27. januára 2020

Martin Blaškovič, jeden z najbohatších Slovákov, rozširuje indický biznis brnianskeho výrobcu traktorov Zetor. Blaškovič ovláda Zetor prostredníctvom väčšinového podielu v HTC Investments, čo je jediný akcionár tohto tradičného výrobcu poľnohospodárskej techniky. Najnovšie sa dohodol na spolupráci s indickou spoločnosťou VST Tillers Tractors, s ktorou vyvinie nový druh traktora, informovalo tlačové oddelenie Zetoru. Na správu upozornil ako prvý spomedzi slovenských médií denník Sme.

Predsedom predstavenstva HTC Investments je práve Martin Blaškovič, pôsobí v ňom aj skupina ďalších slovenských investorov. Počas víkendu podpísal memorandum o spolupráci s indickou spoločnosťou VST Tillers Tractors, spolu s ktorou chcú vyvinúť traktor s výkonom vyšším ako 36 koní, ktorý bude určený primárne pre indický trh. Neskôr chcú hľadať spôsob, ako tento traktor dodávať aj do ďalších krajín v Ázii a v Afrike.

Rebríček: 32 najbohatších ľudí Slovenska 2019

Od roku 2014 je brniansky výrobca traktorov prítomný na indickom trhu prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Zetor India. Ako spoločnosť pripomína v tlačovej správe, práve indický trh je veľkým odbytiskom traktorov aj kvôli silnej pozícii poľnohospodárstva. Iba v roku 2018 sa na indickom trhu predalo celkovo 688-tisíc traktorov.

Traktory od tradičnej česko-slovenskej značky majú v Indii históriu, vo veľkom ich tam vyvážali medzi rokmi 1960 až 1980. „Od tejto spolupráce si sľubujeme obnovenie pozície značky na indickom trhu,“ hovorí v tlačovej správe Blaškovič.

Zbavovanie sa firiem

Zetor donedávna nebol v najlepšej finančnej kondícii, v predchádzajúcich rokoch znižoval výrobu a prepúšťal. Posilnenie pozície na indickom trhu má byť podľa tlačového vyhlásenia pre spoločnosť spôsobom diverzifikácie. Jej ďalšou formou má byť aj posilnenie dodávok traktorov do Ruska, ktorú firma taktiež avizovala.

HTC Investments sa pritom už dlhšie skôr zbavuje aktív. V polovici januára skupina predala výrobcu ložísk Kinex Bearings, a to významnému indickému výrobcovi CK Birla Group. Obchod prebehol prostredníctvom švajčiarskej dcérskej spoločnosti NBC Global AG. Kinex Bearings, pod ktorý na Slovensku patria dva výrobné závody v Bytči a v Kysuckom Novom Meste, dodáva do 80 krajín sveta a predvlani dosiahol tržby vo výške 57 miliónov eur. Pri tejto sume však vytvoril vyše dvojmiliónovú stratu. Indická spoločnosť, s ktorou sa slovenský výrobca spája, je viac ako dvojmiliardovým konglomerátom, ktorý dovedna zamestnáva 20-tisíc ľudí v 24 výrobných závodoch.

Forbes vlani odhadol majetok Martina Blaškoviča s rodinou na 70 miliónov eur. Ilustrácia: Tina Minor pre Forbes

Už skôr sa investičná spoločnosť zbavila topoľčianskeho výrobcu grafitov Elektrobaron, ktorý poslala do konkurzu, či areálu motorárne pri Brne.

Vyše polovičný podiel v HTC Investments (55,8 %) má prostredníctvom svojej investičnej entity Martin Blaškovič. Forbes vlani odhadol majetok Blaškoviča s rodinou na 70 miliónov eur, vďaka čomu sa v poslednom rebríčku najbohatších Slovákov umiestnil na 31. mieste.

V minulosti mala vo firme 34-percentný podiel firma právnika Zoroslava Kollára, v súčasnosti ho v zozname akcionárov nahradili dve firmy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk