5. januára 2021

Je dôkazom toho, že láska k včelárstvu dokáže byť dedičná. Tomáš Bátovský ešte ako malý chlapec zanietene sledoval pracovité ruky svojho otca Mariána, ktorý sa tomuto remeslu venuje takmer 40 rokov. Hoci mal počas dospievania iné záujmy a snažil sa nájsť si vlastnú cestu, v dospelosti ho to ku včelám ťahalo čoraz viac. A tak sa v roku 2015 ako 22-ročný naplno zapojil do chodu rodinnej včelej farmy MaryBee, ktorá je situovaná na okraji Štiavnických vrchov, vo viničnej oblasti neďaleko obce Nový Tekov.  

Pre Tomáša je projekt MaryBee od začiatku záľubou, vďaka ktorej postupne objavuje čaro a taje včelárskeho remesla. „Každý rok našej práce je iný. Včely sú dokonale prepojené s prírodou a príroda je nevyspytateľná. V súčasnosti to platí dupľom,“ konštatuje.

Na fungovaní včelej farmy sa popri zamestnaniach podieľa viacero členov rodiny Bátovských, ktorí stoja aj za rovnomennou spoločnosťou MaryBee. Považujú to za svoje poslanie, aj keď ani ich práca sa nezaobíde bez výziev či komplikácií.

Najväčší pozor si podľa Tomáša musia dávať na choroby včelstva. „Chemizácia životného prostredia znižuje včelám imunitu, v dôsledku čoho sú náchylnejšie na nepriaznivé vírusy. Sú to mimoriadne citlivé a krehké stvorenia, ktoré prežívajú neľahkú dobu,“ podotýka.  

Prišli o úle, ktoré vyhoreli do tla

Najväčšiu zásluhu na tom, že má dnes Tomáš vrúcny vzťah ku včelárstvu, má jeho otec Marián. Ten mu odmalička vštepoval zásady tejto tradície a odovzdával vedomosti.

Reklama

Kým sprvu ho syn iba pozoroval pri práci, neskôr spoločne s dvojicou bratov pomáhali so zlatým klincom sezóny – vytáčaním medu. V roku 2007 mal Marián už viac ako 100 včelích rodín, no cestu mu skrížila nešťastná udalosť. 

Každý úľ, ktorý si niekto adoptoval, zdobí ručná maľba. Foto: archív Tomáša Bátovského

„Niekto z neznámych príčin v zime na Silvestra podpálil úle a tie vyhoreli do tla,“ spomína Tomáš. Nie každý by opäť našiel silu, chuť a odhodlanie začínať odznovu, no to nebol Mariánov prípad. Ten sa snažil čo najskôr postaviť na nohy, preto si už v nasledujúcich jarných mesiacoch zaobstaral jedno včelstvo a postupne k nemu pridával ďalšie. 

Keď sa v roku 2015 začal Tomáš viac zapájať do fungovania včelej farmy MaryBee, ihneď sa v zdedenom remesle našiel. Dnes sa rodina Bátovských stará o približne 70 včelích rodín. V lokalite Nového Tekova majú k dispozícii agátové lesy a polia, na ktorých rastú poľnohospodárske plodiny. Keď sa stane, že v okolí úľov nič nekvitne, otec so synom ich prenesú bližšie k pastve. Kočovaním sa im snažia vytvoriť ideálne podmienky. 

Zaviedli adopciu a tvorbu ilustrácií na mieru

Projekt MaryBee sa rodina Bátovských rozhodla ozvláštniť tým, že včelstvá ponúkla ľuďom na adopciu. Ako to funguje? „Jednorazovo zaplatia určitú sumu peňazí, a na dva alebo štyri roky si takýmto spôsobom predplatia včelie produkty,“ približuje Tomáš. Viac ako 70 včelstiev momentálne spoločne podporuje 55 ľudí, rodín aj firiem. Odmenou pre nich však nie je iba med. 

Kým Marián prišiel s nápadom farebne odlíšiť úle, vďaka čomu sa včely lepšie orientujú v priestore pri návrate domov, Tomáš túto myšlienku prehĺbil. Navrhol, aby na nich vytvorili ručne maľované ilustrácie s motívmi, ktoré pre svoju adoptovanú včeliu rodinu vymyslia sami ľudia. Dnes pripomína pohľad na včeliu farmu MaryBee galériu najrôznejších obrazov.  

Symbolický krok vysádzania stromov prerástol do partnerského programu pestovania. Foto: archív Tomáša Bátovského

Okrem toho sa rodina Bátovských rozhodla posunúť svoj prístup ešte o krok ďalej. Marián s Tomášom dávajú ľuďom možnosť prísť sa pozrieť na svoju adoptovanú včeliu rodinu počas sezóny priamo na miesto. „Pri návšteve poskytneme oblek a pomôcky potrebné na prehliadku včelstva,“ upresňuje Tomáš. Aj toto je spôsob, akým sa chcú poďakovať za podporu, vďaka ktorej postupne renovujú svoju včelnicu. 

Cieľom je vytvoriť autonómnu včeliu farmu

Za posledný rok sa otec so synom rozhodli, že brány svojej včelej farmy MaryBee otvoria aj záujemcom, ktorí si síce žiadnu z ich včelích rodín neadoptovali, no úprimne sa zaujímajú o včelárske remeslo. Po lokalite teda previedli každého, kto mal záujem vypočuť si ich prednášku o živote tohto medonosného hmyzu, a dovolili mu nahliadnuť aj do úľov. Cieľom rodiny Bátovských je v prvom rade šíriť osvetu. 

Marián a Tomáš zároveň pristúpili aj k jednému symbolickému kroku. Za každú včeliu rodinu, ktorú si u nich ľudia adoptovali, vysadili jeden strom Paulownia. „Je rýchlorastúci a medonosný. Začína kvitnúť už v treťom roku po výsadbe, a tak má potenciál riešiť problém so včelou pastvou dnes aj v budúcnosti,“ vysvetľuje Tomáš, ktorý dodáva, že symbolické gesto prerástlo do partnerského programu pestovania.  

Rodine Bátovských sa totiž podarilo vytvoriť sieť drobných pestovateľov, ktorým po piatich až siedmich rokoch ponúka spätný výkup tohto druhu dreva. „Výhodou je, že po zrezaní stromy nezhnijú, ale z pňov vyrastú opäť nové, a deje sa to ešte rýchlejšie ako predtým vďaka už vyvinutej koreňovej sústave,“ dodáva Tomáš. V rámci včelej farmy MaryBee už vyrobili aj prvý úľ z dreva Paulownie, ktorý práve testujú.  

Domov každej adoptovanej rodiny včiel zdobí ilustrácia, ktorú si navrhli ľudia. Foto: archív Tomáša Bátovského

A aké sú ďalšie plány Mariána a Tomáša? Ich dlhodobým cieľom, ku ktorému sa chcú každý rok priblížiť o čosi viac, je vytvorenie autonómnej včelej farmy, ktorá nebude žiadnym spôsobom závislá od okolitého poľnohospodárstva. Inak povedané, v jej lokalite sa bude nachádzať dostatočné množstvo medonosných rastlín a drevín, ktoré včelám poslúžia na znášku nektáru. Za prácou teda nebudú musieť lietať napríklad na chemicky ošetrované polia. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?