14. decembra 2020

Produkcia živočíšneho mlieka má na našu planétu väčší dopad, ako by sa mohlo zdať. Ak chcete žiť zodpovednejšie, máte na výber z mnohých náhrad. Dnes už existuje mnoho druhov mliečnych nápojov neživočíšneho charakteru, ale aj v rámci ponuky mliek na rastlinnej báze sú niektoré alternatívy ekologickejšie ako iné. Aké sú najhoršie dopady produkcie mliek z hľadiska ekológie?

Negatívne dopady produkcie mlieka

Odhaduje sa, že mliekarenský priemysel je v celosvetovom meradle zodpovedný za 3 až 4 percenta emisií skleníkových plynov. Pestovanie obilia na kŕmne zmesi pre dojnice si vyžaduje obrovskú plochu pôdy, z ktorej veľká časť by sa inak dala využiť na pestovanie obilia pre ľudskú spotrebu.

Farmy zamerané na veľkoprodukciu mlieka prispievajú k odlesňovaniu a strate biodiverzity, ako i k degradácii pôdy a k eutrofizácii vodných tokov kvôli obrovským množstvám chemikáliami nasiaknutého odpadu. Navyše, dojnice vo veľkochovoch majú mizerný život, teľatá od matiek odoberajú, samci sú oddelení a kravy vydájané na maximum. Ekologický argument, prečo prejsť na vegánske mlieka, je jasný.

Tak ako pri ostatných zmenách životného štýlu súvisiacich s ochranou životného prostredia, oplatí sa zistiť si, aká je miera ekologickosti jednotlivých alternatív a vybrať si až potom.

Ekologickejšia voľba

Ovsené mlieko je výnimočné tým, že spomedzi rastlinných alternatív je jedno z najekologickejších. Ovos sa poväčšine nepestuje intenzívne, neprodukuje vysoké emisie CO2 a spotreba vody počas jeho pestovania je šesťkrát menšia ako pri pestovaní mandlí. Okrem toho, odpad nahromadený počas produkcie sa využíva ako bioplyn, aj keď nie všetky značky to tak robia. Ovos sa dá vypestovať aj v chladnejších, severských podnebiach, kde sa rastlinné mlieka tešia veľkej obľube. Nie je preto potrebné ho dovážať z veľkých vzdialeností.

Reklama

Kokosové mlieko je tiež dobrá voľba. Na trhy, kde sa ho spotrebuje veľa, cestuje z väčších vzdialeností, no pri pestovaní kokosových orechov sa nespotrebuje ani veľa vody, ani chemikálií, navyše sú ich stromy po celý svoj životný cyklus dobrými absorbentmi CO2 .

Konopné mlieko, vyrobené z konopných semienok, obsahuje veľa proteínu a mastných kyselín. Tejto odolnej rastline sa darí na väčšine miest, a to bez použitia pesticídov a nízkou úrovňou zavlažovania. Zužitkuje sa viac-menej celá rastlina, čiže odpad je tu minimálny.

Hrachové mlieko sa vyrába zo žltého poleného hrachu a pri jeho výrobe sa spotrebuje 25-krát menej vody ako pri produkcii kravského mlieka a až stokrát menej ako pri výrobe mandľového mlieka. Nutrične je na tom tiež vynikajúco, obsahuje veľa vápnika a proteínov.

Horšie alternatívy

Mandle v posledných rokoch zaznamenali vysoký nárast popularity, keďže aj experti, aj blogeri vo veľkom propagovali ich prospešné účinky na zdravie. Výsledný celosvetový dopyt náramne zaťažil americký štát Kalifornia, kde sa nachádza väčšina mandľových fariem. Kaliforniu okrem toho sužujú suchá súvisiace s klimatickými zmenami. Ako pri väčšine stromových plodín aj mandľovníky musia byť celoročne zavlažované a pestovatelia sú tým pádom nútení odkloniť vodné zdroje z iných miest, aby ich boli schopní zavlažovať. Ohrozuje to zásoby vody v celom štáte. Okrem toho pesticídy používané počas pestovania ohrozujú včely, ktoré ich opeľujú. Len v rokoch 2018 a 2019 kvôli praktikám v priemysle s mandľami uhynulo 50 miliárd včiel. Dostupné sú aj iné druhy rastlinného mlieka, z oblastí nezaťažených suchom.  Zvoľte si zodpovedné značky alebo si ho skúste vyrobiť doma sami.

Sójové mlieko je často spájané s neudržateľnými postupmi v rámci priemyselného pestovania sóje, takže mnoho štandardných značiek asi nebude príliš ekologických. Neplatí to o všetkých producentoch – takže, ako už bolo niekoľkokrát navrhnuté, pred výberom jedného z produktov si o ňom overte informácie.

Ryža je plodina náročná na vodu a nie je vylúčené, že bola geneticky modifikovaná. Z ryžových polí sa taktiež uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov, metán a oxid dusný popri tom, ako ryža rastie.

Foto: Žijeme zodpovedne/Ana Hill

Okrem výživových výhod sú „mlieka“ uvedené na ľavej škatuli zvyčajne ekologickejšie ako tie na pravej škatuli.

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?