22. augusta 2021

Nájdete tu jednu z najkrajších pláží v Európe (hoci leží pri pobreží Afriky) a počasie je tu príjemné väčšinu roka. Aj to sú hlavné dôvody, ktoré do Las Palmas de Gran Canaria každú zimu lákajú tisíce európskych freelancerov.

Takúto pracovnú „dovolenku“ je dobré začať plánovať už teraz. Ubytovanie je najdrahšia položka a pekné byty za priaznivú cenu sa obsadia najskôr. Rešeršovaním a rezerváciou v predstihu preto môžete významne ušetriť.

Pokiaľ nad Las Palmas premýšľate, ponúkame vám pár praktických tipov od Roberta Vlacha, zakladateľa portálu Na volné noze.

Prečo vyraziť do Las Palmas?

 • Las Canteras je asi najkrajšia mestská pláž v Európe s celoročne dobrým počasím, zvyčajne okolo 20–25 °C.
 • Kanárske ostrovy sú jediné miesto v Európskej únii, kam sa dá v zime letieť za teplým počasím.
 • Vynikajúce podmienky na surfovanie, plávanie aj kúpanie s deťmi.
 • Dobrá dostupnosť lietadlom z veľkých európskych letísk vrátane Viedne.
 • Lacný európsky roaming a len hodinový rozdiel oproti Slovensku a kontinentálnej Európe.
 • Rýchly mobilný internet, pestrá ponuka coworkingov aj colivingov.
 • Veľká medzinárodná komunita expatov a diginomádov.
 • Populárne zimovisko freelancerov, kde stretnete zaujímavých ľudí z mnohých odborov.
 • Urbanistický ráz mesta ústretový k chodcom, cyklistom aj rodinám, detské ihriská sú všade.
 • Celkovo vynikajúca bezpečnosť, kvalitná zdravotná starostlivosť a nízka kriminalita.
 • Porovnateľné životné náklady a výrazne lacnejšie nákupy značkového tovaru.
 • Nízka koncentrácia turistov, najmä v porovnaní s Tenerife a rezortmi na juhu ostrova.
 • Miestna vláda víta freelancerov, digitálnych nomádov a všetkých ľudí pracujúcich na diaľku.
 • Celý ostrov Gran Canaria je plný prírodných krás, ktoré môžete objavovať.
Predstava, že si po práci oddýchnete napríklad na pláži Puerto Rico, je celkom príjemná. Foto: Unsplash / K. Mitch Hodge

Kedy je ideálny čas na návštevu?

Kedykoľvek – ale ideálne aspoň na tri týždne. Pamätáme si zimu, kedy tu bolo dva mesiace krásne ako u nás v lete, teploty okolo 30 stupňov, slnečno a plné pláže. Rovnako sme zažili letné mesiace, keď sa citeľne ochladilo.

Reklama

Počasie sa mení skôr v týždňoch než po dňoch a hlavný rozdiel medzi zimou a letom je ten, že v zime je o niečo častejší výskyt chladnejších týždňov. Ak náhodou natrafíte na jeden z nich, pri dlhšom pobyte máte oveľa vyššiu šancu, že sa dočkáte aj tých teplých a slnečných.

Kde sa ubytovať?

Pre nadšených surferov je zaujímavá juhozápadná polovica pláže Las Canteras. Vo všetkých ostatných prípadoch odporúčam hľadať ubytovanie cez Airbnb, Rentalia či Vrbo pozdĺž severovýchodnej polovice pláže, ktorá je ideálna na kúpanie, plávanie aj vodné radovánky s deťmi.

Prvá línia pri mori vyjde oveľa drahšie a pokojne ju prenechajte turistom. Najlepšia oblasť, kde hľadať, je medzi Calle Caleta a Calle Diderot.

Ceny prenájmov môžu byť na prvý pohľad vysoké, ale často je možné znížiť ich zjednávaním. Ak budete chcieť priletieť na mesiac a ubytovateľ ani neinzerujú mesačnú cenu, máte slušnú šancu dohodnúť sa, najmä v období nižšej vyťaženosti (január, marec a ďalej).

Kanárske ostrovy môžete spoznať aj lepšie ako bežní turisti. Foto: Unsplash / Joel Rohland

Odkiaľ pracovať?

Prehľad coworkingov nájdete na webe WorkFromGranCanaria.com. Ja osobne mám dobrú skúsenosť s coworkingami Repeople. Najlepšiu kávu vám nalejú v kaviarňach Café Regina, na dlhé šichty je super sieť lacných kaviarní Panaria či Granier.

Kde nakupovať?

Na veľké nákupy je najlepšia Mercadona na ulici Rep. Dominicana, Carrefour v nákupnom centre Las Arenas a Dino v El Muelle. Ryby, ovocie a zeleninu ponúka mestský trh Mercado Central, módu a iný značkový tovar nakúpite najlepšie v El Corte Inglés alebo na ulici Triana v starom meste.

Kde sa stretávať?

Českých či slovenských freelancerov nájdete na facebookovej  skupine Digitální nomádi v Las Palmas. S ostatnými Európanmi nadviažete kontakt cez skupiny Gran Canaria Digital Nomads či Canary Islands Digital Nomads & Remote Workers.

Odkiaľ si požičať auto alebo motorku?

Vrelo odporúčam vytiahnuť päty z Las Palmas a vybrať sa na výlet do hôr či na južné pláže, kde je teplo a slnečno takmer stále. Najlepšia autopožičovňa je Cicar. Celý ostrov je tiež rajom motorkárov, osvedčená požičovňa motoriek je Canary Ride.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autormi sú Robert Vlach a Michaela Židlický.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?