Ceny ropy majú za sebou ziskový týždeň. Motorom rastu boli obavy o dodávky z Blízkeho východu po tom, ako Izrael odmietol návrh palestínskeho hnutia Hamas na dočasné prímerie a prepustenie rukojemníkov. Z dlhodobejšieho pohľadu však ropa stále skôr zlacňuje.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v marci uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 76,84 dolára (71,33 eura). To bolo o 62 centov alebo 0,8 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena aprílového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 56 centov alebo 0,7 percenta na 82,19 dolára za barel.
Za celý týždeň oba kontrakty získali zhruba 6 percent. Nárast nasledoval po 7-percentnej strate v predchádzajúcom týždni. Izraelské sily totiž v závere týždňa pokračovali v leteckých útokoch na Pásmo Gazy. Vo štvrtok (8. 2.) bombardovanie južného pohraničného mesta Rafah prispelo k zvýšeniu cien ropy približne o 3 percentá.
Dlhodobo ceny stále klesajú, dôvodov je viac
Január však pre ropu priniesol ďalší pokles cien a to všetko aj v čase zvýšeného geopolitického napätia na Blízkom východe. Znie to zvláštne? V skutočnosti nie, ak preskúmate širšie základy ropného trhu a prehodnotíte rizikové prémie na základe dôkazov za posledných 12 mesiacov.
Aktuálna desaťročie obchodovania s ropou bude v iných celkových pomeroch na trhu ako bolo to posledné. Piati hlavní spotrebitelia ropy – USA, Čína, India, Japonsko a Južná Kórea – si užívajú rozmanitosť dodávok ropy aká tu nebola nikdy predtým a Američania vyrábajú viac doma a ropu aj vyvážajú.
Domáca produkcia ropy v USA sa podľa federálneho Úradu pre energetické informácie (EIA) tento týždeň vrátila na rekordnú úroveň 13,3 milióna barelov denne. Oživenie nasledovalo po tom, čo mrazivé počasie spôsobilo minulý mesiac rozsiahle odstávky rafinérií v regiónoch ťažiacich ropu.
Veľké ekonomiky tiež naďalej zostávajú v prostredí vysokých úrokových sadzieb, hoci v druhej polovici roka sa môže prejaviť určitý „odmäk“. Poklesy dopytu, ktoré boli nápadne viditeľné v roku 2023, sa už prelievajú do roku 2024.
Ako poznamenáva Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA): „Spomalenie (trhu) bude pokračovať aj v roku 2024, keďže rast HDP zostane pod trendom vo veľkých ekonomikách.“
S prispením Forbes.com