5. mája 2021

Americká automobilka General Motors (GM) dosiahla v prvom štvrťroku väčší ako očakávaný nárast zisku. Opätovne potvrdila svoju celoročnú prognózu aj napriek globálnemu nedostatku polovodičov, pre ktorý musela obmedziť výrobu.

Najväčšia automobilka v USA v stredu oznámila, že jej zisk sa za tri mesiace do konca marca 2021 zvýšil na 2,98 miliardy dolárov z 250 miliónov dolárov pred rokom, keď automobilky museli zatvoriť továrne, aby pomohli zastaviť šírenie nového koronavírusu.

Upravený zisk na akciu dosiahol v prvom kvartáli 2,25 dolárov, zatiaľ čo pred rokom to bolo 17 centov na akciu a analytici pôvodne predpovedali GM zisk 1,04 USD na akciu.

Tržby spoločnosti vzrástli pritom len o 0,7 % na 32,47 miliardy dolárov a boli nižšie než 32,67 miliardy dolárov, ktoré očakávali analytici.

GM potvrdila svoj odhad príjmov v tomto roku. Spoločnosť predpovedá upravený zisk pred zdanením v pásme 10 až 11 miliárd dolárov. Prognóza zohľadňuje aj potenciálny vplyv pretrvávajúceho globálneho nedostatku polovodičových čipov vrátane redukcie výnosov vo výške 1,5 až 2 miliardy dolárov.

Reklama

Generálna riaditeľka GM Mary Barrová uviedla, že aj keď bude mať automobilka v súčasnom druhom štvrťroku výpadky vo výrobe, očakáva „silné výsledky“ za celý prvý polrok, pričom zisk pred zdanením by mal byť zhruba 5,5 miliardy dolárov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?