF s hodnotou, ktorá zodpovedá finančnej výkonnosti investícií a podnikov, ktoré Warren Buffett a jeho ľudia považujú za hodné nákupu.
Berkshire priamo vlastní desiatky firiem – ako GEICO, Burlington Northern Santa Fe, Duracell a Dairy Queen – a aj obrovské minoritné podiely v takmer štyroch desiatkach firiem ako Apple, American Express, Coca-Cola a Kraft Heinz.
Apple je najväčšou pozíciou, ktorá predstavuje viac ako 40 percent akciového portfólia Berkshire. Hoci Berkshire nevypláca dividendy, vyberá ich z akcií, ktoré vlastní.
Geico ako klenot
Klenotom v korune Berkshire je jeho poisťovacia spoločnosť GEICO, ktorú kúpil Buffett v roku 1996. GEICO, druhé po State Farm v poistení áut v USA, vlani zarobilo na poistnom 40 miliárd dolárov, čo predstavuje 13 percent výnosov Berkshire.
Buffettov dôvtip sa odráža v tom, ako dokázal zvýšiť výnosy investovaním stabilného peňažného toku generovaného poisťovňami. Na konci prvého štvrťroka sedel Berkshire na takzvanom „floate“ v hodnote 165 miliárd dolárov.
Očakáva sa, že v tomto roku vzrastú celkové tržby o 6,6 percenta na 321,9 miliardy dolárov, pričom zisk na akciu triedy B vzrastie o 16 percent na 16,22 dolára na akciu. Akcie Berkshire triedy A sa obchodujú nad 490-tisíc dolárov za akciu. V roku 1996 spoločnosť vytvorila nižšiu triedu akcií B, známych aj ako „Baby Berkshires“.
Buffett osobne vlastní 38,5 percenta Berkshire Hathaway, podiel v hodnote 112,1 miliardy dolárov. Vlastníkmi sú aj kolegovia miliardári investori. Clifford Asness a jeho AQR Capital vlastní 823-tisíc akcií B a Israel Englander s jeho Millennium Management vlastní 275-tisíc akcií, z ktorých 212-tisíc kúpila v poslednom štvrťroku 2022. Mario Gabelli a jeho GAMCO má pozíciu 118-tisíc akcií.
Autor článku John Dobosz je editor Forbes Billionaire Investor. Výňatok z májového vydania časopisu Forbes Billionaire Investor z mája 2023.