7. apríla 2021

Canva zdvojnásobila svoju valuáciu menej ako rok po tom, čo sa prehupla cez šesťmiliardovú hranicu vďaka digitálnemu „boomu“ počas pandémie. Z jej spoluzakladateľov sa tak sávajú miliardári.

Austrálska Canva, ktorú v Sydney v roku 2013 spustili Melanie Perkins, Cliff Obrecht a Cameron Adams, získala investíciu 71 miliónov USD prostredníctvom investičných skupín Dragoneer a T. Rowe Price. Valuácia firmy tak dosiahla 15 miliárd dolárov. Za minulý rok prekročili tržby spoločnosti 500 miliónov dolárov, čo je medziročný nárast o 130 percent.

Noví miliardári vracajú peniaze svetu

S novou finančnou injekciou sa tak zo spoluzakladateľov – CEO Melanie Perkins a COO Cliffa Obrechta, ktorí sa v januári 2021 zosobášili – stali miliardári. Podľa amerického Forbesu každý z nich vlastnil zhruba 15 percent akcií Canvy, čo predstavuje aktuálne po 2 miliardy USD.

Mladý pár si však neplánuje peniaze nechať pre seba. V rozhovore pre americký Forbes Obrecht povedal, že chcú založiť vlastnú nadáciu a investovať do boja proti klimatickým zmenám. Bojovať chcú aj s nerovnosťou v rozložení bohatstva svetovej populácie.

„Našou motiváciou je vytváranie produktu, ktorý ľudia milujú. A bohatstvo, ktoré produkuje, chceme svetu vrátiť,“ vysvetľuje Obrecht.

Reklama
Canva
Cliff Obrecht, spoluzakladateľ Canvy. Foto: Canva

K dnešnému dňu má Canva 55 miliónov aktívnych užívateľov, z ktorých 1 milión využíva platenú platformu. Najmä medzi malými a strednými firmami je veľmi obľúbená vďaka jednoduchým nástrojom na tvorbu digitálneho aj printového dizajnu pre najrôznejšie príležitosti – od tvorby menu cez dizajn na web či prezentácie pre firmy až po príspevky na sociálne siete. Okrem toho môžu pracovné tímy spolupracovať v prostredníctvom Canvy na projektoch aj v reálnom čase – a podobné funkcie sa neustále rozširujú.

Aj nový prísun financií plánujú využiť na zlepšovanie produktu, chcú rozšíriť tím a otvoriť nové kancelárie napríklad v Austine alebo San Franciscu.

Pôvodný článok vyšiel na webe amerického Forbesu. Autorom je Alex Konrad.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?