Od rodičov si ako darček k promóciám vypýtal zváračku a majstroval pod prístreškom pred maštaľou u starej mamy. Skromné začiatky sa postupne pretavili do vybudovania lokálnej značky Forward Fitness, pod ktorou Jakub Minár ponúka profesionálne náčinie pre fitnescentrá či pre ľudí na domáci tréning. „Dnes vieme, že naším zákazníkom je aj v dôsledku pandémie každý človek, ktorý chce cvičiť a udržiavať si zdravý životný štýl,“ hovorí.
Nie všetci podnikatelia snívali o založení vlastnej firmy, ale prišli k nej, takpovediac, „ako slepé kura k zrnu“. Naopak, mnoho podnikateľských nápadov sa zrodilo z prirodzeného záujmu o konkrétnu oblasť či z vášne a túžby zakladateľov. Podobne to bolo aj v prípade Jakuba Minára, ktorého záľuba vo fitnes priviedla až k vyrábaniu vlastného náradia.
„Fitko“ v maštali
Príbeh sa začal v roku 2013, keď bol Jakub na pracovnej stáži v Prahe a v kulturistickom magazíne sa dočítal o crossfite. V rámci svojho klasického tréningu stagnoval, a tak sa rozhodol, že dá tomuto novému typu cvičenia šancu. Začal skúšať rôzne tipy cvikov a po približne dvoch mesiacoch zrušil svoje členstvo vo fitnescentre. Nakúpil prvé kettlebelly (typy závažia na cvičenie) a na ihriskách skúšal kombinovať vlastné tréningy.
„Expanzia do iných štátov je v našom biznis odvetví veľmi náročná,“ hovorí Jakub Minár a dodáva, že na zahraničné trhy zatiaľ nie sú kapacitne pripravení. Foto: Dvajaphoto.com
„Po návrate z Prahy som začal hľadať náradie, ktorým by som si svoje domáce ‚fitko‘ obohatil. Na Bazoši som si našiel gymnastické kruhy, tyče a olympijské kotúče. Hľadal som tam, pretože všetko, čo som našiel na e-shopoch, bolo pre mňa finančne veľmi nákladné,“ vysvetľuje Jakub, ktorý si svoje malé fitnescentrum vytvoril v maštali na dvore starých rodičov.
Keď sa ho vtedy rodičia opýtali, čo si praje ako darček na bakalárske promócie, povedal im, že zváračku. Chcel sa s ňou naučiť narábať, aby si mohol náradie vyrábať aj sám. Medzi jeho prvé pokusy patrili zvarené sane na ťahanie a tlačenie či výroba gymnastických kruhov.
Ich výrobky chceli aj fitnescentrá
Do „majstrovania“ sa pustil spoločne s kamarátom Andrejom. „Plán bol, že ja budem chodiť na vrakovisko rozoberať autá a vyberať z nich bezpečnostné pásy a on bude vyrábať kruhy – a podarilo sa!“ hovorí o začiatkoch Jakub.
Začiatky podnikania sa Jakubovi viažu s babkinou šopou, kde sa učil zvárať. Foto: dvajaphoto.com
Kruhy a popruhy najprv patrične otestovali. Natočili video a výrobky potom ponúkali na Bazoši. Počas prvého roka týmto spôsobom predali viac ako 100 párov gymnastických kruhov a vďaka uverejneným inzerátom sa na nich postupne začali obracať aj majitelia fitnescentier, či by im vedeli vyrobiť aj niečo iné. V tom čase síce nemali ani poriadnu vŕtačku a prakticky ani dielňu, no ako vraví Jakub, mali odhodlanie a trpezlivosť.
Vďaka pozitívnej spätnej väzbe, ktorú si medzi sebou ľudia vo fitnes sfére odovzdávali, sa dopyt po náradí postupne zväčšoval. A tak bolo potrebné vytvoriť značku. „Tak trochu vtipné na tom je, že som prehlasoval, že nikdy nechcem podnikať. Nechcel som byť otrokom vlastného biznisu a venovať sa mu 24/7,“ hovorí so smiechom. Po úspešnom ukončení štúdia si však otvoril živnosť a odborne sa zahĺbil do tém ohľadom trénovania. A zmenil názor.
Podnikateľská lekcia
Na začiatky v babkinej šope, kde mal pod prístreškom pred maštaľou umiestnenú vŕtačku, dnes Jakub spomína s úsmevom: „Mal som na všetko akosi viac času a nebol som v strese. A tiež som necítil zodpovednosť ani tlak,“ vysvetľuje a dodáva, že vtedy nezamestnával žiadnych ľudí a ako mladý človek žijúci u rodičov sa cítil bezstarostne. Aj vďaka tomu išiel do relatívne rizikových rozhodnutí bezhlavo, čo sa mu zväčša vyplatilo. No urobil aj chyby.
