8. februára 2021

Je autorkou svetových bestsellerov o rozvoji biznisu. Jej prednášky v oblasti leadershipu a firemnej kultúry patria k najžiadanejším a organizuje ich pre najväčšie a najznámejšie svetové firmy. Erin Meyer je vo svojom odbore naozaj rešpektovanou autoritou a svojím spôsobom už i celebritou. Najnovšie si ju pozvali na seminár aj naši českí susedia, konkrétne firma Anderson Willinger. Medzi hlavnými otázkami bolo aj to, ako pandémia mení fungovanie firiem.

Medzi jej klientov a poslucháčov jej seminárov a prednášok patria najväčšie svetové organizácie ako napríklad Svetová banka, OSN, Google, Johnson & Johnson, Toshiba, Twitter, Heineken, L’Oréal, Volvo, ExxonMobil, Walmart alebo Novo Nordisk.

Ako sa zorientovať v multikulturálnom svete

„Moja práca sa zameriava na to, ako sa najúspešnejší manažéri sveta vedia popasovať so zložitými kultúrnymi rozdielmi v globálnom prostredí. Pomáham spoločnostiam rozvíjať organizačné kultúry, ktoré prinášajú flexibilitu aj inovácie,“ popisuje Erin Meyer, autorka niekoľkých svetových bestsellerov, vrátane úspešnej knihy The Culture Map.

Knihu Bez pravidiel, inšpiratívny príbeh firemnej kultúry spoločnosti Netflix, si môžete kúpiť tu. Autorom knihy je šéf a spoluzakladateľ Netflixu Reed Hastings a americká profesorka a spisovateľka Erin Meyer.

Reklama

A „mapa“ jej práce je naozaj obdivuhodná. Počas svojej kariéry naučila už tisíce manažérov z piatich kontinentov dekódovať medzikultúrne problémy, ktoré ovplyvňujú ich úspech, a efektívnejšie na týchto rozdieloch pracovať. O tom píše aj vo svojich knihách.

Dnes je profesorkou na INSEAD, jednej z najprestížnejších medzinárodných obchodných škôl. V roku 2019 bola v medzinárodnej ankete Thinkers50 už po druhý raz uvedená ako jedna z päťdesiatich najzaujímavejších biznis autoriek na svete v oblasti leadershipu a rozvoja firemnej kultúry.

A 18. januára tohto roku sa ku celosvetovo známym spoločnostiam, ktorým Meyer pravidelne prednáša, pripojili aj niektorí českí podnikatelia a topmanažéri. Na seminár si ju pozvala spoločnosť Anderson Willinger.

Témou boli aj niektoré problémy, ktoré firmám priniesla súčasná koronakríza. Ako si presadiť inovatívnu kultúru vo firme a zmeniť prístup celého tímu? Alebo ako ovplyvňuje prácu a produktivitu to, ak väčšina zamestnancov pracuje z domu? Na tieto otázky dostali od Erin Meyer odpovede 25 šéfov z veľkých českých firiem, ktoré sa na seminár prihlásili.

„Erin je moja profesorka na INSEAD, dlhodobo radí spoločnostiam v oblasti kultúrnych zvyklostí. A pretože edukácie v oblasti inovatívneho leadershipu je v Anderson Willinger naším dlhodobým poslaním, bolo pre mňa prizvanie Erin na naše semináre jasnou voľbou,“ uviedla pre Forbes Lucia Teisler, partnerka v spoločnosti Anderson Willinger, ktorá seminár organizovala.

Zďaleka to nebol posledný seminár známej autorky v Česku. „Na jar a na jeseň plánujeme ďalšie online semináre s Erin pre ženy manažérky zo stredoeurópskeho regiónu,“ dodáva Lucie Teisler.

Čo nás čaká po pandémii?

Podľa nej práve súčasná koronavírusová kríza úplne mení fungovanie firiem – a bude dobré sa pripraviť na to, čo príde po pandémii. „Práca z domu sa môže pre mnohé spoločnosti stať bežnou súčasťou pracovnej praxe a cestou, ako udržať zamestnancov,“ je presvedčená Lucia Teisler.

„Napriek tomu budú chcieť mnohé firmy svojich zamestnancov späť v kanceláriách. Budeme sa pravdepodobne musieť zmieriť s faktom, že tieto firmy buď zaplatia zamestnancom viac peňazí či zmenia päťdňový pracovný týždeň na štvordňový, aby ich motivovali,“ hovorí.

„Alebo vybudujú kultúru svojej spoločnosti s vysokou mierou transparentnosti a rozhodovacej právomoci a zamestnajú len  starostlivo vybraných, schopných a talentovaných uchádzačov. Pretože v takejto kultúre potom budú ľudia ochotní obetovať určitú formu pohodlia. Je potrebné sa na to pripraviť,“ dodáva Teisler. Aj na tieto témy budú môcť šéfovia a šéfky firiem diskutovať na pripravovaných online seminároch nielen v Česku.

Erin pozorovala Netflix zblízka

Jej hlavnou metódou je aplikovať poznatky priamo v prostredí najväčších svetových firiem – a vychádzať tak z pozorovania práce reálnych tímov. Nedávno napríklad urobila hĺbkovú štúdiu s Reedom Hastingsom, spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Netflix.

Spisovateľka sa tu dokonca zamestnala. Spolu potom počas dvoch rokov skúmali základné princípy nevyhnuté na budovanie podnikovej kultúry, ktorá je inovatívna, rýchla a flexibilná. Výsledky tohto výskumu zverejnili v spoločnej knihe No Rules Rules (v slovenskom preklade vyšla pod názvom Bez pravidiel).

Zišli sa jej skúsenosti z Mierových zborov

Globálnej kultúre a jej vplyvom sa rodáčka z Minnesoty venuje celý život. Američanka, žijúca dlhodobo v Paríži, začala svoju kariéru ako učiteľka angličtiny v Botswane, kde pracovala ako dobrovoľníčka Mierových zborov USA.

Neskôr pracovala s ázijskými prisťahovalcami v Spojených štátoch. Z dlhoročnej práce v oblasti globálnej kultúry a inovácií kedysi vzišli témy, ktoré teraz Meyer aplikuje aj na biznis. A biznismeni jej radi naslúchajú.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu. Autorkou je redaktorka Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?