9. decembra 2020

Používanie papierových kuchynských utierok je samozrejmosťou v mnohých domácnostiach. V porovnaní s utierkami či obrúskami, ktoré sa dajú vyprať, sa to môže javiť ako ekologickejšia alternatíva. V skutočnosti platí opak.

Koľko vody či energie sa spotrebuje?

Proces výroby papierových kuchynských utierok je z hľadiska použitia zdrojov a energie náročný: pri výrobe jednej tony sa spotrebuje 17 stromov a 91 000 litrov vody; nasleduje impregnácia toxickými látkami kvôli ich spevneniu a bieleniu. Každoročne sa ich na svete spotrebuje viac ako 6,5 milióna ton.

Aj keď je pravda, že sa pri praní utierok, obrúskov a handier spotrebúva voda a energia, ich spotrebované množstvo predstavuje iba zlomok z množstva spotrebovaného pri výrobe nového kotúča papierových utierok, ktorý navyše treba často dopĺňať.

Pri výrobe kotúča jednorazových kuchynských utierok sa spotrebuje omnoho viac vody ako pri textilných utierkach, ktoré sa dajú vyprať – každým nepoužitým kotúčom sa ušetrí zhruba 28 litrov vody. Opakovane použiteľné utierky a handry na riad navyše nezvyšujú dopyt po pôvodných materiáloch. Sú preto udržateľnejšou možnosťou z dlhodobého hľadiska. V ekologickej kuchyni nemajú papierové utierky čo hľadať.

Zamerajte sa na prírodné vlákna

Pri výbere utierok na riad a kuchynských obrúskov sa zamerajte na tie z prírodných vlákien, napríklad ľanové alebo vyrobené z organickej bavlny, pretože neobsahujú chemikálie a neuvoľňujú sa z nich mikroplasty.

Reklama

Recyklujte staré šatstvo

Vyhnúť sa nákupu nových handier môžete tak, že na kúsky nastriháte staré šatstvo. Tie sa potom môžu prať s ostatnou bielizňou. Kusy látky sú ideálne na čistenie škvŕn a utieranie povrchových plôch.

Náhradou papiera môže byť bambus

Ak sa nechcete vzdať papiera, prejdite na opakovane použiteľné papierové utierky z bambusu: sú prirodzene antibakteriálne a možno ich niekoľkokrát vyprať. Eticky získavaný, rýchlo rastúci bambus predstavuje obnoviteľný zdroj a v komposte sa biologicky rozloží veľmi  rýchlo.

Foto: Žijeme zodpovedne/Ana Hill

Pri výrobe kotúča jednorazových kuchynských utierok sa spotrebuje omnoho viac vody ako pri textilných utierkach, ktoré sa po použití dajú vyprať – každý nepoužitý kotúč znamená, že sa ušetrí viac ako 28 litrov vody.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?