Najťažšie vraj bolo, keď sa nechal oklamať pri svojej prvej objednávke tovaru. „Ako som na ňu čakal, prišiel mi e-mail s tým, že budúci týždeň expedujú tovar a je nutné, aby som zaplatil zvyšných 70 % faktúry. Zaplatiť som to mal na iný účet, lebo tvrdili, že v banke, v ktorej majú hlavný účet vedený, je audit. Ešte ma aj súrili, že je potrebné to zaplatiť hneď, lebo inak nestihnú nalodenie. Tak som poslušne zaplatil. Veď to prišlo do toho istého vlákna, ako odpoveď na posledný e-mail a vôbec mi to nebolo podozrivé,“ hovorí a povzdychne si: „mladosť – pochabosť.“
Forward Fitness má dnes aj vlastnú telocvičňu v Partizánskom. Foto: Dvajaphoto.com
Ešte ani poriadne nezačal podnikať a už prišiel o peniaze, ktoré mu rodičia s ťažkým srdcom požičali. Vtedy stál Jakub pred rozhodnutím, či zoženie ďalšie financie a pošle ich na správny účet, alebo sa na to „vykašle.“ Neskorší rýchly štart svedčí o tom, že sa rozhodol správne.
Vlastná telocvičňa
Podľa Jakuba mala tento úspech na svedomí napríklad podpora súťaží v crossfite a funkčnom fitnes. Keďže na udalostiach sa vždy zúčastňovali všetci nadšenci z tejto oblasti, od trénerov až po aktuálnych či budúcich majiteľov telocviční, zasiahli na jednom mieste všetky cieľové skupiny. Zároveň si tam mohli ich náčinie vyskúšať a posúdiť jeho kvalitu.
Od týchto časov sa spoločnosť dvakrát presťahovala, zakaždým do väčších priestorov, zamestnala 11 ľudí a v bývalých Baťových závodoch otvorila aj vlastnú telocvičňu so zameraním na funkčné skupinové tréningy ForFit Gym Partizánske. Tá sa zároveň stala showroomom a testovacím miestom náradia Forward Fitness, ktoré v drvivej väčšine pochádza z ich vlastnej výroby na Slovensku. Ich ponuku tento rok doplnilo aj tréningové oblečenie Reebok a Nike.
„Ľudia nás často oslovujú s dopytom na výrobou náradia, ktoré je na Slovensku, prípadne v Česku, nedostupné. Snažíme sa vyhovieť každej požiadavke, no nie vždy to ide,“ vysvetľuje majiteľ a dodáva, že sortiment vlastných výrobkov rozširujú v priemere na týždennej báze. Reagujú najmä na dopyt, ktorý je v posledných mesiacoch silný.
Dopyt v čase korony
Forward Fitness dokázal z „boomu“ domáceho cvičenia v čase pandémie vyťažiť najmä vďaka tomu, že väčšinu náradia si vyrába vo vlastnej réžii. „Hoci s ťažkosťami, ale dokázali sme tak uspokojiť veľký nárast dopytu,“ hovorí Jakub. Výrobu museli navýšiť takmer dvojnásobne, nielen kvôli tomu, že ľudia začali cvičiť doma, ale aj preto, že mnohé fitnescentrá využili opatrenia pandémie na renováciu či výmenu staršieho náradia.
Väčšina ich náradia sa vyrába na Slovensku. Foto: Dvajaphoto.com
Veľký záujem ich však prinútil rozmýšľať nad efektivitou jednotlivých procesov vo firme. A aj keď druhá vlna ich zastihla pripravenejších, Jakub vraví, že to stále nie je stopercentné. Mnohé rezervy sa im totiž vyčerpali. „Niektoré výrobky, ako napríklad lavičky či stojany, idú rovno z výroby k zákazníkovi. Za normálnych okolností však máme vždy určité množstvo na sklade,“ vraví.
Napriek tomu sa značke darí, žiadne veľké plány v tomto období nemajú. Hovoria, že im je ťažko plánovať, keď nevedia, čo bude zajtra. Momentálne najintenzívnejšie pracujú na celkovej stabilizácii výroby a vývoji produktov. „Občas mám pocit, že studnica nových nápadov je pre Forward Fitness stále nevyčerpateľná. Výroba je síce zložitá, no táto cesta nás baví,“ hovorí na záver majiteľ.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]