27. júla 2021

Júlové zmeny nepomohli. Ústavný súd v utorok (27. 7.) pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. 

„Pozastavuje účinnosť paragrafu 9 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, uverejnenej 16. júla 2021,“ uvádza sa v tlačovej správe Ústavného súdu.

Zvyšok vyhlášky zostáva platný, no súd podľa informácií TASR prijal návrh, ktorý podala opozícia, na ďalšie konanie.

Sporný paragraf

§ 9
Prechodné ustanovenie
(1) Izolácia nariadená podľa § 2 osobám, ktorým bola do 9. júla 2021 aplikovaná dávka očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 a ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky najneskôr 2. augusta 2021 do 6:00 hod, sa skončí aj obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň izolácie. Takéto skončenie izolácie sa považuje za skončenie izolácie aj na účely § 2 ods. 1 poslednej vety.

Reklama

(2) Ustanovenie § 3 ods. 1 písm. b) stráca účinnosť uplynutím 9. augusta 2021.

(3) Ustanovenie § 7 stráca účinnosť uplynutím 1. septembra 2021.

(4) Súhlasy Ministerstva vnútra Slovenskej republiky udelené podľa § 9 písm. n) vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 218/2021 V. v. SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky udelené pred účinnosťou tejto vyhlášky zanikajú uplynutím 31. júla 2021.

„Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného sudu. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Úrad už raz musel upravovať podmienky vstupu na územie SR, keď Ústavný súd 14. júla pozastavil platnosť vtedajšej vyhlášky, podľa ktorej museli všetky nezaočkované osoby ísť do karantény. Po zmenách, ktoré sa týkali najmä ľudí zaočkovaných prvou dávkou pred 9. júlom, sa však opozícia 19. júla opäť obrátila na Ústavný súd.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?