6. novembra 2021

Ľubomír Jančok je podnikateľ, ktorý žije 20 rokov medzi Francúzskom a Slovenskom. Po tom, čo absolvoval prestížnu univerzitu v Sorbonne, založil cestovnú kanceláriu Monte Christo a neskôr projekt Chez Balzac, ktorý sa okrem francúzskej gastronómie zameriava aj na etiketu.

V článku pre Forbes.sk hovorí Jančok o svojich skúsenostiach z francúzskej spoločnosti a biznis stretnutí. V čom by sme sa podľa neho mohli inšpirovať?

1. Nástroj vs. cieľ.

„Francúzi majú veľmi dobre stanovené, čo je pre nich cieľom, a čo nástrojom. Hľadajú nervus rerum – jadro veci,“ vysvetľuje Jančok a dokresľuje to na príklade tamojších automobilových klubov. Keď sa stretnú milovníci áut v Spojených štátoch, zavrčia nimi, idú na okruh a ukazujú si autá, hovoria o nich, potom možno zjedia hamburger.

„Vo Francúzsku sa však stretnú milovníci áut, zaparkujú ich, možno o nich trošku podiskutujú, no hneď sa začnú venovať iným témam,“ dodáva. Francúzi si podľa neho vymieňajú informácie, bavia sa o práci, o tom, čo ich baví, a počas toho tri hodiny obedujú alebo večerajú. Auto je pre nich v tomto prípade len nástrojom, aby sa dostali k iným oblastiam.

To by podľa Jančoka pomohlo aj nám, Slovákom. Pozerať sa na niektoré veci ako na nástroje k vyšším cieľom. „Trošku zovšeobecním, ale toto vedia robiť najmä románske kultúry – Francúzi, Taliani, Španieli. Sú to krajiny, kam sa chodí za radosťou zo života.“

Reklama

2. Princíp včely a úľa.

Kľúč k umeniu konverzácie nie je v rozprávaní, ale v počúvaní. „Veľký svet etikety hovorí o tom, že ja som ten druhý. Najskôr sa zaujímam o človeka oproti mne. Môžem hovoriť o sebe, ale len vtedy, ak zo seba niečo ponúknem druhému,“ vysvetľuje podnikateľ.

Ďalším veľkým prehreškom je podľa Ľubomíra Jančoka pýtať si láskavosť. On sám sa často stretáva na spoločenských akciách s tým, že ľudia chcú od iných, aby im v niečom pomohli. Pritom by sa to malo robiť naopak.

„Čo môžem pre vás urobiť? To je najčastejšia otázka vo francúzskych kluboch. Ľudia si tam od iných nič nepýtajú, naopak, ponúkajú im svoju pomoc,“ hovorí Jančok.

Ak podľa neho prídete na akciu iba brať, no nič neponúkate, porušíte tým princíp včely a úľa. „Vo Francúzsku by vás na ďalšiu akciu už nepozvali,“ dodáva.

No ak prídete spoločnosti aj niečo dávať, získate si oveľa väčší rešpekt. A napokon aj tú láskavosť, ktorú potrebujete.

3. Zoznamovanie si vyžaduje diplomaciu.

Pri tejto rade Jančok spomína na jednu príhodu. Veľký francúzsky gigant pozval 50 najlepších cestovných kancelárií zo sveta, špecialistov na Francúzsko a medzi pozvanými bol aj on. „S touto firmou spolupracujem šesť rokov a aj keď im ‚nerobím‘ milióny, v tom mále som stabilný. Ne quid nimis – menej je niekedy viac,“ hovorí biznismen.

Vycestoval tak na štvordňové alpské turné večierkov, seminárov a inteligentných kúr. Niekoľko michelinských šéfkuchárov, perfektní čašníci a príhovor najvyššieho riaditeľa. Na tejto večeri však prišla fatálna chyba jedného hosťa z Poľska.

„Počas vážneho rozhovoru hostiteľovej manželky s niekým iným k nej podišiel a prerušil jej debatu s tým, či sa môže zoznámiť. Pozrime sa na túto situáciu: Jej pohľad je odmeraný, no udrží sa. Reaguje telom – nezdvihne sa zo stoličky. Pán jej položí jednu otázku a prichádza strohá odpoveď, ďalšia a ešte jedna. Pohľad dámy smeruje inde, utrpenie sa skončí…“

Kde sa stala podľa Jančoka chyba? „Madame vysokého postavenia neotravujem počas rozhovoru. Musí ma s ňou niekto zoznámiť. Niekto, koho poznám ja a kto sa s ňou tiež pozná. Ak tam taký človek nie je, zatiaľ tam nemám čo robiť. Prišiel som o pár rokov skôr,“ vraví.

4. Pri biznise potrebujete spojku.

Ak robíte biznis vo Francúzsku, potrebujete tam mať spojku. Ich biznis totiž nie je linéarny (niečo po niečom), ale cyklický – v kruhu. Stále vás musia vidieť, počuť, obedovať s vami, byť v neustálom kontakte, hovorí Slovák žijúci a podnikajúci vo Francúzsku. Potrebujete si tu „udržiavať vplyv“.

Takýto „networking“ sa však oplatí všade. „Ak nemôžete byť prítomný, odporúčam spojku. Teda človeka, ktorý udržuje váš vplyv za vás. Hovoríme tomu ‚briller par absence‘, teda ‚excelujete aj v neprítomnosti‘,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?