22. októbra 2019

Zľavové portály sa na Slovensku snažia striasť svojej niekdajšej povesti. Dnes sa ich ponuky sústreďujú skôr na väčšie zážitky. Dôkazom toho je aj krok Zľavomatu, ktorý sa rozhodol pustiť do biznisu s luxusnými dovolenkami. 

Kým ešte pred niekoľkými rokmi na slovenskom trhu zúrila „vojna“ desiatok zľavových portálov, ktoré ponúkali astronomické zľavy na produkty a služby rôzneho druhu, dnes už tento typ predaja prakticky vymizol. V súčasnosti sa dá povedať, že na trhu dnes pôsobia dvaja veľkí hráči. Zľavomat s obratom 30 miliónov eur a ZľavaDňa s 22 miliónmi. 

Zľavové portály si užili rekordnú sezónu. Zarábajú hlavne na cestovaní po Slovensku

Aj keď obe firmy ponúkajú stále wellness pobyty či rôzne „beauty balíčky”, segment exotického cestovania posunul vo svojej ponuke dopredu skôr Zľavomat. V týchto dňoch totiž oznámil, že svoje portfólio dovolenkových destinácii na Slovensku, v Poľsku či v Čechách rozširuje o exotiku. Zľavový biznis firmy totiž rozšírila aj cestovka CK Zanzo.

Širšia ponuka pre Česko

„Zľavomat sa v priebehu rokov vyprofiloval na Slovensku práve na poli cestovného ruchu. Patríme medzi najväčších predajcov tuzemských pobytov. Zameranie sa na luxusné exotické dovolenky v exotických destináciách je tak logickým krokom,“ hovorí pre Forbes CEO Zľavomatu Aleš Mlátilík. 

V súčasnosti sa na slovenskej verzii nachádza desiatka ponúk do dovolenkových destinácii ako Srí Lanka, Zanzibar či Maurícius. Osemdňové pobyty sa tu pohybujú približne od 900 eur do 2700 eur. V budúcnosti by sa však mali rozšíriť o ďalšie destinácie v Ázii, Afrike a Karibiku.

Tento produkt už rok funguje v portfóliu jeho českej dvojičky Slevomat, kde je momentálne v ponuke dvadsiatka destinácií. Pre expanziu na Slovensko sa rozhodli aj na základe skúseností s domácim predajom. „Slovenský zákazník si potrpí aj na luxusnejší typ dovolenky a chce mať aj možnosť urobiť si dovolenku na mieru,“ dodáva Mlátilík. 

Ubytovanie cez Nemcov

CK Zanzo je podľa šéfa Zľavomatu tradičnou cestovnou kanceláriou, ktorá je poistená proti úpadku. Aj keď podľa vlastných slov budú na domácom trhu fungovať samostatne, ubytovanie budú nakupovať v spolupráci s nemeckými agentúrami. Firma sa na úspech svojho projektu spolieha na základe návštevnosti stránky Zľavomat – tá sa denne pohybuje na úrovni stotisíc ľudí. 

Rebríček pre milovníkov dovoleniek a vášnivých cestovateľov. Toto je 10 najlepších pláží na svete

Rozšírenie sortimentu o dovolenky bolo v prípade Zľavomatu len otázkou času. Od roku 2017 je totiž majiteľom skupiny Slevomat Group britská spoločnosť Secret Escapes, ktorá sa špecializuje práve na predaj luxusných dovoleniek. Predtým boli vlastníkmi zástupcovia investičných skupín Miton, Enern a In-Bridge. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk