12. januára 2021

Sheldon Adelson, miliardár, ktorý stojí za jedným z najväčších svetových impérií kasín a letovísk, zomrel v pondelok večer na komplikácie spojené s liečením Non-Hodgkinovho lymfómu.

Jeho úmrtie oznámila v utorok 12. januára kasínová spoločnosť Las Vegas Sands, ktorú 87-ročný Adelson viedol ako CEO a predseda predstavenstva.

„Pán Adelson, ktorý sa narodil rodičom prisťahovalcov a vyrastal v chudobnej časti Bostonu, sa z tínedžera predávajúceho noviny na rohu ulice vypracoval na jedného z najúspešnejších podnikateľov na svete,“ uviedla vo vyhlásení.

Adelson, ktorému diagnostikovali lymfóm v marci 2019, minulý týždeň oznámil, že čerpá dovolenku z dôvodu liečby rakoviny.

Kasína aj v Singapure a Macau

Adelson začal s kasínovým biznisom ako 55-ročný, keď so svojimi partnermi kúpil hotel a kasíno Sands v Las Vegas za 128 miliónov dolárov. Vlastnil viac ako polovicu multimiliardovej ríše hazardných hier, ktorá sa rozprestiera v Las Vegas, v Singapure a v čínskom Macau. Na 35,1 miliardy dolárov ohodnotil Adelsonov majetok magazín Forbes.

Reklama

Vďaka bohatstvu svojej spoločnosti bol Adelson častým darcom pravicových politík v USA aj v Izraeli. Bol veľkým zástancom prezidenta Trumpa a jedným z jeho najväčších darcov: prispel na jeho prezidentskú kampaň v roku 2016 a neskôr veľkoryso podporoval jeho znovuzvolenie. Forbes vypočítal, že Adelson a jeho manželka Miriam „naliali“ do Trumpa a republikánov v tohtoročných voľbách viac ako 215 miliónov dolárov.

Boj proti Obamovi podporil rekordnou sumou

V roku 2012 sa Adelson stal najväčším individuálnym darcom v americkej volebnej histórii po tom, čo vložil viac ako 90 miliónov dolárov do boja proti vtedajšiemu prezidentovi Barackovi Obamovi. Toto číslo bolo odvtedy prekonané.

Miriam Adelson vyzdvihla odkaz svojho zosnulého manžela v samostatnom vyhlásení. „Sheldon bol láskavý. Svoje bohatstvo venoval na charitatívne účely, ktorých je obrovské množstvo, neočakával za to žiadne zásluhy a často uprednostňoval anonymitu,“ napísala a dodala: „Išiel nad rámec zlepšenia života jednotlivcov: vytvoril cestu národov.“

Ďalšia rana pre Trumpa

Pre dosluhujúceho prezidenta to nie je jediná finančná rana. Po ozbrojených útokoch na Kapitol zo 6. januára tohto roka, pre ktoré má Trump čeliť ústavnej žalobe, od republikánov dáva ruky preč hneď niekoľko veľkých podporovateľov.

Trump to pocíti aj na vlastnom biznise – Deutsche Bank v utorok (12. januára) oznámila, že už s ním nebude obchodovať. Podľa informácií New York Times najväčšia nemecká banka v minulosti poskytla Trumpovým firmám úvery vo výške 2,5 miliardy dolárov na jeho golfové ihriská či hotely.

Americká banka Signature ešte v pondelok začala zatvárať jeho osobné účty a vyzvala prezidenta na rezignáciu.

Autorom článku je Jemima McEvoy, redaktorka Forbes.com, ktorá sa venuje pokrývaniu aktuálnych udalostí

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?