Peniaze nie sú všetko. Platí to aj v prípade návratu do zamestnania po rodičovskej alebo materskej dovolenke. Až 88 % žien totiž uvádza, že flexibilita v práci je pre ne dôležitejšia ako financie. A nielen pre ne, počas pandémie riešia podobné dilemy mnohé páry, ktoré sa snažia zladiť pracovné nasadenie so starostlivosťou o deti. Ako by k nim teda mali firmy pristupovať?
„Veľa zamestnávateľov sa pozerá na ženy po kariérnej pauze cez optiku možných problémov. Budú mať choré dieťa. Nebudú vedieť naskočiť na očakávané pracovné tempo. Nevidia v tej žene profesionálku,“ vysvetľuje Terézia Miháliková z iniciatívy Pracujúce mamy. Možno aj to sú dôvody, prečo v našich končinách nie je bežné, že sa materská dovolenka uvádza v životopise.
Podľa hovorkyne Profesie Nikoly Richterovej existujú názory, že tento údaj môže rodičom, ktorí sa uchádzajú o prácu, uškodiť. Potvrdzuje to štúdia Harvard Business Review z roku 2017, ktorá skúmala predsudky firiem voči uchádzačom, ktorí sú dočasne doma s deťmi. Pravdepodobnosť spätného zavolania zo strany spoločností bola u nich o polovicu nižšia ako u tých, ktorí dostali výpoveď, a o tretinu nižšia oproti aktuálne pracujúcim.
Dôležitá flexibilita
Okrem predsudkov je problémom aj nedostatok flexibility pri zamestnávaní, ktorá by dala najmä matkám na materskej možnosť vrátiť sa do práce skôr ako po troch rokoch. Prieskum Profesie ukázal, že by tak chcelo učiniť až 73 % opýtaných Sloveniek.
Pracovať na čiastočný úväzok však u nás nie je bežné. Napríklad na spomínanom portáli tvoria skrátené úväzky len 9 % celkových ponúk. Výsledkom je, že kým v rámci Európskej únie pracovalo v roku 2019 na polovičný úväzok v priemerne 29,9 % žien a 8,4 % mužov, na Slovensku to bolo len 6,5 % žien a 2,9 % mužov. Sme tak spolu s ďalšími tromi krajinami na chvoste EÚ.
„Paradoxne, flexibilita je to, čo rodičia preferujú. Prieskumy ukazujú, že až pre 75 % žien je to najdôležitejší faktor pri výbere zamestnania. 88 % uviedlo, že flexibilita je pre nich dokonca dôležitejšia ako financie,“ dodáva Miháliková a uvádza zaujímavé príklady, ako by to mohlo fungovať.
„Returnship“ či zdieľané miesto
V zahraničí je napríklad veľmi populárny tzv. „returnship program“, ktorý pomáha práve ženám s dlhšou kariérnou pauzou. Ide vlastne o platenú stáž pre odborníkov, ktorí mali pred kariérnou pauzou viacročnú pracovnú skúsenosť. „V praxi to znamená, že firma príjme ženu na 3 – 6 mesačnú stáž. Tá už prináša do firmy nejakú hodnotu, pretože nie je juniorka, zároveň však dostáva mentoring a možnosť postupného zapracovania sa do pracovných úloh,“ vysvetľuje Miháliková a dodáva, že po skončení „returnshipu“, ak je tam obojstranná spokojnosť, je ponúknutý trvalý pracovný pomer.
Ďalšou zaujímavou možnosťou „job sharing“, teda zdieľané pracovné miesto, čo umožňuje aplikovať aj náš Zákonník práce, no podľa Mihalíkovej je to stále málo využívané. V praxi ide o to, že jedno pracovné miesto si delia dvaja pracovníci a sami sa dohadujú, ako si rozvrhnú pracovný čas a náplň. „Zdieľané pracovné miesto umožňuje udržať si dva talenty, ktoré preferujú skrátený pracovný čas. Zaujímavou kombináciou môže byť napríklad, ak na zdieľanom pracovnom mieste zamestnajú ženu na materskej dovolenke či po nej spolu s mladým kolegom – juniorom. Žena dostane možnosť skráteného úväzku a zároveň mentoruje kolegu, juniora, ktorému odovzdáva svoje skúsenosti,“ dodáva Miháliková.
Posun vpred
Na Slovensku prichádza trend zlepšovania podmienok pre rodičov s deťmi najmä od medzinárodných zamestnávateľov. Okrem mierneho zvyšovania skrátených úväzkov môžeme podľa Richterovej vidieť aj situácie, keď máme v administratívnych budovách malé súkromné škôlky. „Zamestnanci ich môžu využívať, pričom od svojich firiem ešte často dostávajú okrem komfortu z blízkosti tohto zariadenia aj zvýhodnenú cenu,“ hovorí.
Niektorí zamestnávatelia majú zase priamo na pracovisku vytvorené detské kútiky, ktoré slúžia najmä na prípady, keď musia rodičia skôr vyzdvihnúť deti zo škôlky, prípadne nemajú v daný pracovný deň vyriešenú starostlivosť a podobne.
Iniciatíva Pracujúce mamy tiež upozorňuje, že väčšina opatrení, ktoré by pomohli rodičom, firmy nič nestojí. Najviac by ocenili porady v čase, keď je dostupná starostlivosť o deti, teda nie v príliš skorých či neskorších hodinách, alebo prácu z domu bez špeciálneho dohadovania a spomínanú flexibilitu v pracovných úväzkoch.
Benefity pre firmu
Riešiť túto tému sa podľa Richterovej firmám oplatí. „Dnes môžeme vidieť, že pre firmy je kľúčová lojalita pracovnej sily. Tá sa dá zvyšovať spokojnosťou ľudí v zamestnaní, na ktorú majú priamy vplyv benefity, komunikácia, kolektív a mnoho ďalšieho,“ vysvetľuje. Zároveň to podľa nej prispieva k budovaniu dobrej zamestnávateľskej značky.
Ukazuje sa, že na ponuky takýchto firiem sú uchádzači ochotnejší reagovať skôr, ako na ponuky s rovnakou pozíciou menej známych spoločností, ktoré dokonca ponúkajú vyšší plat.
Mnoho zamestnávateľov už pochopilo, že možnosť skráteného úväzku či iných benefitov v niektorých prípadoch spôsobuje, že zamestnanec zostáva na materskej dovolenke kratšie a tým pádom začína iniciatívne pomáhať firme skôr. Nehovoriac o zvýšenej produktivite.
„Ženy, matky, sú v práci veľmi efektívne. Nestrácajú čas ‚zbytočnosťami‘, lebo vedia, že po práci majú ešte rodinné povinnosti. Taktiež, ak budú mať prácu, ktorá im zohľadňuje aj ich rodinný život, budú si tú prácu vážiť a fluktuácia bude oveľa menšia,“ dodáva na záver Miháliková.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]