22. apríla 2021

Najväčší výrobca automobilov na Slovensku, spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia, vlani dosiahol pri obrate 9,75 miliardy eur hrubý zisk 278 miliónov eur. V porovnaní s rokom 2019, keď VW Slovakia zaknihoval zisk 320 miliónov eur, ide o pokles o približne 13 %.

Päťtýždňová odstávka

V súvislosti s pandémiou spoločnosť vlani zasiahla päťtýždňová odstávka výroby. Vo štvrtok o tom informoval predseda predstavenstva spoločnosti Oliver Grünberg.

„Za solídnym obratom s minimálnym medziročným zdanením stojí predovšetkým efektívne riadenie produkcie, zvyšovanie efektivity vo všetkých oblastiach a produkčný mix,“ uviedol Grünberg, podľa ktorého sa po prvom nepriaznivom polroku firma vrátila do hry vďaka prísnej disciplíne v oblasti nákladov a plnému nasadeniu vo všetkých oblastiach.

Volkswagen Slovakia vlani vyrobil spolu 309 348 vozidiel, z toho 230 970 SUV vozidiel. Takmer štvrtina vyrobených automobilov boli hybridy a elektromobily. Najväčším trhom pre firmu bola vlani Čína, do ktorej smerovalo 24 % produkcie, 22 % výroby sa uplatnilo v USA a 14 % smerovalo do Nemecka.

Naberá 400 nových zamestnancov

Člen predstavenstva VW Slovakia pre finančnú oblasť Frank Rösler pripomenul, že kumulované investície do spoločnosti dosiahli od roku 1991 4,65 miliardy eur. Za jeden z najväčších úspechov minulého roka označil Rösler pridelenie výroby automobilov Škoda Superb a Volkswagen Passat od roku 2023 bratislavskému závodu. Táto výroba prinesie investície vo výške 500 miliónov eur. Grünberg dodal, že v dlhšom časovom horizonte bude táto suma ešte vyššia.

Reklama

Spoločnosť Volkswagen Slovakia v súčasnosti zamestnáva približne 11 500 ľudí a v najbližšom čase počet zamestnancov rozšíri o ďalších 400. Člen predstavenstva pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth zdôraznil, že firma už sedem rokov zamestnáva viac ako 10 000 ľudí a zo súčasných pracovníkov pracuje 40 % v spoločnosti dlhšie ako desať rokov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?